Internet môže spôsobovať neplodnosť: Na čo si dať pozor?

počítač

photl.com

Aj vy si radi večer posedíte s laptopom v lone na gauči? Ak ešte nemáte doma uzavretý počet detí, mali by ste byť na pozore. Pre mužov sa totiž takýto zvyk stáva v kombinácií s pribúdajúcim vekom veľmi účinnou antikoncepciou.

Podľa prieskumov z Ameriky a Argentíny totiž internet spomaľuje spermie. Dokonca až natoľko, že môže mať za následok vaše márne snaženie sa o potomka. Americkí vedci zostavili 29-člennú skupinu mužov vo veku od 26-45 rokov, čo je podľa štatistík obdobie, kedy sa muži najčastejšie stávajú otcami. Spomínanú vzorku rozdelili ešte na dve skupiny. Všetci muži dostali jednoduchú úlohu – počas štyroch hodín museli s laptopmi sťahovať alebo nahrávať dáta na internet. Rozdiel bol iba v tom, že jedna skupina použila pripojenie cez wifi a druhá cez kábel.


Mohlo by vás zaujímať: Lubrikačný gél vo vašej spálni nesmie chýbať: Vyberte si ten pravý!


Ochromili až štvrtinu spermií

A to len za štyri hodiny, počas ktorých muži počítač používali. Koľko času pri ňom denne strávite vy? Okrem času hrá dôležitú úlohu aj spôsob pripojenia. Z výskumu jednoznačne vyšlo, že wifi pripojenie spermie spomaľuje viac. Vedci sa tak domnievajú, že na vine by mohlo byť šírenie signálu. 

Okrem toho upozorňujú aj na to, že mužské semenníky sú najchladnejším miestom ich tela. Príroda to tak vymyslela preto, aby uchránila spermie pre ich najdôležitejší životný cieľ. Keď si však zložíte do lona rozhorúčený laptop, teplo z neho prejde cez semenníky až k spermiám a výsledkom je ich znehodnocovanie. Teplo im uberá na rýchlosti, čo je v dnešnej dobe najčastejšou komplikáciou brániacou otehotnieť každému štvrtému páru. Ak sa  k tomu pridajú aj ďalšie prekážky zo stany partnerky, šance na prirodzené počatie ešte viac klesajú.


Mohlo by vás zaujímať:  Hormonálne zmeny po štyridsiatke: Čo spravia s vaším sexuálnym životom?


Ako sa ubrániť?

Samozrejme, že nie je možné vylúčiť počítač zo života úplne. No sú opatrenia, ktoré by vám v procese výroby potomka mohli pomôcť. Základom je obmedziť čas strávený pri počítači výlučne na prácu. Ruku na srdce, koľko vám zaberie kým si pozriete hromadné vtipné maily, či okomentujete fotky na sociálnych sieťach? Ak si ešte k tomu pridáte aj čítanie novín online na webe zistíte, že denne viac času presedíte za počítačom ako prespíte. A tento pomer treba rýchlo vymeniť. Jedine spánkom sa naše telo dokáže zregenerovať a očistiť od škodlivín modernej doby.

Odnaučte sa „počítačovať“ na kolenách a laptop pokladajte zásadne na drevený stôl. Ten najlepšie odvádza teplo aj žiarenie. Ak je pre táto možnosť neprijateľná, zaobstarajte si (resp. svojmu partnerovi) špeciálnu umelohmotnú a zospodu čalúnenú podložku pod laptop. Potešia sa nielen vaše spermie, ale aj samotný počítač keď ho nebudete zbytočne prehrievať. V neposlednom rade by ste mohli obmedziť aj pripojenie cez wifi. Ak nemáte inú možnosť, aspoň wifi po dokončení práce na internete vypnite.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame