Ideálny liek na vianočný stres: Čierna káva bez cukru!

Rozliata káva

photl.com

Zvládať predvianočný stres pomáha ľuďom podľa odborníka na zdravú výživu Pavla Kohouta káva. Kohút pôsobí v pražskej Fakultnej Thomayerovej nemocnici a je garantom Inštitútu kávy. Ak je káva bez cukru a mlieka, nemá žiadne kalórie, je teda podľa neho ideálnou súčasťou jedálnička.

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a sile kofeínu sa zvyšuje bdelosť, pozornosť, logické myslenie a celková fyzická a psychická výkonnosť. V hektickej dobe príprav na vianočné sviatky je to priam balzam,“ povedal.

Odkázal pritom na zistenie Alberta Ascheriu z Harvardskej univerzity. Pravidelná konzumácia štyroch šálok kávy denne môže podľa jeho výskumu znížiť o 20 percent riziko depresie. Ak sa pije čierna a horká, nemá žiadne kalórie – môžu ju teda bez obáv piť ženy aj pri predvianočnom pečení a varení, káva im kilá navyše nepridá.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Kávu môžu podľa Kohúta piť v malom množstve aj tehotné a dojčiace ženy. Štúdie preukázali, že malé množstvo kávy v tehotenstve, do 150 miligramov denne, nemá negatívny vplyv na vývoj plodu či prípadný vznik komplikácií,“ uviedol lekár.

Pri dojčení je podľa neho povolená dávka 200 miligramov denne. Podľa výboru pre lieky pri americkej akadémii pediatrov je kofeín látkou, ktorá u dojčiacich žien v určitom množstve nemá negatívny vplyv na materské mlieko, teda ani na dojčatá. Odporúčajú sa dve až tri šálky denne. Tehotným a dojčiacim radí Kohút ako vhodnú variantu kávu bezkofeínovú.


Tiež by vás mohlo zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Antioxidanty obsiahnuté v káve znižujú podľa ďalších štúdií ukladanie cholesterolu do ciev a môžu obmedziť riziko niektorých nádorových ochorení. Káva má vďaka skupine antioxidačných látok podobne priaznivé účinky ako zelený čaj alebo červené víno​​,“ zhrnul Kohout.

Zdroj: photl.com, SITA, ČTK
Odporúčame