ROZHOVOR Tipy pre krásne a chutné citrusy od skúseného pestovateľa: Vyskúšajte ich a ručíme vám, že sa dočkáte vlastnej úrody!

Citrónovník

Pri dodržaní správnych zásad zarodí každý druh citrusu (Zdroj: GettyImages)

Ivan Brošš sa pestovaniu citrusov venuje celý život, doma v Poprade pestuje množstvo odrôd. V rozhovore nám prezradil, kedy treba citrusy sťahovať do pivnice, ktoré konkrétne odrody možno pestovať aj na Slovensku a prečo je lepšie zadovážiť si už vyšlachtenú rastlinku. O svoje tipy, rady i prebytky rastlín sa delí aj na stránke z exoticke-rastliny.sk.

Ako ste sa dostali k pestovaniu citrusov a ako vyzerali vaše začiatky?

Pestovaniu citrusov v mojom prípade predchádzal zážitok z detstva, keď sme kedysi dávno išli s mojím otcom z návštevy, kde v chodbových priestoroch medziposchodia paneláku rástol citrón vypestovaný zo semienka. Napriek tomu na ňom viselo množstvo citrónov. Hneď som vedel, že raz chcem citrusy pestovať aj ja. Začiatky boli veľmi ťažké. Majú veľa zvláštností, sú to stromy a nie kvety. Preto si treba poriadne naštudovať odbornú literatúru a podľa nej sa o ne starať.

Aké podmienky im vyhovujú pri pestovaní v našich zemepisných šírkach?

Slovenské podmienky sú pre citrusy dosť náročné, pretože v zimnom období je u nás málo slnka a chladno. V porovnaní so Stredomorím ide o úplne iný druh klímy. Aj preto v zime pri pestovaní v nádobách citrusy premiestňujeme do pivnice, kde upadnú do akejsi dormácie, nehnojíme ich a polievame minimálne. V lete ich pestujeme na balkónoch, terasách, ale aj v bytoch. Volíme menej náročné odrody, ktoré znesú aj prekurené izby.

Ktorým odrodám citrusov sa darí v bytových podmienkach najviac?

Z citrónov LUNARIO, CERZA, z mandarínov výhradne japonské odrody s veľmi raným vyzrievaním plodov ako WAKAYAMA, MYIAGAWA, OKITSU, z pomarančov SALUSTIANA, z krížencov CALAMINDIN, celý rod odrôd FORTUNELLA či citrus MIRTIFOLIA.

Sú na pestovanie citrusov vhodnejšie zimná záhrada alebo skleník?

Jednoznačne zimná záhrada. Hlavne v zime vieme temperovať teplotu na požadovanú hodnotu. Citrusom vtedy vyhovujú teploty od nuly do maximálne 12 stupňov. V takto temperovanej zimnej záhrade ich môžeme pestovať aj vo voľnej pôde. Skleník je absolútne nevhodný.

Dajú sa u nás na Slovensku reálne dopestovať  aj plody?

Plody z citrusovych stromov na Slovensku sú mnohonásobne vyššej kvality, lebo sa nechávajú na strome do úplnej zrelosti. Netrpí tým kvalita plodov, majú vyššiu šťavnatosť ako tie z dovozu. Pri dodržaní správnych zásad a pravidiel u nás zaplodí každý druh citrusu bez výnimky.

Ako vyzerá správna celoročná starostlivosť o tieto rastliny? Čo s nimi robiť  v lete a čo v zime?

V zime, keď musia prekonať citrusy dobu odpočinku, to je umiestnenie pri teplote od nuly do 12 stupňov. Je nutné na to, aby dobre kvitli na jar, taktiež aby pravidelne plodili. Na jar ich umiestnime na terasu, skontrolujeme ich zdravotný stav, prípadné vyschnuté listy a vetvičky treba odstrániť. Môžeme ich dať na balkón alebo k oknu a začíname hnojiť viaczložkovými hnojivami. Ako som už spomínal, v zime citrusy sťahujeme do pivnice.

Dá sa citrus vypestovať od semienka alebo je lepšie kúpiť už odrastenú rastlinku v obchode?

Dá sa jedno aj druhé. Citrusy pestované u nás zo semena spravidla nezarodia nikdy alebo minimálne po 20 rokoch v dospelosti. Preto pre urýchlenie plodnosti je lepšie kúpiť si už hotovú vyšlachtenú rastlinu.

Kedy ju presádzať do väčšej nádoby?

Každé 2 až tri roky, ale až po úplnom prerastení črepníka koreňovou sústavou. Volíme spravidla vysoké nádoby, keďže citrusy korenia hlboko. Citrusy, ktoré majú viac ako 35 rokov už nepresádzame, každoročne len vymeníme vrchnú vrstvu zeminy za čerstvú.

Ako citrusy správne zalievať? 

Musia mať odtok z nádoby, to znamená, ze po poliatí prebytočnú vodu z podmisky ihneď vylejeme. Ešte lepšia voľba je polievať ich len do podmisky, rastliny si potrebnú vlahu načerpajú samé, nedochádza tak k prelievaniu. V opačnom prípade trpia chorobami, a to nechceme.

Kedy je správny čas na hnojenie?

Citrusy hnojíme od jari, približne na začiatku apríla, do konca septembra. Dlhšie určite nie, aby do zimy stihli vyzrieť ich výhonky.

Ako intenzívne sa o ne treba starať? Na internete sa píše, že kontrolovať ich treba aspoň raz za dva dni.

Pri starostlivosti o citrusy to netreba s ničím preháňať, hlavne so zálievkou, je to kľúčom k ich pestovaniu u nás. Keď máme čas, vždy treba rastliny skontrolovať. Ak zbadáme škodcov, treba okamžite zakročiť, všímame si prípadné zmeny na listovej ploche a podobne.

Akú záverečnú radu by ste pri pestovaní citrusov dali našim čitateľom?

Citrusy sú stromy, nie kvety a potrebujú podobnú starostlivosť ako ovocné dreviny v našich záhradách. Koho nebaví záhrada, nebudú ho baviť ani citrusy. Treba si o nich prečítať čo najviac, odbornej literatúry o ich pestovaní je dnes habadej. Ako všetky ostatné rastlinky,  v prvom rade potrebujú lásku, lebo pestované v nádobách sú na nás uplne závislé. Na začiatku vás možno trošku vytrápia, ale časom sa naučíte, ako na ne.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame