Ako na dokonale ostré nože: Prezradíme vám všetko o ich brúsení

nôž

photl.com

Bez ohľadu na to, koľko času trávite v kuchyni, ak sa už raz pustíte do varenia, bez noža sa jednoducho nezaobídete. Mäso, zelenina, pečivo – na krájanie každej jednej z týchto potravín potrebujete inú čepeľ. Ak teda pravidelne kuchtíte, druhov nožov máte s veľkou pravdepodobnosťou k dispozícii viac než dosť. Viete sa však o ne správne starať? Kedy ste ich prebrúsili naposledy?

Nie je nôž ako nôž

Ak ste už niekedy v obchode bezradne stáli pri stojane s nožmi od výmyslu sveta, iste viete, že každý z nich má svoje určenie. Líšia sa totiž nielen samotným materiálom, z ktorého sú vyrobené, ale aj tvarom čepele a v neposlednom rade cenou. Tie najlacnejšie z nich sa zvyknú otupiť skôr, ako si na ne vôbec zvyknete. Existujú však kuchári, ktorí tvrdia, že aj nôž nízkej cenovej relácie urobí dobrú službu. Treba len vedieť, ako ho nabrúsiť.

Predovšetkým pozor na prsty

Či už sa radíte do kategórie „kulinár-labužník“ alebo „príležitostný kuchtík“, brúsenie nožov v domácnosti by nemalo predstavovať veľkú vedu. Treba mať len oči na stopkách a chrániť si vlastné ruky. To posledné, čo chcete, sú predsa potoky krvi či akékoľvek jazvy na prstoch. Kým teda v brúsení nadobudnete potrebný cvik, v prvom rade sa snažte neporezať.


Mohlo by vás zaujímať: Pravidlá správneho skladovania potravín: Týchto chýb sa radšej vyvarujte!


Štrbinová brúska

Možno vám takýto spôsob brúsenia nožov príde zastaralý, pravdou však je, že je pomerne bezpečný a rýchly. Aspoň v prípade, že ostríte mäkšie typy nožov. V obchodoch ju bežne dostanete za menej ako 10 eur. Princíp spočíva v tom, že štrbinovú brúsku chytíte za rukoväť a pretiahnutím noža cez štrbinu obrúsite čepeľ noža z oboch strán súčasne. Ak však vlastníte profesionálnu výbavu, tento návod prenechajte začiatočníkom.

Nerezová okrúhla brúska

Tento variant dostupný od cca 20 eur si vyžaduje trochu praxe. Nástroje si chyťte tak, aby ste brúsku držali v nedominantnej ruke a nôž v tej, s ktorou zvyčajne krájate. Koreň noža priložte k špičke brúsky a pri miernom tlaku nôž veďte proti ostriu na koniec brúsky tak, aby ste skončili pri špičke noža. Rovnaký postup zopakujte aj pri druhej strane ostria. Spočiatku vám to možno nepôjde rýchlo, celý tento proces by však mal trvať len niekoľko sekúnd.

Brúsne kamene

Nájdete si na prebrúsenie svojich nožov dostatok času? Potom siahnite po brúsnom kameni, ktorý v najjednoduchšej verzii môžete kúpiť už od 8 eur. Pred prírodným kvôli rôznym nerovnostiam uprednostnite skôr syntetický. Pred použitím ho namočte do vody, aby ste si póry nezaniesli obrúsenou oceľou. Kameň si položte pozdĺžne pred seba a snažte sa kopírovať uhol, do ktorého nôž zabrúsil výrobca. Čepeľ uchopte oboma rukami a jemne ťahajte proti ostriu od seba po hrubšej strane kameňa. To isté urobte aj z druhej strany ostria. Kameň následne obráťte na jemnejšiu stranu a rovnakým spôsobom vyhlaďte čerstvo nabrúsené ostrie.

Mohlo by vás zaujímať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Elektrická diamantová brúska

Hoci v tomto prípade za vás väčšinu práce odvedie elektromotor, našla si aj veľa odporcov. Tí tvrdia, že takéto brúsenie by mal robiť len skúsený odborník – brúsič nožov. Navyše na domáce nejde o lacný špás – ceny sa pohybujú od 130 eur nahor.

Ak sa však brúsením nožov zaoberať vôbec nechcete, poobzerajte sa po kvalitných keramických nožoch. Ich výrobcovia sa vystatujú garanciou ostrosti doživotne. Daňou za ňu je však extrémna krehkosť.

Zdroj: photl.com, sxc.hu, Johnny
Odporúčame