Diváci filmového festivalu v Rotterdame uvidia slovenskú klasiku aj súčasnú tvorbu: Ktorý film tam bude mať premiéru?

Na filmovom festivale uvedú slovenské filmy (Freepik/mr..music)

Tvorbu šikovných slovenských filmárov si budú môcť diváci vychutnať aj v zahraničí. Na medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame spoznajú okrem súčasnej tvorby tiež niektoré slovenské klasiky.

„Na 52. MFF v Rotterdame diváci uvidia snímky prvej dámy slovenského animovaného filmu Jaroslavy Havettovej,“ uviedla pre TASR Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Do programu podujatia boli zahrnuté aj nové diela. „Svetovú premiéru bude mať dráma Moc (2023) Mátyása Priklera,“ avizuje SFÚ.

MFF Rotterdam sa bude konať od 25. januára do 5. februára. Okrem súčasných diel venuje priestor aj retrospektívam a tematickým programom. V sekcii klasických filmov Cinema Regained predstaví tri digitálne reštaurované krátke snímky Jaroslavy Havettovej. Pôjde o videoklip s popartovými motívmi Pieseň (1969) k skladbe Heleny Vondráčkovej a Waldemara Matušku, film Kým sa ucho neodbije (1971) inšpirovaný habánskou keramikou a slovenskými porekadlami s hudbou Pavla Hammela a Mariána Vargu, a snímku Kontakty (1980), ktorú tvoria sugestívne obrazy absurdných a bezvýchodných tragédií s hudbou Deža Ursinyho.

Festival v oficiálnom programe uvedie tiež dva súčasné slovenské filmy. Svetovú premiéru bude mať druhý celovečerný film Mátyása Priklera Moc (2023), dráma s prvkami politického thrilleru, ktorá odhaľuje dilemy moci v súčasnej spoločnosti. „Kladie si otázku, či je pravda skrytá v udalostiach, alebo v ich dôsledkoch,“ ozrejmuje SFÚ. Pripomína, že rotterdamský festival uviedol pred desiatimi rokmi vo svetovej premiére i Priklerov debut Ďakujem, dobre (2013).

Okrem toho bude novodobú kinematografiu zastupovať aj film Petra Václava Il Boemo (2022), ktorý sa na rotterdamskom festivale so svojím autorským filmom predstaví už po tretí raz. „Jeho historická hudobná dráma zobrazuje život českého hudobného skladateľa Josefa Myslivečka a je príbehom o vzniku a rozpade kariéry,“ dodáva SFÚ.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame