Hromadí sa vám tuk v oblasti pása? Začnite s tým niečo robiť!

Chlap

thinkstockphotos.com

Pribudli vám v posledných rokoch centimetre v páse, ale utešujete sa tým, že máte chudé nohy a ruky? Namiesto toho by ste radšej mali zmeniť životosprávu. Tuk v oblasti brucha je totiž nielen neestetický, ale najmä ohrozuje vaše zdravie.

Ste štíhli, ale máte brucho? To je pre vaše zdravie oveľa viac nebezpečné, než keby ste mali nadváhu. Tuk v brušnej oblasti totiž u mužov zdvojnásobuje pravdepodobnosť predčasného úmrtia spôsobeného cukrovkou, mŕtvicou, alebo srdcovými chorobami. Ukazuje to štúdia, ktorá bola zverejnená na stránkach Annals of Internal Medicine a podľa ktorej obezita zvyšuje aj riziko rakoviny. skoršie štúdie potvrdili, že osoby, ktoré majú uložený tuk na bruchu, sú vystavené väčšiemu nebezpečenstvu cukrovky, mŕtvice, koronárnych chorôb a srdcových problémov. Toto je ale prvá štúdia, ktorá hovorí aj o riziku predčasnej smrti.

Brucho je nebezpečné pre obe pohlavia

Vedci sledovali viac ako 15 000 osôb a zistili, že u mužov s vydutým bruchom je pravdepodobnosť úmrtia dvakrát vyššia ako u osôb, ktoré majú nadváhu alebo sú obézne. U žien, ktoré majú nadbytok tuku v brušnej oblasti, je pravdepodobnosť predčasného úmrtia jedenapolkrát vyššia.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite konečne z brucha podľa vašich predstáv: Tentoraz sa vám to podarí


Prečo tak škodí?

Prečo je tuk na bruchu tak osudový? Brucho tvorí typ tuku, ktorý preniká do celého tela a zaplavuje životne dôležité orgány. Pečeň si tento tuk vypožičiava a premieňa ho na cholesterol, ktorý sa môže dostávať do krvného obehu a môže sa začať hromadiť pozdĺž tepien.

Príliš veľa cholesterolu spôsobuje tvrdnutie tepien, a to môže viesť k infarktu a mŕtvici. Tento vnútorný tuk môže tiež podporiť rozvoj cukrovky druhého typu alebo chronického zápalu, ktorý zase vedie k ďalším chorobám. Tento typ tuku môže tiež zvyšovať úroveň glukózy a znižovať objem svalovej hmoty.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite z brucha aj iných partií: Stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad


Hýbte sa a obmedzte stres

Francisco LópezJiménez pracuje ako lekár na oddelení kardiológie kliniky Mayo v Minnesote a je jedným z autorov tejto štúdie. ,,Nie som tučný, hovoria mi niektorí moji pacienti, ktorí majú normálny index telesnej hmotnosti. Pýtajú sa ma, prečo majú cvičiť a tvrdia, že môžu zjesť všetko, čo chcú,“ hovorí lekár. Svojim pacientom radí, aby dodržiavali zdravú stravu, ako je napríklad stredomorská, ale predovšetkým aby sa hýbali: aby chodili 50 minút trikrát týždenne alebo 30 minút šesť dní v týždni. ,,Veľkou pomocou môže byť aj zníženie stresu. Niektoré výskumy ukázali, že osoby žijúce v strese majú zvýšenú tendenciu k ukladaniu tuku na bruchu,dodáva LópezJiménez. Dôležitý je tiež dostatok spánku.


Zápasíte aj vy s tukom na bruchu? Čo vám najúčinnejšie pomáha? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame