Holohlaví muži, buďte v strehu: Vaše srdce je vraj v ohrození

Muž

flickr.com/Gary Lindquist

Holohlaví muži trpia väčším sklonom k ​​srdcovým problémom ako ich priatelia s bujnou šticou. Vyplýva to aspoň z prieskumu, ktorý vykonali v Japonsku. Ukázalo sa, že srdcové a cievne choroby hrozia plešatým skoro o tretinu pravdepodobnejšie než vlasatým. Avšak výskumníci pripúšťajú, že absencia vlasového porastu predstavuje menšie riziko než napríklad obezita či fajčenie.

Prieskum sa podľa serveru BBC konal na vzorke takmer 37 000 mužov. Dobročinná nadácia British Heart Fondation, ktorá prispieva na výskum a liečbu srdcových ochorení vo Veľkej Británii, mužom tiež odporúča, aby sa skôr zameriavali na obvod v páse ako na porast na hlave.

Vlasy padajú, riziko stúpa

Súvislosti medzi vypadávaním vlasov a srdcovými chorobami skúmajú výskumníci z Tokijskej univerzity už niekoľko rokov. Ukazuje sa, že rednúce vlasy na temene možno považovať za jeden z rizikových faktorov, ako je napríklad vek či rodinné predispozície. Avšak zvyšujúce sa čelo nepredstavuje rizikový faktor.


Mohlo by vás zaujímať: Srdcovo-cievne choroby zabíjajú milióny: Zistite, ako sa im ubrániť


Fajčenie je horšie

„Zistili sme dôležité, hoci mierne spojenie medzi holohlavosťou, prinajmenšom na temene hlavy, a rizikom srdcových a cievnych ochorení,“ povedal BBC doktor Tomohide Jamada. Zvyšujúce sa čelo kvôli ubúdajúcim vlasom je osudom mnohých mužov. Rednúci porast zaznamenáva polovica päťdesiatnikov a štyri pätiny sedemdesiatnikov.

„Myslíme si, že táto súvislosť existuje, ale nie je taká silná ako mnoho iných známych rizikových faktorov, ako je fajčenie, nadváha, hladina cholesterolu a krvný tlak,“ dodal Jamada a odporučil najmä mladším plešivejúcim mužom, aby zapracovali na zmene svojho životného štýlu. Avšak pripustil, že dôkazy nie sú dostatočné na návrh zaviesť pravidelné lekárske prehliadky holohlavých.


Mohlo by vás zaujímať: A je po holej hlave: Vedci zistili, čo spôsobuje vypadávanie vlasov


Udržte sa vo forme

Vysvetlenie súvislosti medzi stavom štice a srdca je dosiaľ neisté. „Hoci zistenia japonských výskumníkov sú zaujímavé, plešatí muži by sa nemali znepokojovať. K potvrdeniu súvislosti je potrebné omnoho viac výskumov a medzitým je ďaleko dôležitejšie venovať pozornosť skôr svojmu pásu než vlasom,“ usúdila ošetrovateľka Doireann Maddocková z British Heart Fondation.

„Dedičné plešatenie môže byť mimo vašu kontrolu, ale to nie je prípad mnohých iných rizikových faktorov. Prestať fajčiť, udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť a byť aktívny – to všetko sú veci, ktoré môžu pomôcť uchovať vaše zdravie,“ dodala.


Ako sa staráte o zdravie vášho srdca? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Gary Lindquist, flickr.com/Gary Lindquist, ČTK
Odporúčame