Hamamel pre krásu i zdravie: Ako ho možno využiť?

Hamamel

thinkstockphotos.com

Listnatý ker, ktorý v zimných mesiacoch oživí každú záhradu, sa pôvodne vyskytoval vo východných štátoch USA, Kanady a vo východnej Ázii. Dnes sa využíva pre jeho adstringentný, sťahujúci a protizápalový účinok vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle.

Jasnožlté kvety hamamelu začínajú kvitnúť až v jesenných mesiacoch. Obyčajne sa objavujú v októbri až decembri. Listy oranžovej a červenej farby skrášľujú inak fádnu zimnú záhradu. Dva až štyri metre vysoká rastlina sa dá pestovať aj v našich zemepisných šírkach. Vo voľnej prírode ju nenájdete, ale mladé stromčeky sa dajú zakúpiť v každom väčšom záhradkárstve. Ako vhodné prostredie postačí svetlé teplé miesto a neutrálna odvodnená pôda. Bez presádzania a zastrihávania si dopestujete zimnú dekoráciu, ktorá vám zároveň do lekárničky prispeje užitočnými látkami.  Kôra a listy sa zbierajú na jar alebo na neskoro na jeseň.Pre tých, ktorý nemajú priestor na dopestovanie vlastného kríku  sa kôra a listy hamamelu dajú kúpiť v bylinkových obchodoch a na špecializovaných eshopoch.


Mohlo by vás zaujať: Bylinné tinktúry a likéry na rôzne neduhy: Pripravte si ich doma aj vy!


Kôra, vetvičky a listy majú liečivé vlastnosti

Už domorodí Američania poznali pôsobenie odvaru zo stoniek tohto kra. Z listov a kôry si pripravovali odvary a pomocou vetvičiek hľadali vodu.

Tinktúra, destilát alebo jednoduchý zábal sa užíva na vonkajšie ošetrenie rozličných :

 • poranení
 • pohryznutí
 • bodnutí hmyzom
 • zápalových ochorení pokožky
 • popálenín
 • preležanín
 • pomliaždenín
 • vykĺbenín
 • natiahnutých svalov
 • kŕčových žíl
 • hemoroidov
 • ulkusov

Mohlo by vás zaujať: Šalvia lekárska či „babské ucho“: Pomôže s trávením aj pri problémoch v prechode


Vysoký obsah triesloviny účinne zastavuje krvácanie

Zvieravý efekt triesloviny spôsobujú, že sa svaly a krvné cievy stiahnu. Zastavenie krvácania nie je jedinou účinnou vlastnosťou. Odvary z tohto kra majú hojivé účinky, zmierňujú bolesť a pri použití zábalu zabránia nežiadúcej infekcii. Antibakteriálny účinok hamamelu spočíva v jeho schopnosti triesloviny uzatvárať póry a tak zabrániť baktériám, aby do nich prenikli. V dnešnom kozmetickom priemysle sa používa ako účinná zložka krémov proti hemoroidom a kŕčovým žilám.

V minulosti sa používali na zastavenie vnútorného krvácania z pľúc, žalúdka, maternice a čriev. Používal sa na výplach maternice po pôrode. Takto zastavovali prípadné krvácanie. Schopnosť vyplavovať hlieny robí z hamamelu účinný liek na hnačku alebo katar.

Postavenie hamamelu v prírodnej kozmetike

Dnes je často ponúkaná na trhu. Na pleť pôsobí sťahujúco. Vyčistí ju, odstráni prebytočný maz a tonizujúci účinok na pleť pomôže odstrániť zväčšené póry. Antiseptický a antibakteriálny účinok pomôže pleti potlačiť akné. Antistrigentné účinky tejto rastliny sa využívajú aj v boji proti starnutiu. Kozmetický priemysel ich využíva ako základnú zložku pleťových masiek a krémov. Nevýhodou je, že prípravky v obchode majú v sebe aj rozličné ďalšie látky. Či už ste alergici, máte precitlivenú pleť alebo nechcete používať prípravky s obsahom konzervantov skúste si pripraviť vlastné pleťové tonikum aj doma.


Mohlo by vás zaujať: Arónia rastie možno aj pri vašom dome: Objavte čierne bobuľky plné zdravia!


Domáce hamamelové tonikum

Stačí si vo vriacej vode 20 minút povariť lístky alebo kôru hamamelu. Pridaním alkoholu si pripravíte tonizujúcu vodu. Nesmiete ale zabudnúť na vysušovanie. Ak sa vaša pleť rýchlo vysušuje nahraďte alkohol esenciálnymi olejmi.  Bez použitia alkoholu musíte skladovať tonikum v chladničke.

Takto pripravená pleťová voda nie je určená len pre ženy. Hamamel je súčasťou pánskej kozmetiky. Upokojujúce účinky ho predurčujú ako vhodnú prísadu do vody po holení. Pri boji s akné ho môžu používať vaše deti a vnúčatá a pri ošetrení pokožky vášho domáceho miláčika pripraveným tonikom mu pomôžete odstrániť svrbenie pokožky.

Ako využiť hamamel v našej lekárni?

 • hamamelová pleťová voda na mastnú pleť
 • upokojujúca ústna voda na podráždené ďasná
 • kloktadlo na bolestivé hrdlo, zápaly a infekcie
 • obklad na poranenia
 • zmiešaním s ružovou vodou vznikne osviežujúci očný výplach

Hamamel sa neodporúča aplikovať na vnútorné použitie bez poradenia s lekárom.


Vyskúšali ste už kozmetiku s obsahom hamamelu? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame