Pripadáte si ako magnet na komáre? Môže za tým byť aj výber mydla

Niektoré druhy mydla lákajú komáre viac ako iné (Zdroj: Freepik/kwangmoop)

Máte dojem, že komáre priťahujete ako magnet? Výskumníci sa domnievajú, že za tým môže byť aj výber mydla, ktoré používate na čistenie tela. Na túto tému sa sústredil nedávno publikovaný výskum.

Mydlo ako lákadlo pre komáre

Hoci sa intenzívna vôňa môže zdať ako rozumná stratégia na ochranu voči komárom, nemusí to tak byť. Mnohí totiž predpokladajú, že ak komár nezacíti ľudský pach, nebude mať dôvod piť našu krv. Podľa vedeckého výskumu to ale môže byť naopak a isté druhy mydla budú komáre lákať.

Štúdia preukázala, že komáre uprednostňovali vôňu dobrovoľníkov, ktorí sa umývali tromi zo štyroch testovaných značiek mydla. Príčinou je pravdepodobne fakt, že keď sa komáre nekŕmia krvou, siahnu po rastlinných šťavách. Mydlo s kokosovou vôňou však bolo pre komáre menej atraktívne. Podľa vedcov preto, lebo ide o prírodný repelent.

„Skutočnosť, že kvetinové a ovocné vône mydla si dávame na svoje telá, znamená, že komárom voniame ako kvetina a zároveň ako človek,“ uviedol Clément Vinauger z Polytechnického inštitútu vo Virgínii. Výsledky štúdie ďalej naznačujú, že účinky mydiel sa líšili aj kvôli špecifickej interakcii medzi mydlom a jedinečným profilom pachu každého človeka.

Pozoruhodné výsledky

Výskum publikoval časopis iScience. Dobrovoľníkom boli na predlaktie natiahnuté látkové návleky a následne sa preskúmali reakcie samičiek komárov Aedes aegypty pred umytím a hodinu po umytí štyrmi najrozšírenejšími druhmi mydiel v USA. Mydlá Dial, Dove, Native a Simle Truth používa 53 percent obyvateľov v USA. Návleky napomohli tomu, aby sa vylúčil účinok oxidu uhličitého, čo je ďalší lákavý signál pre komáre.

Dohromady sa odobralo 68 vzoriek pachu, v ktorých bolo pomocou plynovej chromatografie identifikovaných 123 zlúčenín. Po odstránení najslabších (menej ako percento celkového množstva vo vzorkách), zanalyzovali vedci 85 zlúčenín.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nadčasové biele tenisky: Poznáte jednoduché tipy, ako ich vyčistiť bez námahy, aby žiarili opäť ako nové?

„Je pozoruhodné, že ten istý jedinec keď nie je umytý mydlom, môže byť pre komáre oveľa atraktívnejší s jedným druhom mydla a potom sa s iným mydlom môže stať pre komáre odpudzujúcim,“ dodal Vinauger.

Priznanými slabinami štúdie je okrem nízkeho počtu dobrovoľníkov aj to, že sa neskúmal účinok mydla na iné druhy komárov a neprebehol odber viacerých vzoriek v dlhšom časovom odstupe.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame