Obdobie kvitnutia je tu: Vianočný kaktus vám čoskoro skrášli domov, toto s ním však nerobte!

Zakvitnutý vianočný kaktus vám spraví v tomto období radosť! (Zdroj: Freepik/cindiariel cindiariel)

Vianočný kaktus je klasikou v mnohých slovenských domácnostiach. Niektoré gazdiné ho majú aj viac ako 20 rokov! Lámete si hlavu nad tým, ako je to možné? Hľadáte spôsob, ako kaktusu ulahodiť a predĺžiť jeho „život“?  S našimi tipmi to zvládne aj začiatočník.

Zaujímavá rastlinka

Vianočný kaktus má až dva rôzne latinské názvy –  Schlumbergera truncata a Zygocactus truncatus. Pôvodne pochádza z dažďových pralesov v Brazílii. Kvitne zvyčajne na červeno, no neobvyklé nie sú ani ružové kvety hviezdicového tvaru. Hoci táto rastlinka nie je bohatá rozmanitosťou, v súčasnosti nájdete na trhu rôznych krížencov, ktorí hýria farbami.

Správna starostlivosť je základ

Pri správnej starostlivosti vám bude vianočný kaktus kvitnúť rok čo rok, pričom sa môže dožiť aj 20 či viac rokov. Aby sa mu však 100 percentne darilo, treba dbať na niekoľko zásad.

Nutnosťou je vhodná nádoba, v ktorej rastie. Určite nezabúdajte ani v tomto prípade na pravidelné presádzanie. Odporúčame zvoliť nádoby, ktoré majú na dnes otvor pre odtekanie prebytku body. Rastlinke nezabudnite dodávať ani potrebnú výživu – kvalitný a priepustný substrát je nevyhnutnosť.

So zalievaním opatrne

Keďže ide o druh kaktusu, je mimoriadne citlivý na mokrý substrát. Udržiavajte ho radšej v mierne vlhkom prostredí. Pomôcť si môžete aj pravidelným rosením rastliny, no odporúča sa nezmáčať vykvitnuté kvety.

Na závlahu používajte mäkkú vodu, prípadne dažďovú alebo prevarenú vodu po vychladnutí. Tvrdá voda by spôsobila viac škody, nakoľko kaktusom nerobí dobre vysoký obsah vápnika.

Podmienky

Rastlinu určite nevystavujte priamemu slnku. Skôr ocení menšie množstvo slnečných lúčov, nie však absolútnu tmu. Čo sa týka teploty, na to si tiež dajte pozor. Vianočnému kaktusu sa najlepšie darí pri teplote od 12 do 22 stupňov Celzia, pričom ideálna teplota pre kvitnutie je okolo 18 stupňov Celzia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Estetické aj užitočné: V tomto meste založia 14 lúčnych spoločenstiev

Nekvitne?

Teraz s tým už asi nič neurobíte, no môžete si našu radu uchovať do budúcnosti. Ideálne je, ak počas septembra prestanete rastlinku bohato hnojiť a zalievať. Uskladnite ju v studenšej miestnosti (okolo 13 až 18 stupňov Celzia).

Udržte rastlinu v takomto stave aspoň mesiac. V druhej polovici októbra by ste mali spozorovať prvé puky. Vtedy je ten správny čas na presun. Zvoľte jej miestečko a starajte sa o ňu tak, aby prosperovala. Svojimi nádhernými kvetmi vás bude tešiť ešte po novom roku.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku
 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame