Viete rozpoznať koronavírus, bežnú chrípku a nachladnutie? Naša tabuľka príznakov vám napovie

Žena v strednom veku, ktorá kašle

Kašľ nemusí znamenať vždy len to najhoršie (Foto: Gettyimages)

Voči sezónnej chrípke si mnoho ľudí rokmi vybuduje imunitu, na nový koronavírus ju nikto vypestovanú nemá. Mnohé z príznakov sú pritom veľmi podobné. Ako ich rozpoznať?

Lekárov volajte až pri vysokej horúčke a sťaženom dýchaní

O tom, v čom sa nový koronavírus odlišuje od chrípky, stále vieme málo. Poznatky však rýchlo pribúdajú. Podľa virologičky Tatiany Betákovej existuje jeden zásadný rozdiel: Pri nákaze koronavírusovou infekciou má pacient v prípade zasiahnutých dýchacích ciest zadúšajúci kašeľ. Ľudia môžu mať tiež pocit, že sa nevedia nadýchnuť, že sa dusia, a vtedy treba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.

V súčasnosti lekári a sestry robia maximum, vzorky potenciálnych pacientov sa testujú 24 hodín denne. Zdravotníci zároveň žiadajú, aby ich pacienti kontaktovali naozaj až pri 38 stupňovej horúčke, výraznom kašli, sťaženom dýchaní a celkovo zlom stave. Ak sú symptómy len mierne, treba sa liečiť doma. Nie je nič horšie, ako sa ísť „dať otestovať pre istotu“, keď k nemáme žiadnu pozitívnu cestovateľskú anamnézu a s nikým rizikovým sme do styku neprišli.

Opatrnosť však treba hlavne u starších ľudí a vážne chorých ľudí, napríklad s astmou, chronickou obštrukčnou bronchitídou, ischemickou chorobu srdca či cukrovkou – u nich by totiž akákoľvek komplikácia mohla mať závažné následky.

V tabuľke nájdete príznaky a rozdiel medzi klasickou chrípkou, prechladnutím a koronavírusom:

Symptómy  Koronavírus Prechladnutie Chrípka
Teplota Často Zriedkavo Často
Kašeľ Často (suchý, dusivý) Zriedkavo Často
Sťažené dýchanie Občas Nie Nie
Bolesť svalov Občas Často Často
Bolesť hlavy Občas Zriedkavo Často
Únava Občas Občas Často
Bolesť hrdla Občas Často Občas
Nádcha Zriedkavo Často Občas
Hnačka Zriedkavo Nie Občas
Kýchanie Nie Často Nie
Zdroj: Mirka, WHO, BSK
Odporúčame