Kýchanie, plný nos aj bolesť hlavy: Zatočte s alergénmi v domácnosti, poznáme účinné metódy

Smrkajúca chorá žena

Alergény sú všade okolo nás a väčšinu z nich nemôžeme voľným okom pozorovať (Zdroj: GettyImages)

Počet alergikov pritom každý rok stúpa. Môže za to predovšetkým dedičnosť, životný štýl, znečistenie vonkajšieho prostredia, no aj trvalo nevhodné vnútorné prostredie. Biele krvinky označia neznámu látku za škodlivú, imunitný systém spustí prehnanú reakciu a pri každom ďalšom stretnutí s alergénom vzniká v organizme zápalová reakcia.

Neviditeľní šesťnohí nepriatelia

Znie to až neuveriteľne, no vo vlastnej domácnosti spolu s nami žijú milióny nepozvaných nájomníkov – sú nimi roztoče. Rajom sú pre nich postele, pohovky a v tesnom závese aj koberce. V posteliach nachádzajú obrovské množstvo potravy. Živia sa odumretými kožnými bunkami, ktorých sa ľudská pokožka zbavuje najmä počas spánku. Za svoj trojmesačný život dokáže roztoč vyprodukovať viac ako 2000 výtrusov, ktoré sa naviažu na väčšie čiastočky prachu a rýchlo sa rozvíria do celej domácnosti. Ak vám zistia alergiu na roztoče (a ich výlučky), čaká vás náročný boj.

– Roztoče nemajú rady vysoké teploty, preto treba posteľné obliečky a plachty prať na teplote minimálne 60 °C každých 7 až 10 dní. Ak pranie na vysokých teplotách nezaberá, riešením môžu byť protiroztočové bariérové obliečky.
– Všetky nepotrebné textílie (prehozy, ozdobné vankúše, aj plyšové hračky) by mali ísť z okolia postele preč. Ak sa ich nechcete vzdať, raz týždenne ich vložte na 3 hodiny do mrazničky.
– Významné zlepšenie v domácnosti pocítite aj pri výmene kobercov za tvrdú podlahu.


Mohlo by vás zaujať: Máte ráno plný nos, ale nie ste chorí? Zatočte s roztočmi raz a navždy


Spóry z plesní sa šíria po celej domácnosti

Alergia na plesne sa najčastejšie prejavuje pocitom štípajúcich očí, nádchou, ekzémami a chronickým kašľom. Zvýšenej vlhkosti vzduchu však nevenujeme veľkú pozornosť, kým sa neobjavia vlhké mapy na stenách alebo pleseň, ktorá kolonizuje kút izby. Nestačí sa ich zbaviť iba jednorazovou aplikáciou silného chemického prípravku. Hlavnou úlohou je dostať vlhkosť v domácnosti pod kontrolu, teda na hodnotu 40 až 60 %. Neprehliadajte pleseň za skrinkou v kúpeľni alebo komore. Viac ako samotné plesne sú nebezpečnejšie ich spóry, ktoré voľne poletujú ovzduším a nedržia sa iba za dverami jednej miestnosti.

– Odstráňte vlhké miesto chemicky aj mechanicky. Pátrajte po tom, prečo voda vzlína do steny.
– Udržujte v domácnosti ideálnu vlhkosť. Pravidelne vetrajte a v najviac postihnutej miestnosti nesušte mokrú bielizeň.
– Zlepšenie kvality života môže priniesť čistička vzduchu kombinovaná s odvlhčovačom. Účinne znižuje množstvo alergénov v interiéri aj vlhkosť vzduchu.

Peľ nezostáva iba vonku

Dá sa pred peľom ukryť medzi múrmi vlastného bytu? Nie tak úplne. Ak patríte k peľovým alergikom, alergické symptómy sa u vás môžu prejavovať aj v interiéri. Ako je to možné? Jednoducho ste si ich doniesli so sebou – na oblečení, vo vlasoch, ale aj na srsti svojho psa po venčení. Nestačí iba zatvárať okná a brániť sa vetraniu. Musíte proti peľu zakročiť ráznejšie.

– Hneď po príchode domov sa prezlečte. Ak ste vonku strávili dlhší čas, umyte si aj vlasy.
– Nemáte alergiu na psa, ale pri jeho hladkaní kýchate? Peľové alergény sa pri prechádzke nabrali do jeho srsti. Bytového psa preto pravidelne namokro kefujte alebo osprchujte. Ak to jeho srsť dovoľuje, urobte mu kratší zostrih.
– Pravidelne umývajte vodorovné plochy nábytku na mokro, aj dlážky zotierajte na mokro. V boji proti peľu v interiéri sa tiež osvedčili čističky vzduchu a vysávače s kvalitnými HEPA filtrami.
– Máte vo zvyku ráno vetrať? Potom pozor na to, aby sa peľ prilietavajúci cez okno neusádzal na lôžkovinách. Spoznáte to aj podľa toho, že sa u vás príznaky alergie objavia po uložení do postele.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame