Športujete aktívne po celý rok? Odborník radí, ako sa vyhnúť zraneniam pri týchto zimných športoch!

Ak ste aktívny aj v zime, musíte myslieť aj na tieto riziká (Zdroj: Freepik/moravcikjaroslav)

Keď teplota klesne a začne padať sneh, veľa ľudí sa už nevie dočkať, kedy vyrazí na zjazdovky či klzisko. So športovaním v zime však prirodzene ako po celý rok idú ruka v ruke aj zranenia. Ak sa na svoju obľúbenú činnosť nepripravíte premyslene ľahko sa môže stať, že si ublížite. Pred začatím akéhokoľvek nového cvičebného programu nielen v zime, ale aj počas celého roka, sa poraďte so svojím lekárom.

Najvážnejšie sú zranenia hlavy

Strečing je popri cvičení veľmi dôležitý; ešte dôležitejší je počas chladných zimných mesiacov, keď sa vaše svaly sťahujú, aby si ušetrili teplo. Podľa americkej komisie pre bezpečnosť spotrebných produktov sa v USA takmer 200 tisíc ľudí v roku 2018 zranilo pri zimnom športovaní. Tieto zranenia pochádzali najmä z lyžovania, snowboardingu, korčuľovania, sánkovania. Časté boli vyvrtnutia, natiahnutia, vykĺbenia a zlomeniny, ale aj otrasy mozgu a iné poranenia hlavy.

Podľa štúdie publikovanej v časopise The Journal of Trauma and Acute Care Surgery zranenia hlavy tvoria 20 % zo zhruba 600 tisíc zranení súvisiacich s lyžovaním a snowboardingom, ktoré sa každoročne vyskytujú v štátoch Severnej Ameriky. „Samozrejme, najviac sa obávame zranení hlavy. Ide o významný faktor v prípadoch, keď v nekontrolovateľnej rýchlosti narazíte do stromu či do stĺplu,“ povedal Dr. Brian Cole, chirurg z Midwest Orthopaedics v Rush. 

Správate sa na svahu bezpečne? (Zdroj: Freepik/seventyfour)

Mnohým zraneniam hlavy sa dá predísť nosením prilby, čomu sa môžu najmä mladší ľudia zdráhať, „(Nosiť prilbu) stojí to za to, hlavne ak spadnete,“ hovorí Dr. Scott Smith, ortopedický chirurg a špecialista na športovú medicínu z Texas Orthopaedics, Sports & Rehabilitation Associates v Austine. Či už ide o prilbu, lyže alebo korčule, je nevyhnutné, aby ste si pred výjazdom skontrolovali výstroj, aby ste sa uistili, že je v dobrom stave.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vianočné nákupy na Slovensku: Väčšina našincov minie za darčeky menej než vlani, radšej nakupujú v predstihu

Vždy si skontrolujte stav svojej výbavy 

Správne zimné oblečenie je tiež kľúčové, rovnako ako dostatok vody na boj proti dehydratácii – niečo, čo si v zime často nevšímame. Ďalším skvelým tipom je zobrať zo sebou niekoho, aby ste športovali v páre. V prípade, že sa zraníte, pri vás aspoň niekto bude. Nepodceňte ani počasie a terén, a to najmä na začiatku sezóny, keď kolísanie teplôt môže ovplyvniť sneh a ľad.

Je tiež dôležité, aby ste si pred začatím aktivity urobili dynamický strečing na zahriatie svalov a spoznanie svojich schopností. Rozhodne sa nevyberajte na kopec, ktorý je nad vaše schopnosti. Robte si časté prestávky. „Pri lyžovaní sa najväčšou pravdepodobnosťou zraníte na vašej poslednej jazde, pretože je človek unavený a nevenuje pozornosť technike jazdy,“ povedala Dr. Erin Nance, chirurgička s Nance MD v New Yorku.

Aké zranenia sú najčastejšie? 

Keďže pri mnohých zimných športoch môže dôjsť k pádom, mali by ste sa naučiť, ako správne padať. Hlavne nevystrkujte pri páde ruky. „Ruky zastrčte a zrolujte, aby vaša horná časť tela znášala bremeno pádu. Je menej pravdepodobné, že si týmto spôsobom natrhnete alebo zlomíte väzivo,“ dodala odborníčka špecializujúca sa na chirurgiu rúk.

Aj pri bobovaní či sánkovaní dajte pozor na iných ľudí okolo seba (Zdroj: Freepik/lia_russy)

Niektoré zranenia pri zimných športoch sú bežnejšie u ľudí určitého pohlavia alebo veku. Veľa zranení pri sánkovaní sa udeje u mladších pacientov. Veľa zranení pri jazde na snežných skútroch zas u mužov v strednom veku a zranenia pri zjazdovom lyžovaní sa deju u žien, a to najmä roztrhnuté väzy v kolene. Deti pri lyžovaní často trpia špirálovitými zlomeninami holennej kosti v hornej časti lyžiarok.

Zatiaľ čo detské chodidlá a členky sú stabilizované v lyžiarskych topánkach, oblasť tesne nad nimi zostáva nechránená. Pri snowboardovaní je častým zranením detí zlomenina rastovej platničky v ruke, najmä u tých, ktorí nemajú chrániče zápästia, čo sa odporúča. Podľa štúdie publikovanej v The American Journal of Sports Medicine majú začínajúci snowboardisti bez chráničov zápästia štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť zranenia zápästia ako tí, ktorí ich nosia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Seboroická dermatitída: Prvým príznakom je mastná koža, ako s tým bojovať?

kedy je nutná pomoc lekára? 

Starší dospelí majú tendenciu lámať si kosti, keď pri zimných športoch zakopnú, zatiaľ čo mladší dospelí trpia viac natiahnutím a vyvrtnutiami. Pri zjazdovom lyžovaní je jedným z najčastejších zranení dospelých lyžiarov natrhnuté väzivo v palci. Aj keď takéto zranenie palca nie je samo o sebe vážne, pri neliečení môže prejsť do vážnejších, chronických stavov.

Ako teda budete vedieť, že ste vážnejšie zranený a kedy vyhľadať lekársku pomoc po páde? Ak je kĺb po páde opuchnutý alebo bolestivý, prípadne znecitlivený, pociťujete v ňom brnenie či akútnu slabosť. Po údere do hlavy si dávajte pozor na závraty, poruchy zraku, neznášanlivosť svetla, stratu pamäti a bolesti hlavy. Všetky tieto skutočnosti naznačujú, že by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Pozor na nepríjemné zranenia aj pri korčuľovaní (Zdroj: Freepik/syda_productions)

Takto predídete zbytočným zraneniam

Noste dobre udržiavanú a dobre nasadenú prilbu a ochranné okuliare. Dávajte pozor na meniace sa počasie a snehové podmienky či dokonca na ostatných lyžiarov – vo veľa prípadoch sa stáva, že na svahoch úraduje pri páde či zrazení sa s iným lyžiarom aj alkohol. Lyžujte len na určených trasách. Pri korčuľovaní si dajte pozor na ľade na praskliny, diery a úlomky. Počas korčuľovania nežujte žuvačku ani nejedzte cukríky.

Uistite sa, že korčule majú správnu veľkosť. Sánkuje sa nohami napred nohami v sede a uistite sa, že dráha pred vami je bez prekážok. Nesánkujte sa tam, kde sú stromy alebo ploty. Dávajte pozor na potenciálne nebezpečenstvá skryté pod snehom. Skočte dole zo saní, ak hrozí zrážka. Buďte ostražití, aj keď ste na svahu a práve nešportujete, pretože vás môže hocikto pri chvíľke nepozornosti zraziť.

Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame