Doplňte si zabudnutý vitamín K: Je dôležitý pre zdravé kosti aj krv

Vitamín K

thinkstockphotos.com

Zabudnutý vitamín. Aj tak sa občas zvykne nazývať. Napriek jeho dôležitosti ho mnohí nepoznajú alebo podceňujú. Pomáha chrániť pred osteoporózou a srdcovo-cievnymi chorobami. Jeho úloha sa tu ale ani zďaleka nekončí.

Nie je na to sám

Vitamín K sa označuje podľa slova koagulácia, čiže zrážanie, ktoré je pre krv veľmi dôležité. Nie je iba jeden, sú až tri, no pre naše zdravie majú význam prvé dva. Vitamín K1 sa stará o správne zrážanie krvi, K2 prospieva najmä kostiam a tkanivám. Medzi nimi je však zásadný rozdiel.

K1 konzumujeme prevažne v zelenej zelenine, ale telo vstrebe asi len 10% z neho. Viac úžitku prináša K2, ktorého zastúpenie je v tele niekoľkonásobne vyššie. Nájdeme ho vo fermentovaných a živočíšnych potravinách. Vysoká hladina K2 sa ale rozvinie len u zvierat kŕmených trávou. Isté množstvo vie telo premeniť z K1 a časť sa tvorí v črevnej mikroflóre.

V bylinkách a zelenine

Až 90% vitamínu K v našej strave tvorí K1. Najviac ho obsahuje sušená bazalka, šalvia a tymian. Hojne je zastúpený aj v petržlene, sušenom koriandri, mangolde, kučeravom keli, púpavových listoch, sušenom majoráne, oregane, čerstvej žeruche, ružičkovom keli a špenáte.

vitamínom K2 je to zložitejšie. Najväčší podiel nájdeme v natto – fermentovaných sójových bôboch. Asi 15 gramov natta stačí na pokrytie celodennej potreby. Mnohým ale nechutí, preto môžu zvoliť ďalšie zdroje.

Medzi ne patrí napríklad kyslá kapusta, kyslomliečne produkty, vaječný žĺtok a mäso – jahňacie, kačacie, hovädzie a tmavé morčacie. Obsahujú však oveľa menej vitamínu, zabezpečenie dostatku K2 len stravou je preto náročné. Navyše, ide o vitamín rozpustný v tuku . Nízkotučné, chudé živočíšne produkty ho teda majú veľmi málo.


Mohlo by vás zaujímať: Vitamíny v tabletkách: Kedy je ich užívanie na mieste?


Správny rast a vývoj

Podľa holandského profesora Ceesa Vermeera, ktorý sa venuje výskumu účinkov vitamínu K, trpí jeho nedostatkom skoro každý jedinec. Extrémny deficit sa vyskytuje u ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi a novorodencov. Obzvlášť dôležitý je v období rastu, ale potrebný je po celý zvyšok života. Spolupodieľa sa na správnom raste a rozmnožovaní buniek.

Káčko napomáha proteínom v krvi zraziť sa. Chráni nás pred ťažkosťami spojenými so slabým krvácaním z nosa, ďasien či silným menštruačným krvácaním. Lekári ho tiež predpisujú pred náročnými operáciami.

Nerozlučná trojica

Vitamíny K, D a vápnik sú silnou trojkou. Káčko by malo byť prijímané spoločne s vitamínom D, zlepšuje sa tým účinok oboch látok. Zároveň pôsobia v procese vstrebávania vápnika.

Nadbytok vitamínu D môže zapríčiniť vápenatenie ciev. Vitamín K toto riziko znižuje. Dohliada a usmerňuje správne vstrebávanie vitamínu D. To znamená, že ak v tele chýba vitamín K, vápnik je zmätený. Namiesto kostí sa usádza do ciev.


Mohlo by vás zaujímať: Vitamín K2 špeciálne pre ženy v menopauze: Ochráni pred infarktom aj mŕtvicou


Chráni srdce i cievy

Vápenatenie tepien môže viesť až k infarktu alebo cievnej mozgovej príhode. Podľa výskumov možno tento proces spomaliť, dokonca pravdepodobne i zvrátiť pravidelným príjmom vitamínu K v strave. Pri užívaní vitamínu K2 vo väčšom množstve sa riziko kôrnatenia ciev znižuje až o 52 %.

Silnejšie kosti a zuby

K2 chráni pred osteoporózou a zlomeninami, zlepšuje zdravie kostí. V rámci opakovaných výskumov sa ľuďom s osteoporózou podával tento vitamín a po liečbe sa počet zlomenín zmenšil. Kosti boli pevnejšie a pružnejšie.

Nezaobídu sa bez neho ani naše zuby. Podporuje tvorbu osteokalcínu, bielkoviny, ktorá viaže vápnik v kostiach. Vďaka tomu môžu byť silné a zdravé.

Ako ešte môže ochrániť?

Dostatočný príjem vitamínu K v strave znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, demencie a cukrovky druhého typu. Redukuje tiež riziko zápalov, môže pomôcť pri liečbe autoimunitných ochorení a potlačení nežiaducich účinkov niektorých liekov. Zaznamenané sú prínosy pri prevencii i liečbe určitých typov rakoviny. Na definitívne potvrdenie sú však potrebné ďalšie štúdie.


Mohlo by vás zaujímať: Pre dobrú kondíciu vo vyššom veku: Ktoré vitamíny a minerály vám nesmú chýbať?


Kedy ho máte málo?

Nedostatok sa často prejavuje poruchou zrážania krvi. Vyskytnú sa ťažkosti so zastavením krvácania už pri drobných zraneniach, ale tiež pri krvácaní z nosa alebo ďasien. Rany sa zle hoja a je zvýšená náchylnosť k tvorbe modrín a zlomenín. Ďalšími prejavmi môžu byť kŕčové žily, zubné kazy, lámavosť nechtov a vápenatenie ciev.

Predávkovanie v strave nehrozí

Denná potreba K1 u mužov je asi 120 mikrogramov, u žien asi o 30 µg menej. Odporúčaná denná dávka K2 nie je stanovená. Minimum pre dospelého je okolo 50 µg. Ak prijímate tieto vitamíny v prirodzenej strave, predávkovania sa netreba obávať.

Pri užívaní doplnkov výživy by ste ale mali byť opatrní. Presná dávka nie je určená, no odporúča sa 45 – 185 µg denne. Dopĺňaniu K2 nad 65 µg by sa mali vyhnúť najmä ľudia po mozgovej príhode, zástave srdca alebo tí, ktorí berú lieky proti tvorbe krvných zrazenín. 


Snažíte sa dopĺňať zabudnutý vitamín K? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame