Extroverti mávajú šťastnejší život: Týchto pár krokov k nemu pomôže aj vám

Obed

thinkstockphotos.com

Na jednej strane je pravda, že každý z nás je iný a mal by sa mať rád taký, aký je. Na druhej nemožno poprieť, že tento svet praje skôr extrovertom, ktorí sú sebavedomí, priebojní, srdeční, milujú spoločnosť a nemajú problém s vyjadrovaním svojho názoru.

To však neznamená, že keď sú introverti tichší a nevýrazní, chýba im inteligencia alebo vyjadrovacie schopnosti. Naopak, introverti sú často nadpriemerne inteligentní, kreatívni i talentovaní. Len sa nevedia „predať“. Samozrejme, aj tento typ osobnosti môže na sebe pracovať v prípade, že so sebou nie je spokojný. To, čo jeden dostal do vienka od prírody, si môže druhý aspoň čiastočne osvojiť.  Čo sa môžu naučiť introverti od extrovertov?   

1.  Osvojte si komunikačné zručnosti

Extroverti sú zvyčajne skvelí rečníci. V spoločnosti vedia upútať práve rozprávaním príbehov. Darí sa im to z viacerých dôvodov. Nielenže sú dobrými rečníkmi od prírody, ale tým, že sú stále medzi ľuďmi a komunikujú, si tieto schopnosti praxou vylepšujú. Navyše o svojich kvalitách v tejto oblasti vedia a sú v tomto smere dostatočne sebavedomí.

Čo s tým? Aj introverti sa môžu naučiť komunikačným zručnostiam a s ľahkosťou fungovať na spoločenských akciách. Dobrým začiatkom je kurz komunikačných zručností, snaha o zapojenie sa do rozhovoru s ľuďmi v menších skupinách a podobne. Prvým krokom je začať a neprestať, veď prax robí majstra.


Mohlo by vás zaujať: Ako žiť spokojnejší život sám so sebou? Tu je 11 tipov od psychológov


2. Nebojte sa nových výziev a nájdite v sebe odvahu

Introverti sú neraz plní strachu a pochybností. Nechce sa im skúšať niečo, čo nepoznajú, a aj preto z ich úst často zaznieva slovíčko NIE. Jednoducho sa obávajú vystúpiť zo zóny komfortu.

Čo s tým? Možno treba začať malými vecami, skúšať a objavovať. Vedome ovplyvňovať svoje postoje k novým situáciám a možnostiam. Teda byť otvorený nepoznaným veciam a zážitkom. Keď nabudúce budete chcieť niečo odmietnuť, najprv sa zamyslite – nestálo by to predsa len za skúšku? Čo môžete stratiť?

3. Nájdite na spoločenskom živote plusy

Sociálne väzby sú veľmi dôležité z viacerých dôvodov. Ovplyvňujú kvalitu a podľa odborníkov i dĺžku života. Napríklad v štúdii publikovanej v American Journal of  Epidemiology skúmali úmrtnosť u dospelých v závislosti od sociálnych väzieb. Zistili, že tí, ktorí mali najnižší počet sociálnych väzieb, mali takmer dvojnásobne vyššie riziko úmrtia. Odborníci to vysvetľujú tak, že týmto ľuďom chýba v ťažkých chvíľach podpora od rodiny, priateľov, susedov či kolegov.

Čo s tým? Nepodporujte v sebe zbytočne nechuť k spoločenským akciám. Snažte sa nájsť na budovaní sociálnych väzieb plusy. Noví ľudia vás môžu motivovať k novým cieľom, poprípade vám pomôcť v ich uskutočňovaní a zároveň si rozšírite obzory. Možno sa rozhodnete na základe diskusie v skupine športovať a sparring partner nikdy nie je na zahodenie.


Mohlo by vás zaujať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


4. Nenechajte si ujsť príležitosti

Extrovert sa stretnutí s ľuďmi nebojí a navyše hľadá aj ďalšie možnosti, ako sa stretnúť i neskôr. Nečaká na to, kým ho niekto pozve či zavolá, sám je aktívny. Je priateľský a prístupný, vďaka čomu sa s ním ostatní cítia príjemne.

Čo s tým? Nebojte sa prejaviť iniciatívu ohľadom stretnutia, poprípade prísť s nápadom usporiadania spoločenskej akcie vo vašej réžii. Uvidíte, že druhí to ocenia a váš život bude bohatší. Opäť je to o odvahe vystúpiť zo zóny pohodlia.

Extroverti sú šťastnejší

Existuje mnoho vedeckých štúdií, ktoré to potvrdzujú. Nezúfajte, ak extrovertom nie ste. Aj introverti môžu byť šťastní, ak sa nebudú vyhýbať sociálnym kontaktom. Potvrdil to napríklad výskum publikovaný v Journal of Personality and Social Psychology, podľa ktorého boli introverti šťastnejší práve po socializácii. A na záver ešte jeden uverejnený v Journal of Research in Personality: je jedno, či je človek extrovert alebo introvert, ak však koná viac extrovertne v každodenných situáciách, je šťastnejší. 


Darí sa vám žiť šťastný život? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame