Záhradkári, pozor: Február je v plnom prúde, nezabudnite na tieto práce vo vašej záhradke

Skontrolujte pôdu a postarajte sa o dreviny a rastliny, ktoré boli v zime namáhané (Zdroj: Freepik/freepik)

Hoci sa zdá, že jar je v nedohľadne, nenechajte sa zmiasť. Február a začiatok marca utečú ako voda a bude na čase sadiť dobroty do záhradky. Pripravte sa na sezónu už počas posledného zimného mesiaca, záhrada vám potrebuje. Skontrolujte pôdu a postarajte sa o dreviny a rastliny, ktoré boli v zime namáhané.

Nový výsev

Už pred prvým tohtoročným sadením by ste si mali ujasniť, čo vlastne chcete pestovať. Záleží na tom všetko ostatné. Využite dostatok času počas zimy na naplánovanie si jednotlivých odrôd a ich rozloženia. Pokiaľ sú teplejšie dni, začnite pripravovať pôdu, pôda potrebuje skypriť a tam, kde budete mať nakoniec vysadenú zeleninu, rozprestrite kompost.

Niektoré druhy sa vysádzajú neskôr než tie druhé, preto by bola škoda, keby ste si zaplnili bezhlavo záhradu a pri poslednom sadení nemali vhodný priestor. Koncom februára sa pripravte na sadenie do fóliovníkov a skleníkov – ideálnou zeleninou je napríklad reďkovka, šalát či koreňová zelenina.

Pokiaľ nie je pôda zamrznutá, môžete pomaly začať s vysádzaním cibuliek tulipánov či hnojením trávnikov.

Nezabudnite ani na dreviny

Pokiaľ vašu záhradku zdobia okrasné stromčeky a dreviny, určite im v tomto období venujte dávku pozornosti. Aj celoročne zelené dreviny potrebujú dostatok vlahy.

Ak neprší, no zároveň ani nemrzne, popolievajte ich. Viditeľne poškodené vetvičky či iné časti orežte a zlikvidujte, vyvarujete sa tak škodcom, ktorí by so stúpajúcou teplotou vzduchu narobili šarapatu.

Pripravte rastliny na jar

Pomalé prebúdzanie rastlín je základom, najmä pri kvetoch. Každý správny záhradník vie, že všetko čo pestuje, potrebuje svoj čas. Preto ak hrozí, že by sa mohli prebúdzať skôr než je vhodné, zabráňte tomu.

Skvelým pomocníkom je napríklad sneh, ktorý môžete použiť ako „izolačnú vrstvu“ – odhrabaný sneh z chodníkov zľahka rozsypte na záhony, uchránite rastliny pred skorým jarným budíčkom. Ak žijete v oblasti, kde sneh nie je, nájdite nejakú alternatívu na prikrytie rastlín. Vykúkajúce slniečko by ich mohlo prinútiť k preberaniu skôr než príde ich čas.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
FOTORECEPT Vynikajúca pečená frittata so zeleninou: Sýte jedlo, s ktorým zabodujete u každého hladoša

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame