Riziko menom salmonelóza: Ako sa vyhnúť sa tejto hrozbe?

Vajce

Salmonelóza sa najčastejšie spája vajíčkami a produktmithinkstockphotos.com

Salmonela je jedným z najčastejších ochorení tráviaceho systému. Príčinou sú baktérie z rodu salmonella a nakaziť sa môžete konzumáciou potravín, ktoré sú ňou kontaminované. Množiť sa dokážu aj pri nižších teplotách v chladničke a môžu prežiť dokonca aj v zamrazených potravinách.

Zdroj nákazy

Salmonela sa prenáša na človeka z chorých zvierat alebo z ich produktov. Prvotným pôvodcom nákazy sú hlodavce, ale aj vtáky, ktoré môžu kontaminovať výkalmi krmivo pre hydinu a dobytok. Tým sa nákaza prenesie na hospodárske zvieratá a na ich mäso, mlieko, vajíčka a všetky produkty z nich vyrobené ako sú majonézy, šľahačky, zákusky a podobne. Človek sa môže nakaziť aj kontaktom rúk s výkalmi nakazených zvierat a následným kontaktom s potraviny. Najdôležitejšia je teda dôkladná hygiena rúk.

Kŕče, vracanie aj horúčka

Inkubačná doba salmonely je 12 -36 hodín, takže príznaky sa objavia najskôr 12 hodín po konzumácií kontaminovaného jedla. Konkrétne ide o:

  • horúčka – približne 39°
  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • hnačka (riedka, vodnatá stolica sfarbená do zelena bez hlienu alebo krvi)
  • bolesti brucha a kŕče v bruchu

Človek nakazený salmonelou je slabý a vyčerpaný, pretože dochádza k rýchlej dehydratácií organizmu. Príznaky zvyknú trvať 1-3 dni, hnačky môžu trvať ešte o niekoľko dní dlhšie. Pacienti často končia s infúziami na infekčnom oddelení. Pre starších, oslabených ľudí a deti môže byť takáto nákaza smrteľná.


Mohlo by vás zaujať: Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?


Predstavujú vajíčka riziko?

Salmonelóza sa asi najčastejšie spája vajíčkami a produktmi, ktoré ich obsahujú. Kontaminované sú zväčša škrupiny vajec, teda ich povrch.  Vnútro môže byť kontaminované buď priamo vo vaječníkoch sliepky, ktorá je nakazená, alebo pri vytĺkaní vajec a poškodení škrupiny. Vajíčka pritom nemajú žiadne znaky nákazy alebo skazenosti. Rizikové sú hlavne jedlá s nedostatočnou tepelnou úpravou ako sú lečo, vajíčko na mäkko, miešané vajcia, majonézy a podobne.

Vyhnite sa jej!

Aby ste sa vyhli nákaze, treba sa držať niekoľkých zásad a odporúčaní. Prevencia je pri ochorení ako salmonela veľmi dôležitá, hlavne pokiaľ ide o deti a starších ľudí, ktorí by priebeh choroby nemuseli zvládnuť.

V prvom rade nekonzumujte potraviny, ktoré sú z hľadiska salmonely rizikové a nepoznáte ich pôvod. Na prípravu jedál používať len pitnú vodu a vyhýbajte sa neznámym zdrojom. Baktéria salmonely je citlivá na dlhodobejšie pôsobenie teplôt vyšších ako 70°C. Myslite teda na dostatočné tepelné spracovanie rizikových potravín. Bezpečný čas prípravy je minimálne 12 minút pri teplote  100°C. Do majonézy, zmrzliny alebo krémov nepoužívajte vajíčka, ktoré nie sú tepelne upravené. Potraviny, ktoré už boli čiastočne alebo úplne rozmrazené znovu nezmrazujte.

Pri jedlách, kde sa používa majonéza, voľte radšej kupovanú, ktorá prešla procesom pasterizácie a je tak pred salmonelou chránená.  Jedlo s rizikovými potravinami by ste mali skonzumovať čerstvé hneď po uvarení. Ak ho potrebujte uchovávať, tak pri teplotách okolo 70°C, prípadne v chladničke pri teplotách nižších ako 10°C. Keď pripravujete jedlo, dbajte na naozaj dôslednú hygienu rúk, hlavne ak prichádzate do kontaktu so zvieratami. Jedlo musí byť chránené pred hmyzom a hlodavcami, ktoré môžu byť zdrojom nákazy salmonelou.

Kuchynskú linku a zariadenie kuchyne je potrebné udržiavať v maximálnej čistote. Na spracovanie mäsa používajte samostatnú podložku na krájanie. Nikdy nepracujte so surovým mäsom na rovnakej podložke ako so zeleninou, ovocím alebo salámami. 


Mohlo by vás zaujať: Príďte na kĺb skratkám v krvnom obraze: Čo hovoria o vašom tele?


Základnou prevenciou teda je:

  • nekonzumovať rizikové potraviny neznámeho pôvodu
  • používať len pitnú vodu
  • dôsledná hygiena rúk
  • chrániť potraviny pred hmyzom a hlodavcami
  • dostatočná tepelná úprava
  • konzumácia jedál hneď po uvarení 

Máte vlastné skúsenosti s nepríjemnou salmonelózou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame