S postupujúcim jesenným obdobím sa nemusí skončiť vaša pestovateľská sezóna. Práve naopak, povzneste ju na novú úroveň. K jeseni patria nádherné farby, ktoré môžete opäť dostať aj na svoj balkón. Napriek tomu, že nás občas potrápi chladnejšie a sychravé počasie, existujú rastliny, ktoré dokážu rozžiariť váš balkón aj počas pochmúrnych jesenných dní.
Niektoré kvitnú v krásnych farbách, iné zaujmú svojimi listami či dekoratívnymi plodmi. V tomto článku vám predstavíme niekoľko druhov kvetov, ktoré sú ideálne na jesennú výzdobu balkóna. Žiaden strach, ich starostlivosť zvládnete ľavou zadnou.
Pestrofarebné chryzantémy
Jedna z najtypickejších jesenných rastlín, ktorá prichádza v širokej palete farieb – od žiarivej žltej cez oranžovú až po fialovú a bielu. Chryzantémy sú obľúbené nielen pre svoju odolnosť voči chladnejšiemu počasiu, ale aj pre dlhé obdobie kvitnutia. Kým v kvetinárstve sú ako rezané kvety dostupné celoročne, hlavným obdobím kvitnutia v našich podmienkach je práve jeseň. Často zdobia hrobové miesta, no výborne sa hodia aj k domu či na balkón. Ich veľkou výhodou je znášanlivosť nízkych teplôt, a to až do –15 °C.
Tieto rastlinky kúpite ako letničky i trvalky. Letničky sú vysadené v kvetináči vo veľkom húfe guľovitého tvaru. Stačí si ich len naaranžovať, kam budete chcieť. Trvalky si môžete nasadiť do záhradky, kde vám budú robiť radosť dlhé roky. Pozor, takúto výsadbu vykonávajte až v jarnom období, po prvých mrazoch.
Pôvabný vres
Vres je nenáročná dekoratívna rastlina, ktorá sa výborne hodí na jeseň. Jeho drobné kvietky v odtieňoch ružovej, fialovej a bielej dokážu vytvoriť nádherné kombinácie s inými jesennými rastlinami. Vres je skvelou voľbou, ak chcete ozdobiť balkón, záhradu, ale aj interiér. Delí sa na vresy (Calluna) a vresovce (Erica). Vresy sa vyskytujú v jesennom období v horských oblastiach, kde tvoria „koberce“ plné drobných kvetov. Vresovce kvitnú v jarnom období, od januára do mája.
Vres si môžete zasadiť priamo do záhrady alebo do nádoby. Aj napriek tomu, že vres je trvalka, často už na jar neprejavuje žiadne známky života. Príčinou býva rašelina, v ktorej je vysadený. Je príliš suchá, a tak vres väčšinou vyschne. Ak sa tomu chcete vyhnúť, je potrebné rastlinu po kúpe vybrať z pôvodných kvetináčov a vložiť ju do vedra s vodou, aby sa rašelina uvoľnila aj z korienkov. Následne si pripravte vhodný substrát v nádobe alebo na záhone a zasaďte ho. Vyberte slnečné stanovisko alebo polotieň a nezabúdajte na pravidelnú zálievku.
Astry ako hviezdy jesene
Astrám sa hovorí aj hviezdy jesene, pretože kvitnú práve v tomto období, keď ostatné trvalky odkvitajú. Nájdete ich v rôznych farbách – od modrej, fialovej, ružovej až po bielu. Sú to veľmi vďačné kvety, ktoré oživia každý balkón či kvetinový záhon. Ide o trvalky, takže pri správnej starostlivosti vám môžu skrášľovať záhradu aj niekoľko sezón. Čím skôr ich vysadíte, tým väčšia je pravdepodobnosť, že prežijú prvú zimu.
Najvhodnejším obdobím na výsadbu je jar. Astry delíme na nízke a vysoké. Do nádob sú vhodné práve tie nízke, ako napríklad astra alpínska či astra krovitá. Nádobu s kvetmi umiestnite na slnečné miesto, v tieni ani polotieni sa im príliš nedarí. Pôda by mala byť výživná, mierne vlhká a priepustná. Pre rastlinku je dôležité pravidelné hnojenie. Zalievame ich priamo ku koreňom, nikdy nie na listy. Astry sa veľmi pekne rozširujú, delením trsov si ju môžete aj namnožiť.
Nenáročná gaultéria
Gaultériu môžeme charakterizovať ako nízky, vždyzelený ker. Pochádza zo Severnej Ameriky, takže sa nemusíte báť, že by nezvládla zimu. Vyniká svojimi tmavozelenými, lesklými listami, ktoré na jeseň prechádzajú do červených odtieňov, a drobnými výraznými červenými bobuľami. Tieto plody zostávajú na rastlinke počas celej zimy, nádherne vyniknú pod jemnou snehovou prikrývkou. Dokonca sú jedlé. Gaultéria je ideálna pre tých, ktorí hľadajú nenáročnú, ale pritom estetickú rastlinu na balkón či do záhrady.
Je odolná voči nízkym teplotám, no pri silných mrazoch ju chráňte ako iné rastliny. Nevyžaduje si žiadnu náročnú starostlivosť. Vyhovuje jej kyslá pôda a polotienisté stanovisko. Potrebuje síce pravidelnú, no nie prehnanú zálievku. Dávajte pozor, aby jej substrát nebol vysušený. Často sa kombinuje v črepníkoch s vresmi či chryzantémami. Využiť ju môžete aj pri výrobe dekorácií.
Oživte balkón okrasnou kapustou
Okrasná kapusta je dekoratívna jesenná rastlina, ktorá vám šikovne nahradí letničky. Zasadiť si ju môžete do črepníka i do záhrady. Rastliny výrazne reagujú na koreňový priestor. Pokiaľ ju zasadíte do záhrady, môže vám narásť až do výšky 50 cm so šírkou ružice 80 cm. V črepníku dosiahne väčšinou cca 10 cm a priemer 20 cm. Listy okrasnej kapusty môžu mať rôzne odtiene zelenej, fialovej, ružovej či bielej.
Klesajúce teploty rastline prospievajú. Vďaka nim sa ešte viac zvýrazňuje farba listov. Na rozdiel od bežnej kapusty sa pestuje výlučne na dekoratívne účely. Je nenáročná na pestovanie a odolná voči chladnému počasiu. Darí sa jej na slnečných alebo polotienistých stanoviskách. Obľubuje vodu, no neprospieva jej opakované preliatie.
Zdieľať na