Hladšia pokožka bez hrbolčekov: Rozprúďte lymfu a dajte celulitíde zbohom

Celulitída

thinkstockphotos.com

Priznajme si to. S celulitídou bojujeme takmer všetky. Vyhne sa jej len máloktorá z vás a boriť sa s ňou musia neraz už aj dvadsaťročné dievčatá, či dokonca vrcholové športovkyne. Z toho je jasné, že za jej vznikom nebude stáť len nedostatok pohybu, či vek, aj keď tieto faktory jej výskyt zvyšujú. Celulitída totiž úzko súvisí s látkovou výmenou tela a tzv. lymfatickým systémom. Dá sa tejto pliagy vôbec nadobro zbaviť a ako na to využiť práve lymfatický systém?

Letný strašiak číslo 1

Celulitída je strašiakom mnohých dám. Podľa štatistík ňou trpí až okolo 80% – 90% žien. To znamená, že v skupine 5 žien sa teoreticky nachádza len jedna jediná (a často krát by sa nenašla ani tá), ktorá má to šťastie a nemusí bojovať s nepeknými hrbolčekmi. Celulitída pritom nie je vonkoncom ľahký súper a zbaviť sa jej je niekedy naozaj takmer nemožné. Najmä vo vyšších štádiách, kedy ju je vidieť už aj v pokoji a bez toho, aby na vás svietilo priame svetlo.Celulitída je pritom takmer výsostne ženský problém. U silnejšieho pohlaviasa takmer nevyskytuje, kvôli odlišnej štruktúre tkaniva a podľa odhadov ňou trpí len necelých 10% mužov.


Mohlo by vás zaujímať: Nočná mora všetkých žien: Ako si poradiť s celulitídou?


Prečo to pomáha?

Lymfatický systém je zložený z lymfatických uzlín a ciev, ktoré majú v tele funkciu akejsi čističky organizmu od odpadových látok a toxínov.Ak je tento čistiaci systém zanesený, spomaľuje sa prúdenie lymfy a odpadové látky zostávajú v tkanivách. Tým získavajú tukové bunky na objeme a výsledkom sú potom nepekné hrbolčeky. Na zmiernenie celulitídy je preto potrebné nakopnúť lymfatický systém.

Ako na to?

Lenivú lymfu pomáha rozprúdiť hneď niekoľko spôsobov:

  • profesionálna lymfatická masáž
  • prístrojová lymfodrenáž
  • pravidelné cvičenie a pohyb
  • dostatočný pitný režim
  • zdravá strava, plná zeleniny a bielkovín
  • domáce masírovanie špeciálnymi rukavicami

Mohlo by vás zaujať: Francúzska pórová očista: Detoxikuje i zoštíhli – dva dni vydržíte aj vy!


Znakom lenivej lymfy nie je len celulitída

To, že s vašim lymfatickým systémom nie je všetko s kostolným poriadkom zistíte ľahko.  Okrem celulitídy vás tiež môže trápiť zhoršená imunita, neschopnosť organizmu dostatočne sa brániť vírusom, infekciám a baktériám, opuchy nôh, ako aj opuchy pod očami, akné, resp. zhoršený stav pokožky či priberanie tuku v problémových partiách.Lymfatický systém sa teda oplatí „rozpumpovať“ hneď z viacerých dôvodov.

Lymfatická masáž skutočne pomáha

Jednou z najlepších a najúčinnejších zbraní na celulitídu je profesionálne vykonaná lymfatická masáž. Vykonáva ju profesionálny masér a ide o relaxačný druh masáže, ktorého sa netreba báť. Robia sa pri nej veľmi jemné krúživé pohyby a na pokožku sa tlačí menej ako pri klasickej masáži, keďže lymfatický systém sa nachádza k pokožke bližšie, ako svalstvo.


Mohlo by vás zaujať: Buďte ešte krajšia ako doteraz: Najlepšie tipy od žien z rôznych krajín


Výsledky už za mesiac

Mierne výsledky by mali byť viditeľné už po prvej návšteve, avšak viditeľnejší efekt príde až po absolvovaní 2 – 3 masáži týždenne po dobu jedného mesiaca. Samozrejme výsledný efekt závisí od vášho stavu. Pre udržanie želaného výsledku by ste mali takúto masáž následne absolvovať aspoň raz mesačne. Po masáži sa odporúča veľa piť, aby sa odpadové látky, uvoľnené pri masáži mohli z tela ľahšie odplaviť. Podľa odborníkov by ste mali vypiť aspoň o jeden liter tekutín viac, ako obvykle.

Aj domáca masáž prosieva

Máte problém chodiť pravidelne ku masérovi, alebo je to pre vás finančne či časovo náročné? Nevadí, pomôcť si môžete aj sami doma. Stačí si v drogérii alebo lekárni kúpiť špeciálnu masážnu rukavicu a budete sa s ňou každý deň pri sprchovaní masírovať. Pozor, chce to však naučiť sa určitú techniku. Pokožku masírujte jemnými krúživými pohybmi a vždy smerom od členkov nahor, až po brucho, pričom nevynecháte ani zadok. Následne aplikujte na tieto miesta studenú sprchu. Aby ste zvýšili efekt, aplikujte si na problémové partie pred sprchovaním ešte kávový alebo škoricový peeling. Stačí zmiešať trochu telového mlieka, alebo olivového oleja s kávovou usadeninou alebo mletou škoricou, nechať chvíľu pôsobiť a potom zmyť.


Aké skúsenosti s celulitídou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame