Zápas s vysokými teplotami: Čo môžete urobiť, aby sa váš domáci maznáčik cítil v horúčave o čosi lepšie?

pes

Ako pomôžete vašim domácim maznáčikom zvládnuť vysoké teploty? (Zdroj: Freepik/cookie_studio)

Udržať sa v chlade v horúcom počasí je pre ľudí náročné. Mnohí často zabúdajú, že ani našim domácim miláčikom takéto teplo nevyhovuje. Preto vám odporúčame vykonať nasledujúce kroky, aby ste zabezpečili, že váš pes, mačka alebo iné domáce zviera bude v horúcom počasí v bezpečí.

Na prechádzky choďte v správnom čase

Nevenčite svojho psa v horúčave poludnia. Psy môžu mať problémy s ochladením svojho tela pri vysokých teplotách a sú náchylné na prehriatie. Je to preto, že sa nemôžu potiť a spoliehajú sa na to, že lapanie po dychu ochladí ich telesnú teplotu. Plemená s plochými tvárami, ako sú anglický alebo francúzsky buldog a mops, sú vystavené ešte väčšiemu riziku, pretože majú krátku papuľu, ktorá môže sťažiť dýchanie. Radšej sa držte prechádzok v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách.

Nezamykajte ich v aute

Nikdy nenechávajte psa alebo akékoľvek zviera v aute, prívese, záhrade alebo búde počas horúceho alebo dokonca teplého dňa. Byť zatvorený v aute len na pár minút môže byť pre domáceho maznáčika smrteľné.

Neumiestňujte búdy ani klietky na priame slnečné svetlo v ktorúkoľvek dennú dobu. Králiky a morčatá sa nemôžu potiť alebo dýchať, aby regulovali svoju telesnú teplotu a ochladzovali sa.

Najprv otestujte chodník

Predtým, ako vezmete psa na prechádzku, položte dlaň na zem na päť sekúnd. Ak sa vám to zdá príliš horúce, je to príliš horúce aj pre psie labky. Uistite sa, že váš maznáčik má dostatočný tieň. Ak máte morčatá, poskytnite im dodatočný tieň pokrytím vrchnej časti drôteného pletiva vlhkými uterákmi.

Nezabúdajte na tekutiny

Je dôležité, aby mali vaši domáci miláčikovia neustály prístup k čerstvej vode. Ak chcete, môžete do misky na vodu vložiť zopár kociek ľadu a počkať, kým sa roztopia.

Miesto na schladenie

Poskytnite im chladné miesto na odpočinok. To môže zahŕňať vlhké uteráky, na ktoré si môžu vaše zvieratká ľahnúť a schladiť sa. Vlhké uteráky však neumiestňuje priamo na nich, pretože môžu zachytiť teplo a vo výsledku bude táto metóda neúčinná.

Zázračný opaľovací krém

Používajte opaľovací krém. Niektoré plemená mačiek a psov, najmä tie so svetlejšou alebo jemnejšou srsťou, môžu tiež profitovať z opaľovacích krémov, najmä na špičkách uší, ktoré sú náchylné na spálenie.

„Britská veterinárna asociácia (BVA) odporúča vyhýbať sa opaľovacím krémom s oxidom zinočnatým, aby ste sa vyhli toxicite zinku. Ak je ťažké nájsť produkty bezpečné pre domáce zvieratá, môžu byť namiesto nich vhodné hypoalergénne produkty alebo produkty pre deti. Je dobré poradiť sa s veterinárom, aby ste sa uistili, že správne aplikujete vhodný opaľovací krém a na správnom mieste,“ napísala na webe asociácie Justine Shotton, prezidentka BVA.

Aj vašim zvieratkám môže hroziť úpal

Dávajte si pozor na skoré príznaky úpalu. U psov to zahŕňa ťažké dýchanie, slintanie, nepokoj, jasne červené alebo veľmi bledé ďasná a nedostatok koordinácie. Medzi príznaky úpalu u králikov patrí slintanie, slinenie, letargia, krátke a plytké dýchanie, červené a teplé uši, vlhký nos a záchvaty.

Ak máte podozrenie na úpal alebo akýkoľvek iný stav súvisiaci s teplom, vezmite svojho domáceho maznáčika na chladné, dobre vetrané miesto. Dajte mu vypiť malé množstvo studenej (nie ľadovej) vody a zalejte ju vodou izbovej teploty, aby sa ochladila. Okamžite vyhľadajte radu od svojho veterinára.

Nebojte sa nového zostrihu

Vzhľad svojej mačky alebo psa pravidelne v lete upravujte. Prvoradý v tomto prípade nie je výzor, ale pohodlie vašich maznáčikov. Pravidelné prečesávanie a zastrihávanie srsti v teplejšom počasí im môže pomôcť zbaviť sa odumretých alebo prebytočných chlpov, a to im pomôže zostať v pohode.

Letné maškrty

Držte sa pravidelnej stravy vášho psa. Ovocie ako melón a čučoriedky sú v poriadku ako jednorazová pochúťka, povedala Britská veterinárna asociácia platforme CNN.

„Dôrazne neodporúčame zdieľanie zmrzliny alebo iných ľudských potravín z dôvodu zdravia domácich zvierat a ľudí. Obezita je v súčasnosti jedným z najväčších zdravotných problémov, ktoré veterinári vidia v praxi.“



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame