Pri polievaní kvetov si vezmite lupu! Ak zbadáte tieto potvorky, staráte sa o ne zle

Niektoré druhy priam potrebujú vašu ignoráciu a to nielen počas aktuálne prebiehajúceho zimného obdobia (Zdroj: Freepik/freepik)

Venujete svojim izbovkám všetok čas, dávate im dostatok pozornosti a lásky, no aj tak sa im nedarí? Problém môže byť niekde inde. Niektoré druhy priam potrebujú vašu ignoráciu a to nielen počas aktuálne prebiehajúceho zimného obdobia. Urobte revíziu kvetináčov a odhaľte skutočný problém, ktorým je parazit, ktorý je síce neškodný, no dokáže napáchať kopec nepríjemností.

Nenápadná šarapata

Aj keď sa vám môže zdať, že s kvetmi nie je nič zlé, nemusí tomu tak byť. Pokojne ich mohol napadnúť nevítaný hosť, ktorý na rastlinke parazituje. Ochrániť izbové rastliny je dôležité v každom ročnom období. Ak sa u nej premnožia škodcovia, môže byť už neskoro.

Prevencia ako základ

Pokiaľ ste pestovateľom s niekoľkoročnou tradíciou tak iste viete, že ani tá najlepšia starostlivosť nie je garanciou bezchybného života rastlín. Občas sa môžete stretnúť s neprosperitou aj napriek všetkej vynaloženej snahe.

Určite si nič nevyčítajte, príčina býva často niečo, čomu nedokážete zabrániť. Nevhodný škodcovia napádajú aj krásne, zdravé a obstarávané kúsky. Jedným z nich je napríklad chvostoskok, ktorý miluje vlhké prostredie. V prírode prežíva najmä v machových pôdach.

Zabráňte mu!

Ak ste spozorovali okolo kvetináčov malé drobné živočíchy bielej alebo žltkastej farby, majte sa na pozore. Do pozornosti sa vám môžu dostávať najmä pri polievaní kvetín.

Nie sú škodlivé (ani pre človeka, ani pre zvieratá), no napadnutie izbových rastlín nemusí byť príjemné, aj keď ide prevažne o estetickú záležitosť. Hmyz sa živí prevažne mŕtvymi časťami rastliny, no pozor by ste si mali dať pri premnožení – vtedy už nepohrdne ani koreňmi alebo mladými výhonkami.

Ako proti nemu bojovať?

Predovšetkým, správnou zálievkou rastlín. Chvostoskoky sa premnožia najmä v príliš zalievaných rastlinách. Pokiaľ im ponúknete neustále vlhkú pôdu, nebudú mať dôvod na odchod.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Obdobie kvitnutia je tu: Vianočný kaktus vám čoskoro skrášli domov, toto s ním však nerobte!

Riešením je, ak necháte občas pôdu dobre preschnúť. Pomôcť si môžete aj pieskom, ktorý nasypete na povrch substrátu v kvetináči. Následne siahnite po vhodnom postreku, ktorý zakúpite v každom záhradkárstve.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku
 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame