Kam sa vybrať na dovolenku v septembri? Navštívte taliansky ostrov, ktorý čistotou mora pripomína Karibik

Sardínia

Sardíniu sa oplatí navštíviť aj v septembri (Zdroj: GettyImages)

Pomyselný koniec prázdnin ešte neznamená aj koniec dovoleniek. Práve naopak. Práve teraz začína najideálnejší čas na tú pri mori, v Taliansku obzvlášť.

Nie je žiadnym tajomstvom, že august patrí k vychyteným mesiacom medzi domácimi turistami. V septembri však ľudí razom odbúda aj vzhľadom na začiatok školského roka. Vydajte sa na jedno z najkrajších miest Európy, na ostrov Sardínia.

Kde sa nachádza a aké je tam počasie?

Sardínia leží v Stredozemnom mori a územne patrí k Taliansku. Po nemenej slávnej sestre, Sicílii, je Sardínia druhým najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Žije tu približne 1,6 milióna ľudí.

Priemerné teploty od konca augusta do konca septembra sú medzi 27 až 30 stupňov Celzia. More máva zvyčajne 23 až 24 stupňov. Pokiaľ vás však viac láka objavovať ostrov ako ležať na pláži, vyberte sa na Sardíniu v októbri, kedy tu vládnu príjemné teploty podobné babiemu letu.

Sardínia je raj na zemi (Zdroj: unsplash.com/Ivan Ragozin)

Hlavné miesta ostrova a dĺžka letu

Najväčšie a zároveň hlavné mesto je Cagliari na juhu ostrova. Vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam sa však najčastejšie lieta do mesta Alghero, ktoré sa nachádza na západe. Dĺžka letu je približne dve hodiny a tak sa toto miesto stáva vhodnou voľbou pre rodiny s deťmi aj pre tých, ktorí nemajú radi dlhé lety.

Cena leteniek sa každým dňom mení, avšak je pravda, že suma je vyššia ako pri iných destináciách. Napríklad, aktuálne sa cena základnej letenky pre jednu osobu z Bratislavy do Alghera cez leteckú spoločnosť Ryanair v termíne 3.9. až 10.9. pohybuje na úrovni 224 €.

Ostrov plný krásnych pláži aj histórie

Na Sardínii sú bezpochyby jedny z najkrajších pláži. Tie, ktoré sa dajú porovnať s Karibikom sa nachádzajú na východnej časti. Piesok je biely a voda je nielen priezračne čistá, ale má aj krásny tyrkysový nádych. Ak vás láka takýto typ dovolenky, v hľadáčiku majte pláže ako Cala Brandinchi, Spiaggia del Poetto, Cala Biriola alebo Spiaggia di Tuerredda.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Leto pri mori našimi očami: Kde si predstavujete dokonalú dovolenku vy?

Vedeli ste, že pláž Spiaggia Capriccioli sa objavila aj vo filmovej bondovke Špión, ktorý ma miloval?

Na svoje si prídu aj milovníci histórie. Uniknúť by vám nemali Nuraghe – historické monumenty či súbory megalitických stavieb. Najstaršie z nich sa datujú až na obdobie 1500 pred n.l. Oči však majte na stopkách aj pri mnohopočetných maľbách, ktoré uvidíte na stenách budov vo viacerých mestách. Za zmienku stojí aj jaskyňa Neptunes´Grotto.

Preferujete skôr aktívnu dovolenku? Tak si nezabudnite zbaliť turistické topánky. Vydať sa môžete na najvyšší vrch Sardínie, ktorý sa nachádza v Národnom parku Gennargentu. Volá sa Punta La Marmora a jeho výška je vysoký 1834 m n.m. Ak vám jeden vrch nebude stačiť, tak si do zoznamu pridajte aj Monta Limbara a Monte Albo. Garantujeme vám, že výhľady, ktoré uvidíte, vám vyrazia dych a vďaka nim budete Sardíniu vnímať úplne inak.

Chodievate na dovolenku do zahraničia v septembri?

Gastronómia, ktorá bude balzamom pre vaše jazýčky

Vycibrená talianska kuchyňa sa odráža aj na tomto ostrove. Prevláda nielen lahodné víno (odporúčame vám Cannonau) ale najmä špeciality z morských plodov. Vyskúšajte špecialitu v podobe špagiet s morským ježkom. Možno vám zachutí aj bottarga, sušené časti z rýb. Ak uvidíte v ponuke jedálneho lístka Zuppa Gallurese, neváhajte s objednaním. Nejde o polievku, ako by sa mohlo zdať. Chuť vývaru dostanete v netradičnej podobe blížiacej sa k lasagniam.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame