Domácnosť bez káblov: Aspoň niektorých sa môžete zbaviť aj vy!

Bezdrôtové zariadenia

flickr.com

Inteligentná domácnosť predstavuje prepracovaný systém. Výrazne uľahčuje mnohé činnosti a prináša viac pohodlia do každodenného života. Najčastejšie si pod týmto pojmom predstavíme automatické ovládanie osvetlenia, kúrenia či žalúzií. Tým sa to ale iba začína – vďaka novým trendom môžete dať aspoň niektorým otravným káblom vo svojej domácnosti zbohom.

„Chladnička nakúpila sama a nemusela som pohnúť ani prstom,“ pochváli sa možno už o pár rokov vaša kolegyňa v práci. Dnes by ste jej s najväčšou pravdepodobnosťou neuverili, no čoskoro to môže byť bežná realita. Zariadenie odošle zoznam chýbajúcich potravín kuriérovi, a ten do hodiny zazvoní pri dverách aj s nákupom.

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí niekoľko firiem, ktoré dokážu navrhnúť na mieru šitú inteligentnú domácnosť. Priemerne zarábajúceho Slováka asi stále odradí cena. Ukážeme vám, ako si za rozumný peniaz môžete svojpomocne vybudovať náhradu.

Internet bez káblov

Už dávno odišli do zabudnutia časy, keď farebný televízor predstavoval vrchol luxusu. V domácnostiach nám pomáha čoraz viac rozličných prístrojov. Spolu s nimi sa ale zvyšuje aj počet káblov. Výrobcovia našťastie ponúkajú riešenia, ako sa vyhnúť chaosu. Ak sa chcete pripojiť na internet kdekoľvek vo vašom byte či dome, najlepším riešením je vytvorenie vlastnej Wi-Fi siete. Wi-Fi je názov technológie, ktorá umožňuje bezdrôtový prenos dát. Signál bude vysielať malá škatuľka – router. Zohnať sa dá už aj za 20 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Kupujeme nový televízor: Plazma, LCD alebo 3D?


Televízor a internet v jednom? Áno!

Atraktivita televízorov dlho závisela od ponuky televízií. Čoraz viac ľudí si však chce presne vybrať, čo budú pozerať. Výrobcovia sa tomuto trendu postupne prispôsobili. Moderné televízory tak bežne ponúkajú viac doplnkových funkcií a pribudol aj prístup na internet. Televízor naň nebude využívať kábel, ale práve spomínanú Wi-Fi sieť. Budete si tak môcť pohodlne pozrieť vaše obľúbené filmy a seriály. Ak vás nebavia reklamy, môžete počas zdĺhavého čakania počas nich navštíviť napríklad sociálne siete. Využiť môžete tiež Skype, pričom váš príbuzný či kamarát bude prehľadne zobrazený na veľkej obrazovke.

Nezabudlo sa ani na klávesnicu. Písmená, čísla alebo znaky môžete pri niektorých modeloch zadávať dokonca aj prostredníctvom dotykovej obrazovky kompatibilných mobilných telefónov či tabletov. Ak chcete písať štandardným spôsobom, zakúpte si televízor, ku ktorému môžete pripojiť bezdrôtovú klávesnicu.

Namiesto nabíjačky podložka

Významný fyzik Nikola Tesla, ktorý zomrel ešte v prvej polovici 20. storočia, skúmal bezdrôtový prenos elektrickej energie. Momentálne sa s podobnou myšlienkou stretávame najmä v súvislosti s nabíjaním mobilných telefónov. Na trhu sa už objavili „prvé lastovičky“. Ako takéto nabíjanie funguje? Na podložku špeciálnej nabíjačky sa položí telefón s krytom, ktorý funguje ako prijímač. Takúto možnosť už v súčasnosti ponúkajú niektoré mobily v drahšej cenovej kategórii. Najbližšie roky ukážu, či sa niečo takéto stane bežným štandardom.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračný robotický vysávač uprace za vás: A na počkanie!


Keď vysávač pracuje sám

Neznášate vysávanie? Nemáte čas na upratovanie? Zvážte kúpu robotického vysávača. Tento šikovný pomocník vykoná prácu za vás. Pohybuje sa vďaka senzorom a kvalitne povysáva aj pod posteľou, či iným nábytkom. Ceny týchto zariadení pritom postupne klesajú. Tie lacnejšie zoženiete už od 60 – 70 eur. Splnia svoj účel, no nízka cena môže byť predzvesťou nedostatkov ako hlučnosť, či problémy s niektorými typmi povrchov. Aj napriek tomu, že sú stále drahšie ako klasické vysávače, mohla by to pre vás byť užitočná investícia.

V obchodoch dnes nájdeme množstvo ďalších zaujímavých prístrojov a výrobcovia sa predháňajú v inovatívnych riešeniach. Nemusíte si rovno kupovať drahý systém za tisíce eur. Ruku na srdce, niektoré prvky inteligentnej domácnosti môžu byť v dnešnej dobe zbytočným luxusom. Namiesto toho si môžete postupne zakúpiť niekoľko šikovných produktov, ktoré vám najviac pomôžu a zároveň vás aj potešia.


Ktorých káblov by ste sa doma chceli zbaviť vy? A ktorých ste sa už zbavili a ako? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Peter
Odporúčame