Interiérová dizajnérka radí: Toto sú horúce tipy v bývaní na rok 2013!

interiér

blog.kellyhoppeninteractive.com

Chystáte sa v nasledujúcich mesiacoch do nového domova alebo na kompletnú rekonštrukciu vlastného príbytku? Ak chcete dodať vášmu interiéru nový šat, máme pre vás hneď niekoľko tipov. Podelila sa o ne bytová dizajnérka z Británie, ktorá má na svedomí bývanie mnohých exkluzívnych klientov zvučných mien a dokonca založila vlastnú školu. Odvážili by ste aj na uletené novinky?

V bývaní sa odrazí najmä kríza

Hoci mnohí z nás by si radi zadovážili do svojich príbytkov najrôznejšie vychytávky, tento rok bude limitujúcim faktorom nepriaznivá ekonomická situácia. V jej dôsledku vraj rozhodne nebudeme malicherní. „Kvôli hospodárskemu úpadku, ktorý naďalej zoviera väčšinu krajín, zákazníci vyhľadávajú dlhotrvajúci dizajn s dlhším časovým prežitkom. Ľudia chcú jednoduchosť, no musia z nej cítiť jedinečnosť a niečo osobné. Ešte väčší dôraz sa bude klásť na jemnejšie línie, potláčanie farieb a vintage nábytok,“ vysvetľuje Kelly Hoppen.


Mohlo by vás zaujať: Závan luxusu u vás doma: Dodajte interiéru lesk a noblesu aj za pár eur!


Prvé husle si zahrá barokový minimalizmus

Obávate sa pri tomto pojme pozlátených a vyčačkaných doplnkov? Podľa britskej návrhárky nám nič podobné nehrozí: „Hlavným trendom, s ktorým sa budeme tento rok stretávať, je barokový minimalizmus. Pre mňa to znamená moderný interiér s doplnkami v barokovom štýle, ako napríklad nadrozmerné nástenné maľby a drsné textúry. Dôležitú úlohu v tomto trende zohrá svetlo, ktoré bude veľmi ostré.“ Pripraviť sa môžeme tiež na značný vplyv východných kultúr a ich filozofie, ktorá spočíva predovšetkým v harmonických interiéroch. Ak teda milujete orientálny štýl, tento rok máte zelenú.

Domov bude dotvárať plynulosť priestoru

Tá bude priamo súvisieť s nádychom vplyvu z Východu. „Niektoré črty Východu, ktoré uvidíme, zahŕňajú pohyblivé steny, ktoré pochádzajú z tradičného japonského dizajnu. V našich príbytkoch ich môžeme využiť napríklad medzi obývačkou a jedálňou alebo medzi spálňou a prechodom do šatníka. Priestor môže byť buď uzavretý a ponúkať súkromie, alebo otvorený, väčší a spoločenskejší,“ radí Kelly Hoppen.

Ako na textílie?

Ideálne čím skôr. Počas chladných zimných mesiacov tkaniny predstavujú veľmi dôležitú súčasť bývania – zvlášť po tom, čo odložíme vianočné dekorácie. Keď nás eufória zo sviatkov definitívne opustí, nie je nič lepšie ako osviežiť domov novými uterákmi, posteľnými obliečkami, či ozdobnými vankúšmi. Veľký návrat oslávi ovčia kožušina na podlahe a rôzne kombinácie materiálov: napríklad satén s vlnou alebo ľan s varenou vlnou.


Mohlo by vás zaujať: Dodajte šarm svojmu príbytku: Pomôžu vám kvety – sušené či lisované


Na čo sa ešte môžete zamerať?

Aj keď mnoho bude závisieť predovšetkým od vašej peňaženky, v niektorých oblastiach si predsa len môžete nechať poradiť a nezaostávať v trendoch:

  • farby – všetky, ktoré sú vysoko neutrálne: drevené uhlie (charcoal), sivá, biela, čierna, rozličné odtiene šedej
  • nábytok – v kurze bude stále všetko, čo je retro a vintage
  • kuchyne – otvorený priestor spojený s jedálňou či obývačkou sa neruší, práve naopak. Veľmi preferovaný má byť práve kuchynský pult, ktorý umožňuje variť a zároveň debatovať s vaším blízkym.
  • spálne – snívali ste o šatníku, ktorý by bol samostatnou miestnosťou prepojenou so spálňou? Tento rok je naň ideálny čas.
  • okná – na našich moderných domoch a činžiakoch sa zrejme neuchytia, no moderné budú klasické okenice z drevených latiek

Čerešnička na torte – umenie

Neviete si domov predstaviť bez umeleckých predmetov, ktoré mu vdýchnu tú správnu atmosféru? Nič nepokazíte fotografiami, k slovu sa dostanú sochy so skleným podstavcom, či dokonca gobelín. A ktorý trend vás možno šokuje? „Koberce umiestnené na stene – v tomto mi môžete veriť,“ uzatvára Kelly Hoppen.


Aké prvky interiérového dizajnu uprednostňujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: blog.kellyhoppeninteractive.com, blog.kellyhoppeninteractive.com, Emma
Odporúčame