Drobní nevítaní návštevníci: Ako bojovať proti mravcom – a zvíťaziť?

Mravce

thinkstockphotos.com

Sú drobné, veľmi rýchle a naozaj pracovité. Priznajme si, že v mnohých ohľadoch sú celkom roztomilé (spomeňme si na Ferda), ale v domácnosti armádu mravcov rozhodne nikto nevíta s roztvorenou náručou. Boj s nimi je náročný, no kvalitná príprava ho môže značne zjednodušiť. Takto vytasia mravce bielu vlajku ako prvé a dajú sa na ústup.

V prvom rade si treba uvedomiť, že zbavovať sa nevítaných návštevníkov násilím, je cestou úplne zbytočnou. Takže  zabudnite na bláznivé poskakovanie, pučenie či triafanie  do miniatúrnych nájomníkov. Použite radšej všetku svoju vynaliezavosť , pretože nebojujete s jednoduchým súperom.

Prevencia ako základ

Mravce sa do ľudských príbytkov sa dostávajú v podstate omylom, pretože ich privábilo jedlo. Keď nebudete mať pre ne pod zub nič pripravené, nielenže sa rýchlo vzdialia, ale im často ani nenapadne do vášho bytu vojsť.  Musítevšak  spratať všetky potraviny do plastových či sklenených nádobiek , papierové bez väčšej námahy rozhryzú.

Zdrojom potravín sa pre nich stávajú aj omrvinky popadané na zem či drobné pozostatky z jedla. Nenechávajte nič na náhodu a pravidelne vynášajte smeti a ani najmenším odrobinkám nedovoľte, aby si žili svoj vlastný život na vašej podlahe. Pre istotu pravidelne kontrolujte aj okná a parapety, pretože to je ich najčastejším vchodom do vášho bydliska.


Mohlo by vás zaujať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


Nastavte humánnu pascu

Ak sa vám zdá príliš drastické, drobných živočíchov nemilosrdne zabíjať, vyskúšajte toto. V cukrovej vode namočte špongie a porozkladajte ich na rôzne miesta po celom byte, najmä tam, kde sa mravce najviac zdržujú. Sladká šťava ich priláka a vám potom stačí preniesť ich na nejaké iné miesto – postupne úplne mimo domu.

Káva im nevonia

Úplne opačne reagujú na kávu. Jej aromatickú vôňu neznášajú, preto si odkladajte kávovú usadeninu a sušte ju. Potom už len stačí ju nasypať mravcom na ich obvyklé cestičky alebo aj priamo na mravce a oni sa čo najrýchlejšie zbalia a odídu preč.

Chémia aj mravce zabíja

Na týchto záškodníkov sú v obchodoch dostupné rôzne spreje a prípravky, ktoré by ich mali vyhubiť úplne. Tie treba nastriekať priamo na mravce, prípadne blízko ich hniezda ako aj na cestičky, ktorými sa presúvajú. Veľmi efektívne je používanie špeciálnej kriedy (ak ju nemáte poruke, skúste aj klasickp, ktorá sa nanáša na miesta, kadiaľ môžu mravce vojsť dnu, čím sa vytvorí akási kriedová hradba. Výhodou je, že priestor nezašpiní a môže sa používať dlhodobo. Tieto prípravky však po istom čase strácajú účinnosť.


Mohlo by vás zaujať: 11 spôsobov, ako využiť pomarančovú kôru: Vyskúšajte ich aj vy!


Zbrane skrýva aj kuchyňa

Aj keď sa kuchyňa často stáva hlavným dôvodom, prečo k vám mravce zavítali nájdeme v nej aj mnoho pomocníkov na ich zničenie.

  • ocot – stačí zmiešať jeden diel octu s jedným dielom vody a poutierať roztokom zem, okno, kuchynskú linku – v podstate všetko, kde sa mravce vyskytujú. Vďaka tomu sa im ich cesty zmyjú a stratia tak orientáciu
  • korenie – aromatické vône nepôsobia na mravce príliš blahodárne. Korenie stačí nasypať na miesta, kde sa vyskytujú, a na rozlúčku im môžete zamávať. Najlepšie účinkujú chilli, čierne korenie, klinčeky alebo sušený cesnak.
  • kukuričná krupica – s krupicou to trvá o čosi dlhšie, no nezabúdajte, že trpezlivosť ruže prináša a mravce odnáša. Stačí ňou posypať miesta, odkiaľ k vám návštevníci prichádzajú.

Aké účinné praktiky vám pomohli v boji s mravcami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame