Internetové aukcie sú čoraz populárnejšie: Oplatí sa dražiť tovar aj vám?

aukcia

sxc.hu

Všetko je na webe. Túto vetu už dlhší čas nepočuť len z úst programátorov či nadšencov informačných technológií. S vývojom internetu a rýchlosti pripojenia totiž mnohé činnosti nášho každodenného života prebiehajú nielen vo svete reálnom, ale aj virtuálnom – nákupy, rozhovory, bankové služby, či dokonca aukcie. Čaru vydražiť si tovar za cenu, ktorú si zákazník sám určí, totiž podlieha čoraz viac užívateľov. Je možné vďaka online aukciám ušetriť desiatky až stovky eur?

Tovar za babku či nepotrebné haraburdie?

Slovo „aukcia“ sa pred desiatkami rokov spájala predovšetkým zo zbierkami hodnotných umeleckých diel, osobných vecí slávnych osobností alebo charitatívnymi účelmi. Dnes si však môžete vydražiť naozaj čokoľvek od domácich spotrebičov, cez výbavu na voľný čas, stavebné náradie, až po oblečenie a módne doplnky. Medzi ponúkaným sortimentom pritom nenájdete len veci používané či nejakým spôsobom poškodené. Natrafiť môžete častokrát aj na úplne nový tovar, ktorý skončil ako nevhodný, prípadne zdvojený darček. Ničím výnimočným však nie sú ani aukcie autorizovaných predajcov, ktorí sa takýmto spôsobom snažia dostať do širšieho povedomia zákazníkov.


Mohlo by vás zaujímať: Platba jediným pípnutím: Poznáte výhody a riziká kariet PayPass?


Pohodlie na nezaplatenie

Jedno z najväčších výhod internetových aukcií je to, že nemusíte nikam chodiť. Všetko vybavíte z vlastnej obývačky – stačí vám len počítač, mobilný telefón či tablet s dostatočne rýchlym pripojením na internet. Užívateľské meno vám navyše zaručí absolútnu anonymitu. Plusov sa však nájde ďaleko viac:

  • enormný výber, ktorý nestráca na prehľadnosti
  • jednoduché vyhľadávanie – ľahká orientácia vďaka množstvu kategórií
  • detailný opis – v záujme predať tovar čo najrýchlejšie nechýbajú fotografie a podrobné informácie o produkte
  • nižšia cena – najdôležitejší faktor, ktorým predajca dokáže pritiahnuť zákazníka. Nezriedka sa stáva, že tovar je uvedený do dražby od nuly. Často však na aukciu čakať ani nemusíte a tovar si môžete kúpiť okamžite, ak je nastavená cena pre vás prijateľná.
  • rýchlosť doručenia – podmienkou internetových aukcií je mať ponúkaný produkt fyzicky k dispozícii, vydražený či priamo zakúpený tovar tak máte doma vo veľmi krátkej dobe

Aké sú riziká kúpy „mačky vo vreci“?

Keďže veci v dražbe nevidíte na vlastné oči, obavy z poškodeného či celkom iného tovaru sú pochopiteľné. Na väčšine serverov však funguje hodnotenie predajcov, kde samotní zákazníci bodovo či slovne vyjadrujú spokojnosť s prebehnutým nákupom. Pre tých, ktorí si takýmto spôsobom zarábajú na živobytie je to dostatočná motivácia, aby jednali korektne. Väčšinou sa preto stretnete s ústretovosťou, aj keď stávajú sa aj výnimky. „Ja som si vydražila novú mikinu. Na fotkách vyzerala skvele, mala byť značková a za dobrú cenu. Keď som ju však dostala do rúk, zistila som, že ide o podvrh z Ukrajiny,“ podelila sa o nepríjemnú skúsenosť pani Margita (48) z Košíc.


Mohlo by vás zaujímať: Využívajte internet naplno: Môže vám ušetriť kopu času aj peňazí!


Slovensko vs. zahraničie

Keďže v našich končinách tento spôsob predaja až taký rozšírený nie je, veľa slovenských zákazníkov navštevuje britské, americké, či dokonca japonské aukcie. V tomto prípade sa však zvykne tovar predražiť kvôli vysokým nákladom na dopravu. Ideálne je, ak si tovar môžete nechať zaslať na adresu vašich príbuzných či známych v danej krajine a tí vám ho pri najbližšej návšteve prinesú. Ochota predajcov však často dokáže prekvapiť. „Ja som si na skúšku vydražil maličkú baterku a univerzálnu nabíjačku na mobil v hodnote dvoch eur až z Japonska. Poštovné bolo zadarmo, no prišiel mi iný tovar. Po vzájomnej dohode s predajcom som nič naspäť neposielal, môj pôvodne zakúpený tovar mi však onedlho prišiel bez akéhokoľvek poplatku,“ pochválil sa nadšenec aukcií, pán Pavol z Banskej Bystrice.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame