Energetickí upíri sú všade okolo nás: Ako si ich nepustiť k telu?

Ľudia

thinkstockphotos.com

Možno ste sa s takýmto človekom ešte nestretli a možno sa s ním či s nimi musíte stretávať denne. Kolegyňa večne prosiaca o pomoc, hoci sama má času dosť alebo kamarát, ktorý vás každú chvíľu bombarduje žiadosťami o pôžičku či ďalšie osoby, z ktorých ste jednoducho úplne vyčerpaní. Energetický upír je osoba, ktorá zneužíva vašu dobrotu a vyvoláva vo vás nepríjemné pocity, akéhosi „násilného vysatia“ energie. Od toho bola odvodená aj ich prezývka. Mnohí „upíri“ o svojom „dare“ vedia a s obľubou ho aj zneužívajú. Ako sa im ubrániť?

Ktokoľvek z vášho okolia

Za energetického upíra môžeme označiť kohokoľvek z nášho okolia, ktorý v nás vyvoláva nepríjemné pocity z rôznych dôvodov. „Ak niekoho označíme za energetického upíra, ide o náš postoj, ktorý sme si k tomuto človeku vytvorili na základe našej skúsenosti, správania, postojov a konania. Takže ako všetko, aj toto má svoj rub a líc. Teda sú ľudia, ktorí sa radi zbavujú svojich nepríjemných pocitov, zážitkov a napätí a sú aj takí, ktorí ako keby s ochotou tieto veci „nasávali“, ozrejmuje PhDr. František Skokan, zo žilinskej ambulancie klinickej psychológie, Fesko, s.r.o.

Ako z vás ťahajú energiu?

Osoba, ktorá sa označuje za energetického upíra vie podľa špecialistu vcelku dobre odhadnúť silu osobnosti druhej strany a vyberá si ju ako vhodnú obeť na zbavenie sa jemu nepríjemných vecí. Ide podľa neho o zneužívanie dobroty iných, dalo by sa povedať toho, čo nás doma odmalička učia, teda že máme pomáhať iným, byť ku nim ústretoví a empatickí. „Ten druhý nám len umožní byť takými akými chceme byť. Ak teda máme pocit, že sme zneužívaní a správanie týchto upírov nám nevyhovuje, je potrebné, aby sme zmenili svoje správanie prostredníctvom sebapoznania a rozvíjania svojich obranných mechanizmov,“ naznačuje spôsob obrany psychológ, PhDr. František Skokan.


Mohlo by vás zaujať: Neviete sa zbaviť únavy? Obmedzte týchto 5 vecí a budete plní energie


Pozor na výchovu

Mnoho energetických upírov si na základe slov odborníka uvedomuje svoje správanie a bez problémov ho zneužíva, sú ale aj takí, ktorí si toto neuvedomujú, pretože tento návyk získali v prvotnej rodine. „To znamená, že výchova bola príliš protektívna, rodičia ako keby chceli žiť pre svoje deti, všetko za nich urobili, vybavili. Môže to byť aj dôsledok toho, že niektorý z rodičov v rodine chýba, resp. niektorý z rodičov bol príliš protektívny vo výchove a ochraňoval dieťa ešte aj pred vplyvom toho druhého rodiča,“ objasňuje psychológ. Dodáva, že takýto človek sa v dôsledku toho doma nenaučil, kde je hranica zasahovania do práv druhých a vníma svoje správanie ako normálne a bežné, tak ako sa to v detstve naučil. 

Nenechajte sa sať, ani z ľútosti

Po kontakte s energetickým upírom zistí osoba, ktorá poskytla príležitosť energetickému upírovi nabrať novú energiu, že sa nenaplnili jej očakávania, teda že neprišla určitá satisfakcia a má pocit, že bola zneužitá, alebo zmanipulovaná. „Ide vlastne o takú hru, v ktorej jeden vysáva a druhý sa nechá vysať, aby následne získal ľútosť, pochopenie od iných, že bol zneužitý, vysatý a teda napojil sa do tzv. energetického sacieho kruhu,“ vysvetľuje špecialista, PhDr. Skokan, ktorý tiež upozorňuje, že v sociálnych vzťahoch nie je dobré byť podozrievavý, ale je dobré byť ostražitý. Podľa neho aj dnes platí stará múdrosť, podľa ktorej treba dôverovať, ale preverovať.


Mohlo by vás zaujať: Mobbing na pracovisku: Tiché šikanovanie sa môže týkať aj vás!


Vráťte sa do detstva

„Sací teror“ začína podľa odborníka takmer vždy tým, že chceme niečo získať – a preto ako keby sme sa na začiatku ponúkli upírovi bez toho, aby sme stanovili nejakú hranicu. Následne to už môže byť problém. Stanovovať hranice by sme sa aj preto mali učiť už od detstva, aby sa to dostalo do našich stereotypov a vzorcov správania. „Prejavuje sa to už v ranom detstve, keď deti pri hraní nemajú problém povedať, ak mi nedáš túto hračku, nebudem sa s tebou hrať a zo strachu, že budem sám, mu túto hračku dám. Pritom sa vlastne učím tomu, že budem viac menej vo svojej budúcnosti v podriadenej pozícií. Často to ešte aj rodičia „zabijú“ svojimi výchovnými postupmi, že sú schopní potrestať svoje dieťa za to, že nedalo hračku druhému dieťaťu a vyvolajú vo svojom dieťati pocity strachu a úzkosti,“ približuje špecialista na psychológiu.

Ako sa brániť?

Ide vlastne o páchateľa a obeť, kde „páchateľ“ zvažuje a ohodnocuje svoju „obeť“ či je schopná sa ubrániť alebo nie, aby sa tak vyhol prípadnému neúspechu. „Pre obranu proti energetickým upírom je dobré trénovať v sebe asertívne práva a schopnosti. Treba sa držať toho, že práva iného končia tam, kde začínajú moje práva a moje práva končia tam, kde začínajú práva iného, na čo nesmieme zabudnúť,“ dodáva k téme odborník, PhDr. František Skokan.


Mali ste už niekedy do činenia s energetickým upírom? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame