Invázne rastliny a živočíchy na Slovensku: Čo môže za ich rozširovanie na našom území?

Aké invázne druhy u nás prevládajú? (Zdroj: Freepik/iryna17771)

Na Slovensku sa stále viac vyskytujú nové druhy rastlín a nepôvodné živočíšne druhy, ktoré sa nazývajú aj invázne. Stoja za tým nielen zmena klímy, ale aj otvorený pohyb ľudí a tiež meniaci sa charakter krajiny, napríklad pribúdajúce cestné komunikácie či budovy. Uviedol to Anton Krištín, ekológ a zoológ zvolenského Ústavu ekológie lesa SAV.

Nedostatok miesta pre pôvodné druhy

„V posledných rokoch dochádza doslova k zamoreniu strednej Európy niektorými druhmi inváznych rastlín, ako je napríklad krídlatka japonská, slnečnica hľuznatá či netýkavka veľkokvetá,“ hovorí odborník. Nepôvodné druhy rastlín vytláčajú z tradičných území tie pôvodné, čo môže spôsobiť, že sa na mnohých miestach strácajú opeľovače a aj samotné pôvodné rastliny tým trpia.

„S inváznymi rastlinami k nám zároveň prichádzajú aj nepôvodné druhy živočíchov, ako napríklad lienka východná, ktorej výskyt je práve v tomto období markantný,“ hovorí. Odborník dodáva, že na Slovensku posledných dvoch rokoch hniezdi aj lastovička skalná či dažďovník skalný, ktoré sú typické pre južné oblasti Európy.

Roznášať sa môžu aj nové druhy chorôb

V poslednom období  sa u nás zaznamenal nielen výskyt invázneho hmyzu či hniezdenie nepôvodného vtáctva, ale aj pohyb vyšších nepôvodných živočíchov – napríklad šakala, ktorý sa už pohybuje aj v južných častiach Slovenska. „Invázne druhy sú totiž veľmi adaptabilné, naučené žiť v rôznorodých ekologických podmienkach,“ pripomenul.

Ekológ dodáva, že nielen zmena klímy, zvýšený pohyb obyvateľstva či mohutná stavebná činnosť môžu za rozšírenie inávznych druhov. „Zastavanosťou sa zabralo veľa poľnohospodárskej pôdy, čím došlo k výraznému zmenšeniu plochy výparu, vysušovaniu klímy a zvýšeniu teploty,“ pripomína. Na naše územie sa môžu prinášať aj nové formy ďalších organizmov, napríklad baktérií a vírusov.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame