Príďte na kĺb skratkám v krvnom obraze: Čo hovoria o vašom tele?

Pipeta

thinkstockphotos.com

Bežnou procedúrou pri určení pôvodu alebo typu ochorenia, ale i pri preventívnych prehliadkach je odber krvi. Dnešné vyspelé technológie umožňujú z krvi vyčítať množstvo rôznych údajov o stave ľudského organizmu. Lekár na základe príznakov a osvedčených postupov vyberá, aké vyšetrenia sú potrebné a dokáže interpretovať výsledky. Sú pre vás písmená a čísla z biochemického laboratória španielskou dedinou? Objasníme vám základné údaje, ktoré sa dajú z krvných testov vyčítať.

Krvný obraz

Krvný obraz je celkové vyšetrenie množstva jednotlivých súčastí krvi, odchýlky od normy poukazujú na nesprávnou činnosť orgánov alebo fungovanie systémov v tele. Stanovuje sa množstvo:

  • červených krviniek RBC (3,7-5,25 miliárd/l)
  • bielych krviniek WBC (4-10 miliárd/l)
  • krvných doštičiek PLT (150-400 miliárd/l)
  • krvného farbiva hemoglobínu HGB (124-145g/l)
  • hematokrit HCT – pomer objemu krvných buniek k celkovému objemu krvi (36-45%)
  • sedimentácia FW, ESR – rýchlosť usadzovania červených krviniek

Mohlo by vás zaujať: Pomôžte iným aj vlastnému zdraviu: Poznáte výhody darovania krvi?


Zápal

Pri podozrení na prítomnosť zápalu v tele sa zisťuje z krvi množstvo tzv. zápalových markerov:

  • CRP – bielkovina, ktorá je v krvi prítomná pri bakteriálnej infekcii sprevádzanej horúčkou, hodnoty sa vyhodnocujú podľa času trvania príznakov ochorenia, pomáhajú lekárovi rozhodnúť o vhodnosti liečby antibiotikami
  • ASLO/ASO – skratka pre enzým, ktorého prítomnosť v krvi spôsobujú baktérie streptokoky, vo všeobecnosti hodnoty nad 200IU/ml sa považujú za pozitívne, po liečbe sa sleduje dlhodobo pokles tejto látky v krvi
  • RF – reumatoidný faktor, naznačuje diagnózu a priebeh reumatického zápalu
  • C3,C4 – zložky komplementu, enzýmy prítomné v krvi, odchýlky sú pri poruchách imunitného systému

Pečeňové testy

Vyšetrenie, ktorým sa zisťuje množstvo enzýmov v pečeni (hepatálne testy), poukazuje na možné poškodenie pečene. Testy sa vykonávajú pri vírusových ochoreniach ako žltačka alebo infekčná mononukleóza, pri užívaní niektorých liekov a antikoncepcie, u osôb závislých od alkoholu a drog.

  • zvýšené hodnoty AST, ALT signalizujú poškodenie buniek pečene
  • zvýšené hodnoty ALP, GMT – súvisia s hromadením žlče
  • bilirubín Bi – poukazuje na nedostatočné odbúravanie farbiva po rozpade červených krviniek

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Biochémia

Niektoré látky prítomné v krvi sú pri výskyte hodnôt mimo normu ukazovateľom porúch metabolizmu a signálom na ďalšie vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť závažné ochorenia.

Glukóza – krvný cukor, ktorého zvýšené hodnoty signalizujú možné problémy s podžalúdkovou žľazou, najčastejšie ide o cukrovku, ale i iné poruchy metabolizmu. Veľmi nízke hodnoty môžu svedčiť o zlom vstrebávaní živín, intolerancii niektorých potravín, ale i o nedostatočnej funkcii štítnej žľazy. V norme sú honoty 3,35-6,1mmol/l.

Močovina (urea) – tvorí sa v pečeni pri odbúravaní bielkovín a vylučuje obličkami. Spolu s kreatinínom vypovedá o fungovaní obličiek.

Kreatinín – je látka, ktorá sa vylučuje obličkami. Príliš vysoké hodnoty upozorňujú na možné choroby obličiek, veľmi nízke na nedostatok svalstva, ale i chorobný stav.

Cholesterol – stanovuje sa celkový cholesterol (hodnota by mala byť nižšia ako 5,2mmol/l), dôležitý je však aj podiel jeho zložiek. LDL cholesterol – má vplyv na usadzovanie tukov na stenách krvných ciev zvyšovanie krvného tlaku a HDL – tzv. dobrý cholesterol, ktorý má zase protisklerotické účinky.

Triacylglyceroly – tuky v krvi, vysoká hodnota predstavuje riziko pre cievy srdca, normálna hodnota je menej než 1,7mmol/l

Protilátky a alergie

Protilátky alebo imunoglobulíny sa vyšetrujú pri rôznych typoch alergií, tiež pri určovaní, či sa v organizme vyskytovali alebo vyskytujé cudzie látky (bielkoviny, vírusy, toxíny), proti ktorým tvorí telo protilátky. Označujú sa skratkami IgA, IgE, IgG, IgM. Prítomnosť špecifických protilátok v organizme pomáha diagnostikovať priebeh alebo prekonanie určitých ochorení ako infekčná mononukleóza, toxoplazmóza, rubeola.


Darovali ste už niekedy krv? Aká krvná skupina ste? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame