Hudba: Mocný nástroj, ktorý dokáže prezradiť veľa o mysli a osobnosti človeka

hudba

Hudba o vás prezradí veľa (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Hudba je mocný nástroj na prístup k informáciám o nás samotných. Dve nedávne štúdie prezradili, ako sú naše obľúbené melódie spojené so spomienkami a našou osobnosťou – a ako tieto spojenia môžu zlepšiť život. Vypočutie si obľúbenej alebo známej piesne vás môže okamžite preniesť do iného momentu vášho života a vrátiť spomienky. Za tým, ako naša myseľ spája hudbu s pamäťou, je veda.

Počúvanie obľúbených skladieb prospieva mozgu

Už dlho existuje napríklad priaznivé spojenie medzi hudbou a pacientmi s Alzheimerovou chorobou alebo demenciou. Zistilo sa, že opakované počúvanie hudby, ktorá má pre nás osobný význam, zlepšuje mozgovú aktivitu u ľudí so skorým štádiom Alzheimerovej choroby.

Počúvanie hudby, ktorá má pre človeka špeciálny význam, pomáha k lepšiemu fungovaniu mozgu a vedie k zvýšeniu výkonnosti pamäte. Zistenia by mohli v budúcnosti podporiť zahrnutie hudobnej terapie do liečby pacientov s kognitívnou poruchou. Zmeny boli najpozoruhodnejšie v riadiacom centre mozgu, kde dochádza k rozhodovaniu a riadeniu celkového správania a vyjadrovaniu osobnosti.

Reakcie pacientov boli odlišné

Keď pacienti počuli hudbu, ktorá bola pre nich niečím špeciálna, aktivovala sa v mozgu iná sieť, ako keď počúvali len novú, neznámu hudbu, ktorá spustila iba konkrétnu časť mozgu prispôsobenú na počúvanie. Štúdie sa zúčastnilo iba 14 účastníkov vrátane šiestich hudobníkov, ktorí hodinu denne počas troch týždňov počúvali špeciálne zostavené zoznamy skladieb.

„Nezáleží na tom, či ste celoživotným hudobníkom alebo ste nikdy nehrali na nástroji, hudba je prístupovým kľúčom k vašej pamäti, vašej prefrontálnej kôre,“ povedal profesor Michael Thaut, vedúci štúdie, ktorý je zároveň riaditeľom Torontskej univerzity pre výskum hudby a zdravotníctva, „je to jednoduché – počúvajte hudbu, ktorú ste milovali celý svoj život. Vaše obľúbené piesne, skladby, ktoré sú pre vás obzvlášť dôležité, posilnia váš mozog.“

Čo napovie hudba o našich povahách? 

Výskum je sľubným začiatkom, ktorý by mohol viesť k širšiemu využívaniu muzikoterapie. Hudba súvisí s našou túžbou komunikovať, rozprávať príbehy a zdieľať vzájomné hodnoty. Taktiež má hlboké korene v raných ľudských kultúrach. Nie je žiadnym prekvapením, že ako ľudia sme si vytvorili spojenia a väzby s určitými žánrami alebo hudobnými štýlmi, aby sme mohli prejaviť svoje osobnosti.

Nedávna štúdia s viac ako 350 tisíc účastníkmi ukázala, že typy osobnosti sú spojené s určitými hudobnými preferenciami. Počas nej  ľudia z viac ako 50 krajín uviedli, že majú radi 23 rôznych hudobných žánrov a zároveň vyplnili osobnostný dotazník. V druhom hodnotení si účastníci vypočuli krátke hudobné klipy zo 16 rôznych žánrov a podžánrov hudby a zoradili ich. Hudba spadala do piatich hlavných štýlových kategórií.

To, čo počúvate, vás osobnostne charakterizuje

Zistenia odhalili priame prepojenie extrovertov so súčasnou hudbou. Nenáročná hudba zas predstavovala u ľudí svedomitosť, otvorenosť a sofistikovanosť. To znamená, že moderné piesne dnešnej doby oslovujú extrovertov, zatiaľ čo pokojnejší ľudia by si radi vypočuli napríklad Marvina Gayea. Otvorení ľudia si medzitým radšej užijú klasiky, napríklad Davida Bowieho.

„Boli sme prekvapení, ako veľmi sa tieto vzorce medzi hudbou a osobnosťou podobajú po celom svete,“ uviedol autor štúdie David Greenberg, postdoktorand a vedecký pracovník na University of Cambridge, „ľudia môžu byť rozdelení podľa územia, jazyka a kultúry, ale ak má introvert v jednej časti sveta rád rovnakú hudbu ako introverti inde, naznačuje to, že hudba môže byť veľmi silným mostom. Hudba pomáha ľuďom navzájom sa porozumieť a nájsť spoločný základ“.

Spojenie ľudí po celom svete

„Mysleli sme si, že neurotizmus by sa pravdepodobne uberal jedným z dvoch spôsobov – buď by ľudia uprednostnili smutnú hudbu na vyjadrenie ich osamelosti alebo by uprednostnili veselú hudbu, aby zmenili svoju náladu. V skutočnosti sa zdá, že v priemere (neurotici) preferujú intenzívnejšie hudobné štýly, čo možno odráža vnútorný pocit úzkosti a frustrácie,“ povedal Greenberg.

„Bolo to prekvapujúce, ale ľudia používajú hudbu rôznymi spôsobmi – niektorí ju môžu použiť na navodenie stavu pokoja, iní na zmenu nálady. Budeme sa tomu venovať podrobnejšie,“ dodáva vedec. Výskumníci uznávajú, že hudobný vkus nie je pevne stanovený a môže sa meniť. Štúdia však poskytuje základ pre pochopenie toho, ako môže hudba prekračovať iné sociálne rozdiely a spájať ľudí.



Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame