Dotyky dokážu posilniť srdce aj odstrániť stres: Objavte ich liečivé účinky

Držiace sa ruky

Dotyky majú obrovský vplyv na naše celkové zdravie (Zdroj: GettyImages)

Kedy vás naposledy niekto objal, chytil za ruku, pohladil po vlasoch či priateľsky potľapkal po ramene? Ak to bolo dnes či včera, máte obrovské šťastie. Darí sa vám totiž napĺňať jednu z najdôležitejších ľudských potrieb – potrebu fyzického kontaktu.

Dotyky nad zlato

Dotyky v mozgu aktivujú centrum, ktoré je zodpovedné za pocity blaženosti. Zásadný význam majú pri vývoji detí. V útlom veku je potreba fyzického kontaktu rovnako silná, ako potreba príjmu vody a jedla. No ani v dospelosti by sme nemali zostať o dotyky ochudobnení – ovplyvňujú nás totiž viac, ako si myslíme. Prospievajú po emocionálnej aj fyzickej stránke.

Stimulujú lymfatický systém, ktorý zodpovedá za odstraňovanie škodlivín z tela. Vďaka dotykom tak v konečnom dôsledku môžeme byť nielen zdravší, ale aj krajší, keďže odplavovanie škodlivín môže ovplyvniť aj stav našej pokožky.

Znižujú stres, napätie a úzkosť, do tela vyplavujú „hormóny šťastia“ sérotonín a dopamín. Tieto hormóny regulujú našu náladu, zbavujú nás stresu a úzkosti a vyvolávajú pocity šťastia a radosti.

Upevňujú sociálne väzby a kontakty. Pri dotykoch sa v tele uvoľňuje aj oxytocín, známy ako hormón lásky. Ten nám napomáha nielen k optimistickejšiemu nazeraniu na svet, ale aj k nadväzovaniu a upevňovaniu sociálnych kontaktov. Dokážeme byť k iným ústretoví a empatickí.

Posilňujú srdce. Vedci zisťovali, ako na ženy vplýva objatie od ich partnera. Zo štúdie vyplynulo, že takýto fyzický kontakt vedie k nižšiemu krvnému tlaku a zníženiu srdcovej frekvencie.

Liečia: Či už prežívame fyzickú alebo duševnú bolesť, niekedy „na vyliečenie“ či aspoň zmiernenie utrpenia postačí obyčajné objatie. Aj preto plačúce dieťa väčšinou stíchne, len čo sa ocitne v maminom či otcovom náručí.


Mohlo by vás zaujať: Klasická, športová či relaxačná: Ktorá masáž je pre vás vhodná a kedy si ju radšej odpustiť?


Keď ich je málo, zdravie trpí

Je pochopiteľné, že nie každý ich má dostatok. Dôvodom môže byť to, že mnoho našich vzťahov sa dnes odohráva vo virtuálnom svete a online sa druhého človeka jednoducho dotýkať nedá. Fyzický kontakt však často chýba aj seniorom a ostatným ľuďom, ktorí žijú osamelý život, nemajú partnera a blízku rodinu.

Nedostatok dotykov môže viesť k citovej prázdnote, strate sebavedomia a absencii sociálnych kontaktov. Ak je človek „dotykovo podvyživený“ dlhodobo, ovplyvňuje to nielen jeho náladu, ale prejaviť sa to môže aj v podobe somatických ťažkostí. Ľudia, ktorým chýba fyzický kontakt, trpievajú tráviacimi problémami, rôznymi zápalovými ochoreniami, častými bolesťami hlavy a chrbtice či depresiami.

Masáž ako dobrý nápad

Ak cítite, že vám chýba ľudský kontakt, pokúste sa ho sami iniciatívne vyhľadávať. Nemusíte kvôli tomu nadväzovať pochybné známosti. Stačí napríklad postrážiť susedom dieťa, objať sa s kamarátmi, ktorých ste dlho nevideli, či zavesiť sa do priateľky pri prechádzke. Dotyky môžete prijímať od kohokoľvek, podstatné je, aby vám to bolo príjemné.

Ak vo svojom okolí nikoho takého nemáte, môžete si naordinovať dotykovú terapiu aj za peniaze. Znie to možno zvláštne, ale nie je na tom vôbec nič zlé. Ide totiž o masáže, ktoré sú založené práve na liečbe dotykom. Výborne svoje telo aj dušu zrelaxujete napríklad pri aromaterapeutickej masáži, akupresúre, masáži lávovými kameňmi či masáži shiatzu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame