Trápia vás depresie alebo sa bojíte demencie: Jedzte viac ovocia a zeleniny!

Žena

thinkstockphotos.com

Ovocie a zelenina patria medzi najzdravšie zložky potravy. Priaznivo vplývajú nielen na našu fyzickú kondíciu, ale aj duševnú formu. Dosť podstatné je však množstvo, ktoré treba skonzumovať. Je ešte vyššie, ako sa predpokladalo.

Zvýšená konzumace ovoce a zeleniny je pravděpodobně spojena s pocitem větší spokojenosti se sebou samým a s nižším nebezpečím vzniku deprese i demence. Je známo, že konzumace nejméně pěti porcí ovoce a zeleniny denně pomáhá v boji proti různým chorobám, ale jen málo studií se dosud zabývalo souvislostmi mezi výživou, pocitem spokojenosti a dobrým dušením zdravím.

Skúmali 80 tisíc ľudí

Britskí vedci z Warwickej univerzity pri svojom výskume sledovali takmer 80 000 náhodne vybraných osôb. Za použitia matematických a štatistických metód analyzovali odpovede účastníkov štúdie, ktorí odpovedali na veľmi podrobné otázky týkajúce sa stravovacích návykov, zdravotného stavu, pocitu spokojnosti, či naopak depresie.


Mohlo by vás zaujať: Orechy pre dlhší život aj proti depresiám: Ktoré druhy sú pre vás najlepšie?


S ovocím šťastnejší

Pokiaľ ide o pocit spokojnosti a duševného zdravia, vyšiel najavo silný vzťah medzi množstvom skonzumovaného ovocia a zeleniny, a to nezávisle na ďalších okolnostiach, či už demografických, sociálnych alebo ekonomických. ,,Štatistický efekt ovocia a zeleniny bol prekvapením, uvádza jedna z autorov štúdie, profesorka Sarah StewardováBrownová z Warwickej univerzity. ,,Vedci zaoberajúci sa skúmaním spokojnosti berú len veľmi málo do úvahy, ako sa pacient stravuje, dodáva. A zdôrazňuje, že tieto výsledky sú len predzvesťou ďalšieho výskumu a že budú potrebné ďalšie štúdie, aby tieto súvislosti boli potvrdené a spresnené.

Vyše pol kila denne

Aby sme sa dobre cítili a boli duševne v pohode, nestačí zjesť denne päť porcií ovocia a zeleniny, ako sa odporúča, ale skôr sedem až osem, pričom jednou porciou sa rozumie 80 gramov (teda vyše pol kila za deň).


Mohlo by vás zaujať: Demencia môže číhať aj na vás: Ktoré potraviny vás môžu pred ňou ochrániť?


Ovocie zaberá aj proti demencii

Podľa Pascala BarbergeraGateaua z francúzskeho výskumného ústavu INSERM 897 mnohé štúdie epidemiológie výživy a stravovacích návykov ukázali, že konzumácia zvýšených dávok ovocia a zeleniny je spojená s nižším rizikom vzniku demencie u starých ľudí.

,,Len málo štúdií sa však zaoberalo dopadom výživy v priebehu detstva či v strednom veku. Niektoré štúdie však ukázali, že dieťa, ktorému bolo podávané veľa ovocia a zeleniny, ako aj doma varených pokrmov, malo v štyroch rokoch celkový inteligenčný kvocient (IQ), verbálne IQ a pamäťové schopnosti vyššia než deti s iným stravovacím režimom,upozornuje Barberger-Gateau.


Koľko ovocia a zeleniny si denne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Figaro
Odporúčame