Neliečená alergia môže spôsobiť vážne problémy: Hrozí pri nej rozvoj tohto ochorenia

lekár ukazuje výsledky staršej žene

Vhodnú liečbu alergie určí lekár (Zdroj: Freepik/freepik)

Tak ako každé ochorenie, ani alergie netreba brať na ľahkú váhu. Neliečená alergia totiž môže zhoršiť, prípadne aj spôsobiť astmu. Pre TASR to priblížila imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová zo synlabslovakia. Podľa jej slov je v prípade alergií dôležitá hlavne kauzálna liečba, teda alergénová imunoterapia.

Lekárka poukázala na to, že alergia sa v niektorých prípadoch dá úplne utlmiť. „Dá sa to, ak sa imunoterapia, teda desenzibilizačná terapia, nasadí včas a pokiaľ u pacienta nie je rozvinutá alergia na úplne všetko,“ uviedla.

Okrem toho pripomenula, že existuje aj symptomatická liečba, ktorá tlmí alergické reakcie. „Ide o antihistaminiká. Sú to vlastne lieky, ktoré potlačia alergiu, či už v tabletkovej forme alebo kvapky do nosa, kvapky do očí,“ ozrejmila. Pri výlučne symptomatickej liečbe sa však alergia môže podľa nej časom zhoršovať. „Preto je dobré včas nastaviť aj tú kauzálnu liečbu,“ doplnila.

Upozornila, že ak sa pacient nelieči ani symptomatickou liečbou, hrozí mu nielen rozvoj astmy, ale aj anafylaktických reakcií. „To sú už životohrozujúce stavy, keď sa ten pacient môže zadusiť, keď sa s istým alergénom dostane opakovane do kontaktu,“ podotkla.

Pre zvolenie správnej liečby je dôležitá dôkladná diagnostika. Ako uviedla laboratórna diagnostička klinickej imunológie a alergológie Marcela Popovňáková zo synlabslovakia, využíva sa na to kožný, ale aj krvný test. Dodala, že vďaka krvnému testu možno stanoviť protilátky voči desiatkam až stovkám alergénom. Preto je podľa nej možné zistiť zdroj alergénu, ktorý pacientom spôsobuje ťažkosti, a nastaviť tak cielenú liečbu.

Alergia je ochorenie imunitného systému, ktorý prehnane reaguje na cudzie podnety. S tými môže prísť do styku vo vnútornom alebo vonkajšom prostredí. Najčastejšie sa podľa lekárky Mundokovej Csibovej vyskytujú inhalačné alergie, napríklad na pele, zvierací epitel, roztoče, plesne, ale aj potravinové alergie. „V poslednej dobe máme veľmi veľa reakcií aj na hmyz,“ doplnila.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Respiračné infekcie zahajujú novú jesennú sezónu: Pri ktorých chronických ochoreniach sú nebezpečné?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame