Garniže môžu dodať miestnosti šmrnc: Vyberte si tie najvhodnejšie práve pre vás

Garniža

thinkstockphotos.com

Garniže dnes už dávno neplnia len praktickú funkciu, ale stávajú sa aj dekoratívnym prvkom miestnosti. Spolu so záclonou či závesom môžu vytvoriť nezanedbateľný prvok, ktorý vplýva na to, aby sme sa v miestnosti cítili dobre a pohodlne. Na čo všetko by ste mali myslieť pred kúpou garniže?

Garniže dnes už dávno neplnia len praktickú funkciu, ale stávajú sa aj dekoratívnym prvkom miestnosti. Vybrať si môžete z rôznych typov, napríklad aj garnižu na strop. Spolu so záclonou či závesom môžu vytvoriť nezanedbateľný prvok, ktorý vplýva na to, aby sme sa v miestnosti cítili dobre a pohodlne. Na čo všetko by ste mali myslieť pred kúpou garniže?

Spoznajte typy…

Poznáme dva základné typy garníž – koľajnicové a tyčové. Koľajnicová garniža sa umiestňuje zväčša na strop na celú šírku miestnosti a je možné ju prekryť krytom. Tento môže mať aj dekoratívnu funkciu.
Tyčové garniže sa umiestňujú k bočnej stene a ich výhodou je najmä rôznorodý dizajn a koncovky.

…aj materiály

Na trhu nájdeme garniže kovové, plastové i drevené. Pri stropných koľajnicových systémoch sa využíva zväčša hliník, pri tyčových garnižiach do domácnosti je najčastejšie uprednostňované drevo. Záleží na vašom vkuse. Pri voľbe ťažších závesov a záclon by ste predsa len mali zvážiť použitie kovových garníž. Tie sú väčšinou povrchovo upravené napríklad chrómom, rovnako však nájdete kovové garniže so zlatým či čiernym vzhľadom.

Jeden alebo dva rady?

Podľa toho, či plánujete okno prekryť len záclonou či závesom, prípadne kombinovane, musíte už dopredu zvážiť, či budete k oknu umiestňovať jeden alebo dva rady garníž. Dva rady môžete bez problémov zvoliť ako pri koľajnicových, tak aj pri tyčových garnižiach. Pri vašej voľbe tiež zvážte, či budete garniže umiestňovať do stropu alebo k stene.

Garniža ako dekoratívny prvok

Okrem funkčných vlastností môžu garniže zlepšiť celkový dojem miestnosti. Pri úzkych, malých oknách môžete zvoliť dlhšie a zdobené garniže. Dlhšou garnižou tak dokážete opticky zväčšiť priestor okien a vhodne vybraným dekorom tiež dodáte miestnosti honosnejší nádych. V kombinácii s dobre zvoleným závesom tak môžete správnym výberom garniže vašu spálňu či obývačku značne vylepšiť.


Mohlo by vás zaujímať: Cíťte sa vo svojom príbytku ako doma: Tu sú tipy na zútulnenie interiéru!


Ako správne umiestniť tyčové garniže a koľko krúžkov použiť?

V zásade platí, že držiak garniže by mal byť umiestnený 15 cm od okraja okna, ďalších 10 cm by malo byť vyhradených pre koncovku. Pre okno šírky 100 cm tak štandardne platí, že celková dĺžka garniže bude 150 cm a počet krúžkov aspoň 15. Teda na každých 10 cm celkovej dĺžky priradíte aspoň 1 krúžok.

Ako uchytiť záclonu

Aj tu môžeme povedať, že veľa závisí od toho, čomu sami dávate prednosť. Na výber máte putká, tunel, bežce s háčikmi, či klasické krúžky. Dbajte však vždy na to, aby garniža bola dostatočne hrubá voči krúžkom či tunelu na záclone. Takto si totiž značne uľahčíte manipuláciu so záclonou či závesom. Pri stropných koľajnicových systémoch sa najčastejšie používajú bežce s háčikmi alebo štipce.


Mohlo by vás zaujímať: Toto doma neskúšajte! Nakrútili nadrogovaných bláznov skladajúcich nábytok


Do akého priestoru umiestniť garnižu?

Domácnosť, kancelária či chata. Každá domácnosť má individuálny štýl, v zásade sa si však väčšinou vystačíte s jednoduchými drevenými tyčovými garnižami. Ak má vaša obývačka napríklad rustikálny charakter, môžete použiť garniže s rôznymi dekoračnými prvkami, z ktorých je dnes naozaj bohatý výber.  V kancelárii sú v dnešnej dobe najpopulárnejšie garniže koľajnicové, v kombinácii s bežcami s háčikmi, do ktorých sú osadené vertikálne žalúzie. Najčastejšie sa používa hliník.
Na víkendovú chatu vám potom postačí obyčajná jednoduchá garniža z dreva či plastu. Je to priestor, kde je zväčša prvoradý účel, ktorý dokážu komfortne splniť aj základné typy garníž a nad špeciálnymi funkciami a vlastnosťami si hlavu zbytočne lámať nemusíte.

Na záver snáď dodáme len toľko, že zo všetkého najdôležitejšie je, aby ste sa s vašim výberom stotožnili, cítili sa v miestnosti dobre a aby sa vám so záclonou či závesom ľahko manipulovalo. Pri zohľadnení predošlých rád a tipov to hravo zvládnete.


Aké garniže máte doma vy? Napíšte a odporučte ostatným čiateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame