Domácnosť bez vodného kameňa: Pomôže ocot aj citrón

Čistenie batérie

thinkstockphotos.com

Aj vás trápi hromadiaca sa biela hmota vo varnej kanvici, v odkvape alebo práčke? Piť čaj či kávu s plávajúcimi bielymi čiastočkami veru nie je príjemné a už vonkoncom nie, keď k vám neočakávame zavíta návšteva. Vedzte, že zbaviť sa vodného kameňa môžete relatívne jednoducho aj vy!

Aj vás trápi hromadiaca sa biela hmota vo varnej kanvici, v odkvape alebo práčke? Piť čaj či kávu s plávajúcimi bielymi čiastočkami veru nie je príjemné a už vonkoncom nie, keď k vám neočakávame zavíta návšteva. Vedzte, že zbaviť sa vodného kameňa môžete relatívne jednoducho aj vy!

Vodný kameň je usadenina uhličitanu vápenatého. Môže upchať prívody a neprospieva ani domácim spotrebičom, ktoré potom nemusia správne fungovať a ich oprava vás vyjde nemalé peniaze. Nehovoriac o nepríťažlivom vzhľade. Pravidelná starostlivosť a odvápňovanie je preto nevyhnutná.

Ocot a šťava z citróna

Nie vždy je vydrhnúť vápenatú usadeninu jednoduché, pretože minerály, ktoré sa podieľajú na vzniku vodného kameňa sú pevné a tvrdé. Preto si dávajte pozor, aby pri prílišnom drhnutí a škrabaní nedošlo k poškodeniu povrchu spotrebiča. Našťastie, uhličitan vápenatý je ľahko rozpustný pomocou niekoľkých  slabých kyselín. Dve účinné máme väčšinou aj doma, vždy po ruke. Sú to kyselina citrónová a ocot. Účinná je aj sóda bikarbóna či citrónová šťava. Avšak, ďalším dôležitým krokom je, nechať preparát pôsobiť na postihnutom mieste nejaký čas. Najmä pri odstraňovaní vodného kameňa, ktorý ste dlhšiu dobu zanedbávali. Nechajte ocot alebo citrónovú šťavu pôsobiť aspoň hodinu či dve.


Mohlo by vás zaujímať: Zatočte s vodným kameňom raz a navždy: Lacno a účinne aj bez chémie!


Rýchlovarná kanvica

Jedným z najčastejších spotrebičov, ktorý postihuje vodný kameň je práve varná konvica. Je však v celku jednoduché zbaviť sa ho. Nalejte do kanvice ¼ litra octu alebo zarobenej kysliny citrónovej a nechajte 1 hodinu odstáť. Potom doplňte do kanvice vodu a nechajte zovrieť. Voda nemôže vychladnúť, preto ju ihneď vylejte do umývadla alebo vane. Po tejto procedúre ešte niekoľko krát prepláchnite spotrebič studenou vodou. Nechcete predsa kávu alebo čaj s kyslou príchuťou. Rovnaký postup môžete vyskúšať aj s kávovarom.

Vodovodné kohútiky

Odstrániť vodný kameň z kohútikov v kuchyni alebo kúpeľni sa môže zdať náročné, keďže sa usadenina dostane do miest, kde sa len ťažko dostaneme. A udržať prostriedok na mieste, aby mal čas zapôsobiť tiež nie je jednoduché. Skúste namočiť väčší kus vaty do octu alebo do prípravku na odvápnenie a potrite ním postihnuté miesta. Kúsky vaty môžete takto ,,obkrútiť“ okolo vodného kohútika. To isté je možné aj so starou handrou, utierkou či starým tričkom. Po hodine či dvoch, látku alebo vatu odstráňte a prepláchnite studenou vodou. Zvyšný kameň odstráňte špongiou.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrý tip do domácnosti: Náhradný kľúč si vyrobíte aj z plastovej fľašky


Vaňa

Vápenatý povlak sa  vo vani tvorí zvyčajne na dvoch miestach. A to na spomínaných vodných kohútikoch a na mieste vo vani, kde z kohútika dopadá voda. Efektívnym pomocníkom sa aj tu môže stať čistý, ničím neriedený kuchynský ocot. Ale ešte predtým ako sa dáte do čistenia, mali by ste vykonať ,,cvičenie opatrnosti“.  Vyskúšajte ocot na starej smaltovanej vani alebo umývadle. Kyselina totiž môže poškodiť povrch. Prípadne sa poraďte v špecializovanom obchode.

Práčka a umývačka riadu

Znova si môžete vybrať medzi octom, šťavou z citróna alebo kyselinou citrónovou. Záleží už len na vás. Pri práčke nalejte cca 150 – 200 ml ľubovoľného prípravku tam, kde zvyčajne dávate prací prach či aviváž a spustite práčku. Samozrejme, bez oblečenia. Pri umývačke nenalejte prípravok do dávkovača, ale do spodnej časti stroja.


Aké skúsenosti máte s čistením pomocou octu a citrónu vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame