Chráňte svoje zdravie a zaočkujte sa proti chrípke, ideálny čas je teraz: Pozor, týmto ľudom sa neodporúča!

Očkovanie do pleca

Najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je očkovanie (Zdroj: GettyImages)

Zdravotné poisťovne aj tento rok v rámci svojich benefitov preplácajú poistencom očkovanie proti chrípke. Keďže telu trvá desať až štrnásť dní, kým si vytvorí protilátky, je november ideálnym časom na očkovanie, aby bol človek chránený ešte pred nástupom chrípkovej sezóny.

Hoci sa oficiálne na Slovensku začína 1. októbra, vírus chrípky sa zvyčajne objavuje až neskôr a epidémia vrcholí na prelome januára a februára. Ak ste sa teda nestihli zaočkovať v októbri, ešte stále to má zmysel.

Chrípka nie je banalita

Veľa ľudí sa mylne domnieva, že chrípka je banálne ochorenie. Neprikladajú jej dôležitosť a v prípade nákazy dokonca odmietajú počúvať vlastné telo. Chrípka pritom môže postihnúť kohokoľvek a jej komplikácie sa môžu objaviť v akomkoľvek veku. Zápal priedušiek, stredného ucha, prínosových dutín či zápal pľúc si často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici. Pri ťažkom priebehu chrípky môže pacient skončiť na dýchacích prístrojoch, alebo dokonca zomrieť. Neliečená či prechodená chrípka zasa môže zanechať následky na srdcovom svale. Za všetko hovorí fakt, že ročne na chrípku zomrie vo svete až približne 500-tisíc ľudí.


Mohlo by vás zaujať: Očkovanie proti chrípke: Kto by ho mal využiť a kedy je najvhodnejšie obdobie?


Očkovať treba každý rok

Preventívnych opatrení proti chrípke existuje viac – od častého umývania rúk mydlom cez pravidelné vetranie a otužovanie až po zvýšený príjem vitamínu C. Najúčinnejšou prevenciou proti tomuto vysoko nákazlivému ochoreniu je však očkovanie. Práve ním sa zabezpečí tvorba ochranných protilátok proti vírusu chrípky ešte do času jej zvýšenej aktivity, ktorá sa predpokladá v decembri. Vakcína potom človeka chráni približne šesť mesiacov. Vzhľadom na to, že zloženie očkovacích látok proti chrípke sa každoročne mení, očkovanie proti tomuto ochoreniu je potrebné absolvovať každý rok.

Patríte k rizikovým skupinám?

Zaočkovanosť proti chrípke je na Slovensku stále nízka. Hoci Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča hodnotu 30 % celkovej populácie, u nás to nie je ani 5 %. Existujú pritom ľudia, pre ktorých je očkovanie proti chrípke takmer životne dôležité. Ide o osoby, u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií, resp. tých, ktorí sú najviac vystavení riziku nákazy. Vysoká pravdepodobnosť komplikácií je u osôb s iným, najmä chronickým ochorením, u ľudí so zníženou obranyschopnosťou organizmu a u osôb starších ako 65 rokov. Očkovanie je dôležité aj pre zdravotníckych pracovníkov a pre ľudí žijúcich v kolektívnych zariadeniach, ako sú domovy dôchodcov, sociálne ústavy, geriatrické centrá a podobne.


Mohlo by vás zaujať: Očkovanie proti chrípke: Ako vlastne funguje a kto by ho mal absolvovať?


Kedy neočkovať?

Okrem žien v prvom trimestri tehotenstva a detí mladších než šesť mesiacov sa očkovanie neodporúča ani osobám, ktoré trpia horúčkovitým ochorením alebo akútnou infekciou. Ak práve bojujete s prechladnutím, máte nádchu, bolí vás hrdlo či pokašliavate, očkovanie proti chrípke radšej odložte. Donedávna ku kontraindikáciám patrila aj alergia na slepačie vajcia. Dnes však už sú k dispozícii vakcíny pre alergikov, pri výrobe ktorých sa vírus množí na iných bunkách, ako slepačieho pôvodu.

Očkovanie chrípku nespustí

Aj očkovanie proti chrípke môže spôsobiť nežiaduce účinky, tiež však spravidla nebývajú závažné. Väčšinou ide o lokálnu reakciu – bolestivosť v mieste vpichu, začervenanie či opuch. Menej často sa vyskytuje zvýšená teplota, malátnosť, triaška a bolesti svalov a kĺbov, ktoré však v priebehu pár dní odznejú. Očkovacia látka chráni len proti chrípke, nie proti chrípke podobným ochoreniam vyvolanými inými vírusmi. Pokiaľ človek dostane po zaočkovaní chrípku, je to možné v prípade, ak sa nakazil predtým, ako si jeho organizmus stihol vytvoriť dostatočnú hladinu ochranných látok. Je takisto možné, že sa mohol nakaziť kmeňom vírusu chrípky, ktorý nebol súčasťou očkovacej látky. Vtedy však účinkuje aspoň čiastočne, to znamená, že zmierňuje priebeh ochorenia a znižuje jeho nepriaznivé účinky.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame