Horské slnko bolo kedysi veľkým hitom: A čo dnes?

Horské slnko

amazon

V minulosti šlo o mimoriadne obľúbenú a vyhľadávanú liečebnú metódu. Liečivé lúče umelého slnka boli obľúbené pri nachladnutí, nádche a podobne. Po čase najväčšej slávy nastal mierny úpadok týchto zariadení. Je horské slnko účinné aj dnes?

V minulosti šlo o mimoriadne obľúbenú a vyhľadávanú liečebnú metódu. Liečivé lúče umelého slnka boli obľúbené pri nachladnutí, nádche a podobne. Po čase najväčšej slávy nastal mierny úpadok týchto zariadení. Je horské slnko účinné aj dnes?

Keď naozajstné Slnko nie je vidieť

Kedysi bolo horské slnko používané hlavne ako náhrada toho skutočného. Obzvlášť v zimných mesiacoch, kedy je slnečného žiarenia pomenej. Horské slnko dokáže dodať vitamín D rovnako dobre ako to skutočné, aké sú však jeho nevýhody?

Zdravé žiarenie?

Mnohí výrobcovia sa snažia presvedčiť, že žiarenie horského slnka je priaznivé, no drvivá väčšina lekárov na to má iný názor. Horské slnko funguje na princípe vyžarovania UV žiarenia. Pred týmto žiarením sa však treba chrániť, na to slúžia aj opaľovacie krémy. Ak vám žiarenie horského slnka neodporučil kožný alebo iný lekár, radšej sa mu vyhnite. Ak sa tak stalo, vedzte, že by ste sa nemali nechať ožarovať dlhšie ako 15 minút a určite nie zo vzdialenosti menšej ako jeden meter (max. 2-3 krát týždenne). Špeciálne okuliare sú nevyhnutnosťou, silné žiarenie totiž dokáže poškodiť zrak.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Teplé infračervené žiarenie Soluxu

Ide o iné žiarenie ako v prípade horského slnka. Tu nejde o UV žiarenie, ale infračervené žiarenie. Žiarenie zo solux lampy vnímame ako teplo. Ide o suché teplo, ktoré zlepšuje prietok krvi a tým aj rozvoz živín v tele človeka.

Rovnako blahodarné účinky má solux aj pri nachladení. Kedysi si ľudia pri nádche prikladali teplé a suché predmety na čelo. Takto pracuje aj infračervená lampa. Dokáže uvoľniť hlieny z dutín, ktoré jednoduchšie vyjdú von. V kombinácii s nosovými kvapkami je solux mimoriadne účinný. Rovnako pomáha aj uvoľneniu hnisu, napríklad z jačmeňa na oku. Ak nie ste na infralampu zvyknutí, prvé dávky by nemali trvať dlhšie ako len niekoľko minút. Neskôr sa môžete nechať ožarovať 5-10 minút, 1-2 krát denne. Zariadenie sa pri prevádzke zahrieva, aby ste predišli nežiadúcim poraneniam manipulujte s lampou opatrne.


Mohlo by vás zaujímať: Zapálené dutiny dokážu poriadne znepríjemniť deň: Viete, čo s nimi robiť?


Všetkého s mierou

Infralampa dokáže účinne pomáhať aj pri momentálnom ochorení. Uľaví hlave, dostane hlieny z dutín von. Ide teda v prvom rade o medicínsku pomôcku. Naopak, horské slnko alebo UV žiarič, má aj estetickú funkciu. Okrem zdroja vitamínu D dokážu aj účinne opáliť. Svoje miesto tak nemajú len na stoloch pacientov, ale aj tých, ktorí si potrpia na svoj vzhľad. Pred tým, ako sa necháte horským slnkom opáliť, by ste si však mali položiť rovnakú otázku ako pred vstupom do solária: ,,Stojí mi opálená pleť za vrásky či pigmentové škvrny, ktoré sa častým opaľovaním môžu vytvoriť, nehovoriac o rakovine kože?“ Vysoké dávky žiarenia môžu spôsobiť viac problémov ako osohu. Infralampy zoženiete už od 20 eur, horské slnká sa pohybujú najčastejšie v rozmedzí 50 až 250 eur.


Osvedčilo sa vám používanie horského slnka? Ako často ho používate? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: amazon, amazon, David
Odporúčame