Sedem kníh tejto jesene: Potešia tituly od Svěráka, Nesba aj Hoffmana

Kniha

freedigitalphotos.net

Dni sa skracujú, noci predlžujú. Svetla je akosi pomenej, človeku sa nechce robiť takmer nič, len ostať pekne v pohodlí domova. Bolo by škodou len zbytočne sedieť a hľadieť do prázdnoty, či neustále pozerať na televízor. S knihou čas ubehne oveľa rýchlejšie. Jeseň je pre čitateľov jedno z najobľúbenejších období a aj tohtoročná jeseň má čitateľovi čo ponúknuť.

Jo Nesbo: Levhart

 • Vydaveteľstvo: Kniha Zlín
 • Dátum vydania: 5.11.2013
 • Cena: cca 14,60 eur

Jo Nesbo je meno dnes známe každému čitateľovi. Je jedným z najznámejších spisovateľov dnešnej doby a knižný trh pravidelne zaplavuje veľkým počtom originálnych detektívok. Napriek ich množstvu však nestrácajú na kvalite. Pokiaľ nechcete riskovať, skúste si pozrieť film Lovci hláv na motívy Nesbovej knihy. Ak sa vám zapáči, jeho knihy budú tvoriť veľkú časť domácej knižnice. Dej najnovšieho príbehu začína v Osle. Našli sa mŕtvoly dvoch dievčat zavraždených veľmi bizarným spôsobom. Potom nastupuje na scénu hlavný hrdina – Harry Hole. Kniha sľubuje poriadnu dávku napätia a dôjde aj k nebezpečným situáciám. Opäť sa tak máte na čo tešiť.

Stephen King: Carrie

 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Dátum vydania: 8.10.2013
 • Cena: cca 8,80 eur

Stephen King je jednou z legiend súčasnej knižnej tvorby. Preslávil sa takmer každou knihou, ktorú napísal. Niektoré sa dočkali aj filmovej podoby. Výnimkou nie je ani táto „novinka“, Carrie. Aj keď pochádza z počiatkov Kingovej tvorby a bola preložená aj do češtiny, nové vydanie prináša slovenský preklad. Rovnako sa môžete tešiť aj na novú filmovú verziu niekdajšieho kultového snímku. O čom príbeh je? Carrie je dievča, ktoré má sladkých sedemnásť. Neužíva si to však, nie je ani atraktívna, ani obľúbená. Trpí nielen v škole, ale dokonca aj doma. Znenazdajky v sebe objaví skrytú schopnosť pohybovať s predmetmi len silou vôle. Myslíte si, že sa bude chcieť pomstiť všetkým naokolo? To zistíte, keď sa pustíte do čítania tohto Kingovho diela.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte knihu pod vianočný stromček? Tieto idú na dračku!


E. L. James: Päťdesiat odtieňov slobody

 • Vydavateľstvo: XYZ
 • Dátum vydania: 2.9.2013
 • Cena: cca 14,80 eur

Kniha, ktorá spôsobila senzáciu. Kniha, ktorá je po prvých týždňoch na pultoch v niektorých kníhkupectvách už vypredaná. Záverečný diel trilógie obľúbených románov s nádychom erotiky má na svedomí autorka, ktorej inšpiráciou bola séria pochybnej kvality – Twilight. Napriek nie veľkým kvalitám si našla svoje čitateľky hlavne v radoch romantiky chtivých žien. Jedna z nich začala písať a dnes má E. L. James na pultoch jednu z najpredávanejších kníh tejto jesene. Hlavná hrdinka Anastasia dosiahla svoj cieľ – spoločný život so šarmantným podnikateľom Christianom. Má pocit, že je všetko dokonalé a užíva si vytúženú odmenu – prítomnosť milovaného muža. Osud však človek neovplyvní a ten zasiahne aj v poslednej časti tejto trilógie.

Mária Rázusová – Martáková: Tri rozprávky z neba

 • Vydavateľstvo: Perfekt
 • Dátum vydania: 25.10.2013
 • Cena: cca 4,90 eur

Útla knižočka, ktorá poteší tých najmenších a starým rodičom pripomenie staré dobré časy. Nové vydanie rozprávok od klasickej slovenskej autorky deťom ukáže krásu veršov. Nimi sú vyrozprávané všetky príbehy a samozrejme nemôžu chýbať ani umelecké dielka, ilustrácie Vojtecha Stašíka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Paul Hoffman: Pod krídlami smrti

 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Dátum vydania: 22.10.2013
 • Cena: cca 10,30 eur

Paul Hoffman je populárnym autorom a titulom Pod krídlami smrti uzatvára svoju trilógiu. Predchodcami boli kniha Ľavá ruka Boha a Posledné štyri istoty. S najväčšou pravdepodobnosťou ste o nich minimálne počuli. Tretí diel spája súvislosti z predchádzajúcich častí dokopy. Hlavný hrdina – Thomas Cale sa lieči v Cyperskom kláštore, kde napriek tomu nemá pokoja. Ohrozujú ho nepriatelia aj spolupacienti. Podľa proroctva má tento anjel zničiť svet, no on ho chce zachrániť. Na pleciach jedného človeka je osud celého ľudstva v kulise mystického, náboženstvom nasiaknutého sveta. Milovníci historických románov a tajomstiev si aj pri treťom diely prídu na svoje.

Zdeněk Svěrák: Po strništibos

 • Vydavateľstvo: Nakladatelství Fragment
 • Dátum vydania: 14.10.2013
 • Cena: cca 8,90 eur

Herec, scenárista, človek s vľúdnym úsmevom a ľudským humorom – Zdeněk Svěrák. Dnes už aj spisovateľ. Pokiaľ vám neprekáža český jazyk, táto ani nie sto stranová knižočka zaručene poteší. Celá je písaná z pohľadu sedemročného chlapca, ktorý sa presťahoval z mesta na vidiek. Milé príhody a postrehy zo svojho detstva teraz ponúka Zdeněk Svěrák každému. Nie každá príhoda je celkom pravdivá, nie každá je celkom vymyslená. Celé to je dohromady mix ľudskosti, detskej hravosti a nevinnosti.


Tiež by vás mohlo zaujať: Toto sú najdivnejšie knihy roka: Prečítali by ste si ich?


Guinness World Records 2014

 • Vydavateľstvo: Slovart ČR
 • Dátum vydania: 14.10.2013
 • Cena: cca 16 eur

A na záver niečo pre milovníkov rekordov, čísel, štatistík a najrôznejších bizarností. Guinnessova kniha rekordov každoročne ponúka pohľad do tých najbláznivejších, ale aj najgeniálnejších kútov ľudskej vynaliezavosti. Spoznáte nie len najväčšieho chodiaceho robota, ale napríklad aj najväčšiu pogo tyč na svete. Kniha je bohato ilustrovaná viac ako tisíckou fotografií a ak zbierate všetky ročníky, ten aktuálny vám taktiež nesmie chýbať.


Ktoré zaujímavé knižné tituly ste čítali v poslednom období? Odporučte ich ostatným čitateľom v diskusii. 

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame