Európa má prvú svätyňu tmavej nočnej oblohy: Nachádza sa na jedinečnom mieste, kde akoby zastal čas

nočná obloha

Na ostrove Bardsey uvidíte nočnú oblohu bez svetelného smogu (Zdroj: Unsplash/Max McKinnon)

Britský ostrov Bardsey (vo welštine Ynys Enlli) sa môže pýšiť označením svätyňa tmavej nočnej oblohy. Ide o prvú takúto svätyňu, čiže miesto bez znečistenia svetelným smogom. Informácie o tom priniesol denník The Guardian a nezisková organizácia International Dark-Sky Association (IDA).

Vo Walese sa doteraz nachádzali len tri miesta so štatútom rezervácia tmavej oblohy. Územie označené ako svätyňa tmavej oblohy musí spĺňať ešte prísnejšie kritériá a na celom svete ich bolo zatiaľ 16. Certifikát svätyňa tmavej oblohy udeľuje Medzinárodné združenie svätýň tmavej oblohy (IDSS), ktorého cieľom je chrániť nočné nebo od svetelného smogu.

„Niet pochýb, že dosiahnutie tohto prestížneho štatútu pre Ynys Enlli zvýši pozíciu (nášho) jedinečného ostrova vo Walese pre každého, kto oceňuje nočnú oblohu (bez svetelného znečistenia). Dúfame, že to pomôže pri zabezpečovaní dlhodobej udržateľnosti ostrova,“ povedala Sian Staceyová, predsedníčka nadácie Bardsey Island Trust, ktorá ostrov spravuje.

Ostrov Ynys Enlli sa nachádza na severozápade Walesu približne tri kilometre od pobrežia. Vyvýšenina na jeho východnom pobreží chráni väčšinu ostrova pred svetelným znečistením z pevniny. Na západe vytvára najbližšie veľké svetelné znečistenie mesto Dublin, vzdialené viac ako 110 km cez Írske more.

Na ostrove nie je elektrická sieť, nejazdia tam motorové vozidlá a celoročne tam trvalo žijú len dvaja ľudia. V lete ich počet nepresahuje dve desiatky. Nenájdete tu ani verejné osvetlenie a vybavenie budov sa od postavenia v 19. storočí zmenilo iba minimálne. Návštevníci majú k dispozícii desať chát.

Pôvodne biely svetelný lúč miestneho majáka dokonca nahradilo blikajúce červené svetlo, pretože menej narúša nočnú tmu.

Počas stredoveku bol ostrov posvätným pútnickým miestom a hovorilo sa, že tri púte na Bardsey sa vyrovnali jednej púti do Ríma. V tomto období ho nazývali aj Ostrov 20 000 svätých, pretože veriaci túžili byť pochovaní práve tam. Jedna z legiend hovorí, že tam svoju pozemskú púť skončil aj kráľ Artuš.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Diváci filmového festivalu v Rotterdame uvidia slovenskú klasiku aj súčasnú tvorbu: Ktorý film tam bude mať premiéru?

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Odporúčame