Návaly tepla môžu byť pre organizmus zaťažujúce: S týmito tipmi si udržíte dobré zdravie aj počas leta

žena jediaca melón pri bazéne

S týmito tipmi si udržíte zdravý životný štýl aj počas horúceho leta (Zdroj: Freepik/tourist07)

Pre zdravý a spokojný život by ste mali dbať na svoju telesnú aj duševnú harmóniu. Z dlhodobého hľadiska je dôležité, ako často oddychujete, aké potraviny a nápoje konzumujete, no aj to, aké produkty používate na starostlivosť o svoj zovňajšok. Ako by ste sa o seba mali starať v lete?

Doprajte telu potrebné živiny

Keďže počas horúcich letných dní má ľudský organizmus zvýšené nároky, v prvom rade netreba počas dňa zabúdať na pravidelný pitný režim. Okrem toho, že optimálny prísun vody udržiava telo hydratované a dodáva mu energiu, omladzuje pleť a dokáže aj výrazne znížiť riziko srdcového infarktu. Dôležité živiny si počas leta vhodne doplníte pitím pramenitých a vitamínových vôd, pravidelne si však doprajte aj čerstvé ovocie a zeleninu.

„Tieto plodiny obsahujú množstvo fytochemikálií, teda látok, ktoré priamo pôsobia ako antioxidanty, ale aj vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre dobre fungujúci imunitný systém,“ vysvetlil MUDr. Boris Bajer, odborník na výživu pôsobiaci v Slovenskej akadémii vied.

Pozor na mikroplasty v produktoch

A keďže zdravý a vyvážený životný štýl presahuje dvere kuchyne, rovnakú dôležitosť ako jedlám na tanieri by ste mali pripisovať aj hygienickým a kozmetickým výrobkom, ktoré používate. Sú totiž významným zdrojom mikroplastov, teda drobných nerozpustných čiastočiek, ktoré škodia prírode, hromadia sa v nej a cez potravinový reťazec sa dostávajú aj do ľudského tela. Počas leta sa oveľa častejšie sprchujete a natierate ochrannými krémami, preto by ste mali dbať na to, ako aj tieto výrobky môžu ovplyvniť vaše zdravie.

Buďte aktívny v správnom čase

Cvičte ráno alebo večer, keď je vonku chladnejšie. Ak je to možné, cvičte v tienistých oblastiach. Ak je príliš teplo na to, aby ste vyšli von, zacvičte si v posilňovni alebo sa aspoň prechádzajte po schodoch v klimatizovanej budove.

Chráňte sa pred slnkom

Väčšina rakoviny kože je spôsobená prílišným vystavením ultrafialovým (UV) lúčom zo slnka a umelých zdrojov, ako sú soláriá. Chráňte svoju pokožku pred slnkom, keď idete von, najmä počas dlhých, teplých letných dní.

  • Zakryte sa. Keď ste vonku na slnku, noste oblečenie a klobúk so širokým okrajom, aby ste ochránili čo najviac pokožky. Chráňte si oči slnečnými okuliarmi, ktoré blokujú najmenej 99 % UV žiarenia.
  • Používajte širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu (SPF) najmenej 30. Viac naneste aspoň každé 2 hodiny a po plávaní alebo spotení.
  • Hľadajte tieň. Obmedzte priame vystavovanie sa slnku, najmä medzi 10:00 a 16:00, keď sú UV lúče najsilnejšie.
  • Vyhnite sa soláriu a slnečnému žiareniu. Obe môžu spôsobiť vážne dlhodobé poškodenie kože a prispieť k rakovine kože.


Zdroj: plnielanu.sk, TASR, cancer.org
Odporúčame