Dve tretiny Slovákov bojujú s kilami navyše: Kedy najčastejšie priberáme?

Žena s nadváhou sedí pri stole

Nebezpečný trend nadváhy a obezity stúpa celosvetovo aj na Slovensku. (Zdroj: GettyImages/shurkin_son)

Štúdie, ktoré sa týkajú počtu ľudí s kilami navyše, sú v posledných rokoch čoraz znepokojivejšie. Až 2,2 miliardy ľudí na celom svete totiž bojuje s nadváhou a obezitou, pričom toto číslo neustále rastie. Odborníci však bijú na poplach aj u nás na Slovensku. Patríte medzi rizikové skupiny i vy?

Údaje ešte z roku 2012 hovoria, že nadváhou a obezitou trpia až dve tretiny dospelých Slovákov. Za obézneho sa pritom z medicínskeho hľadiska považuje každý, kto má index telesnej hmotnosti (BMI) 30 a viac. Ten svoj si jednoducho vypočítate na online kalkulačke. Možno vás to prekvapí, no obezita sa bezprostredne dotýka až takmer štvrtiny dospelej slovenskej populácie. A to rovnako mužov ako aj žien.

Doktorka obéznemu mužovi meria pás.
Problém nadváhy a obezity rastie nielen u žien, ale aj u mužov. (Zdroj: GettyImages/vadimguzhva)

Kvalita života s kilami navyše klesá

Nadmerné zásoby tuku pritom negatívne vplývajú na to najcennejšie, čo máme – zdravie a život. Skracujú totiž jeho dĺžku a zároveň znižujú jeho kvalitu. Čím vyššie BMI, tým viac chorôb sa u vás môže objaviť. Medzi najčastejšie z nich patria srdcovo-cievne ochorenia a vysoký tlak, zvýšená hladina cholesterolu a tukov v krvi, cukrovka 2. typu, riziko cievnej mozgovej príhody, kožné choroby či dokonca chrápanie, depresie a iné psychické ochorenia.

Odborníci sa zhodujú, že za nárastom obezity a nadmernej hmotnosti v posledných dekádach stojí zmena životného štýlu. Počas dňa totiž viac sedíme, častejšie sa ocitáme v stresových situáciách a kalorická strava je dostupnejšia než kedykoľvek predtým. Ktoré skupiny ľudí patria medzi najviac ohrozené?

Strašiak menom sedavé zamestnanie

Ak v práci trávite dlhé hodiny na stoličke, kilá sa na vás lepia rýchlejšie. Váš energetický výdaj je totiž znížený.

Náš tip: Kalorický príjem musíte držať pod kontrolou, preto si poctivo zapisujte všetko, čo zjete. Snažte sa vyhnúť „zobkaniu“ pomedzi jedlá a robte si aktívne prestávky. Pridajte viac pohybu – napríklad obmedzením auta či výťahov.

Zažívate v práci celodenný stres?

Ľudia, ktorí dlhodobo pracujú pod veľkým napätím, zažívajú chronický stres. Ten vedie k nerovnováhe v tele a k zvýšenému ukladaniu tuku. Problém priberania poznajú aj tí, ktorí sa v zamestnaní celý deň nezastavia a na jedlo ani nepomyslia. Večer však všetko doženú a doslova vyrabujú chladničku.

Náš tip: Doprajte si pravidelné prestávky, počas ktorých si oddýchnete a doplníte potrebné živiny. Každé jedlo si vopred naplánujte. Ak je to možné, využite počas pauzy aj niektorú z relaxačných techník – krátku meditáciu, dychové cvičenie či počúvanie hudby.

Mamičky na materskej, nezabúdajte na seba

Materská či rodičovská dovolenka pre mnohé ženy predstavuje vyčerpávajúci celodenný kolotoč, ktorý sa navyše snúbi s nedostatkom spánku. Pristihli ste sa, že jedlo do seba rýchlo nahádžete a siahate po sladkostiach, aby ste mali energiu? Niet divu, že kilá pomaly pribúdajú.

Náš tip: Spite vtedy, keď spia aj vaše deti. Stolujte spolu s ratolesťami a vyhraďte si na jedlo čas. Buďte príkladom a doma vždy pripravujte niečo zdravé s dostatkom zeleniny. Na stráženie detí využite každú pomoc a do voľných chvíľ zaraďte pohyb. Na internete takisto nájdete množstvo videí, ako si zacvičiť spolu s vašimi najmenšími.

V seniorskom veku je dôležitá veľkosť porcií

Po šesťdesiatke – a niekedy aj oveľa skôr – dochádza k útlmu látkovej premeny a k celkovému spomaleniu metabolizmu. Inak povedané, naše telo už nepotrebuje toľko energie čo kedysi. Mnohí ľudia sa na dôchodku navyše oveľa menej hýbu.

Náš tip: Jedlo si servírujte na menší tanier. Zamerajte sa na potraviny s väčším objemom, ale minimom kalórií – napríklad na listovú zeleninu. Venujte sa každodenným dlhším prechádzkam alebo plávaniu. Môžete si pomôcť aj palicami v štýle nordic walking.

Po úraze si vytvorte nové návyky

Absolvovali ste operáciu alebo máte zranenie, ktoré vás obmedzuje v pohybe? Mnohí ľudia v takýchto chvíľach zostávajú pasívni, jedia stále rovnako a následne priberajú.

Náš tip: Prispôsobte sa situácii. Využite čas na spánok a počítajte si prijaté kalórie alebo aspoň zmenšite porcie. Čím skôr začnite rehabilitovať a zamerajte sa na alternatívne cvičenie. Napríklad ak nemôžete behať pre boľavé koleno, posilňujte vrchnú polovicu tela činkami.

Nie ste v tom sami

Trápia kilá navyše aj vás? Nebojte sa, nikdy nie je neskoro spraviť krok k zdravšiemu životu a zabojovať s kilami navyše. Treba si však uvedomiť, že obezita je choroba, a ak chcete naozaj vo svojom boji uspieť, oplatí sa ju riešiť s lekármi – špecialistami. Odmenou vám bude pevnejšie zdravie, možnosť užívať si aj také aktivity, ktoré teraz možno celkom nezvládate, a lepší pocit zo seba samých.

CHCEM ZISTIŤ SVOJE BMI

Odvaztesa.sk.
Odvaztesa.sk

Advertoriál pripravený v spolupráci s Odvaztesa.sk

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame