Hrozí vám cirhóza pečene, aj keď nepijete alkohol? Spozornite, ak sa deje toto!

pacientka a vyšetrenie ochorenia cirhóza pečene

Stukovatenie pečene môže skončiť až cirhózou, aj keď alkohol nepijete (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Cirhóza pečene je závažné a chronické ochorenie, pri ktorom sa poškodzuje pečeň. Najčastejšie sa toto ochorenie spája s nadmernou konzumáciou alkoholu, ale nie je to jediný rizikový faktor. Poznáte tie ďalšie, ktoré spôsobujú jej vznik? A viete, ako sa im dá vyvarovať?

Cirhóza pečene vzniká z rôznych dôvodov

Chorá pečeň ovplyvňuje niekoľko dôležitých funkcií tela. Upozornil na to gastroenterológ Ladislav Kužela. Vysvetlil, že pečeň je schopná regenerácie, ale v prípade vážneho poškodenia či ochorenia len detoxikácia nemusí stačiť na vyliečenie. Priblížil, že si to môže vyžadovať užívanie liekov, zmenu životného štýlu a niekedy aj chirurgické zákroky. Odporúča preto poradiť sa s hepatológom alebo gastroenterológom.

„Pečeň hrá dôležitú úlohu v tráviacom trakte tým, že tvorí žlč, ktorá pomáha štiepiť tuky a pomáha ich aj emulgovať, vďaka čomu sú ľahšie stráviteľné. Žlč sa hromadí v žlčníku a v prípade potreby sa uvoľňuje do tenkého čreva,“ vysvetlil gastroenterológ Kužela. Hrá tiež podľa jeho slov hlavnú úlohu pri metabolizme živín a toxínov, produkuje dôležité bielkoviny alebo rôzne faktory krvnej zrážanlivosti. Okrem toho pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, ukladá vitamíny a minerály a pomáha aj pri tvorbe niektorých hormónov.

Životný štýl je základ pre zdravú pečeň

Odborník ozrejmil, že na zdravie pečene vplýva najmä životný štýl, ale aj niektoré ochorenia či lieky. Čoraz častejšie sa vyskytuje nealkoholové stukovatenie pečene známe pod skratkou NAFLD. „Je rozdiel v stukovatení pečene u ľudí, ktorí pijú a nepijú alkohol. Tukové ochorenie pečene sa bežne delí na dva typy. Alkoholické stukovatenie pečene je spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu, čo môže viesť k hromadeniu tuku v pečeni. Nealkoholické stukovatenie pečene nie je spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu, ale skôr inými faktormi, ako sú obezita, inzulínová rezistencia a vysoká hladina tukov v krvi,“ vysvetlil Kužela.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Mávate ťažkosti pri močení? Najmä muži by problém podceňovať nemali – môže byť príznakom ochorenia!

Oba typy môžu skončiť cirhózou. Gastroenterológ pripomenul, že aj keď sa pri oboch typoch stukovatenia hromadí tuk v pečeni, ich základné príčiny sú odlišné a vyžadujú si preto rôzne prístupy k liečbe a manažmentu.

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame