Farba vašej kože môže odhaliť rakovinu, cukrovku aj problémy so srdcom: Akú ju máte vy?

Koža je zrkadlom nášho zdravia a odhalí nám množstvo chorôb

Koža je zrkadlom nášho zdravia a odhalí nám množstvo chorôb (Zdroj: GettyImages)

Hovorí sa, že oči sú zrkadlom duše. No a o koži zasa platí, že je odrazom nášho zdravia. Spoľahlivo totiž prezradí choroby iných orgánov a náš aktuálny zdravotný stav.

Vedeli ste, že koža je našim najväčším orgánom? U dospelého človeka váži takmer 10 kíl a má približne 2 metre štvorcové. Pôsobí ako bariéra medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi, chráni nás pred infekciou a reguluje našu telesnú teplotu. Je dôležitá aj pre náš vzhľad. Ak odrazu zmení farbu, alebo sa na nej objavia fľaky či vyrážky, zvyčajne nejde len o estetickú záležitosť.

Bledá ako stena

Bledosť kože býva najčastejšie príznakom nedostatku vitamínu B9, nazývaného kyselina listová. Ten sa spolu s vitamínom B12 podieľa na tvorbe zdravých červených krviniek a jeho deficit spôsobuje anémiu. Doplniť ho môžete zvýšenou konzumáciou listovej zeleniny, sóje, tofu, šošovice, cvikle, paradajok, cibule, cesnaku, póru, ale aj vajec a vnútorností. Riešením sú tiež doplnky stravy so železom. V niektorých prípadoch môže bledá pokožka upozorňovať aj na vážnejšie ochorenia, napríklad celiakiu, angínu pectoris, aterosklerózu, rakovinu hrubého čreva a žalúdku, leukémiu či nádory na obličkách.

Žltá alebo oranžová

Ak má vaša pokožka oranžový odtieň a nekonzumovali ste zvýšené množstvo mrkvy, môže ísť o problém so štítnou žľazou. Keď nefunguje, hromadí beta karotén a ten spôsobuje sfarbenie. Štítna žľaza sa odzrkadľuje aj na vlasoch a nechtoch. Sú krehké a lámavé, pokožka suchá a matná. Pri nadmernej činnosti sa objavuje vypadávanie vlasov, zvýšená potivosť a pokožka sa rýchlo mastí.

Nastáva aj v dôsledku zvýšenia bilirubínu v krvi. Týmto príznakom je charakteristických viacero ochorení, najmä súvisiacich s pečeňou, žlčníkom a tráviacou sústavou. Vyskytuje sa aj pri dehydratácii a podvýžive.

Sivá a mdlá

Sivastý odtieň u mnohých ľudí evokuje dojem vyčerpanosti. V skutočnosti však môže znamenať vážne zdravotné problémy. Poukazuje na nedostatočne okysličovanú krv, čo súvisí najmä s nesprávnou činnosťou srdca. Objavuje sa však aj v prípade zápalu pľúc a v niektorých prípadoch môže byť jedným z príznakov rakoviny.

Pigmentové škvrny

Ak sa vám na koži objavia tmavšie hnedasté fľaky, nemusí to byť zo slnka. Pigmentové škvrny, zvlášť okolo krku, v podpazuší alebo na slabinách, môžu byť jedným z prvých príznakov cukrovky. Za ďalšie varovné signály možno považovať suchosť pokožky, opakujúce sa kožné infekcie, nehojace sa rany, ale aj takmer neprirodzene zdravo pôsobiace červené líčka u starších ľudí.


Mohlo by vás zaujať: Suchá koža a šupinky: Psoriázu mnoho ľudí nelieči, patríte medzi nich?


Fialové fľaky

Ak sa vám na koži objavujú tmavomodré až fialové podliatiny, hoci ste sa nikde neudreli, navštívte lekára. Existuje viacero možných príčin tohto problému, od nedostatku vitamínu C až po poruchy zrážania krvi.

Svrbiaca červená koža a pľuzgiere

Najpravdepodobnejšou príčinou svrbenia však býva alergia, ekzém a astma. Môže byť aj sprievodným prejavom viacerých závažných ochorení. Často signalizuje ochorenie pečene, problémy s obličkami a štítnou žľazou, prípadne niektoré onkologické ochorenia.

Výskytom červených svrbiacich vyrážok či pľuzgierikov sa zvykne prejavovať intolerancia lepku – celiakia. Ak sa vám pľuzgiere objavia po zvýšenej konzumácií jedál s obsahom bielej múky, mali by ste sa nechať otestovať.

Drsná a šupinatá

Ak je vaša pokožka hrubá, drsná a robia sa na nej šupinky, je pravdepodobne smädná. Znamená to, že neprijímate dostatok tekutín a dehydratácia sa prejavuje naplno. Doprajte si intenzívne hydratačné krémy a pravidelný pitný režim – aspoň 1,5 – 2 litre denne.

Dehydratáciu organizmu odhalíte aj jednoduchým testom:

  • Na chrbte ruky chytíte kožu medzi dva prsty a potiahnete hore a pustíte.
  • Mala by sa hneď vystrieť.
  • Čím je človek starší, tým dlhšie zostáva koža zriasnená, situáciu však výrazne zhoršuje aj nízky príjem tekutín.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame