Jazda autom v zime: Pred týmito nástrahami sa majte na pozore!

auto

sxc.hu

Sneh na ceste, mrznúci dážď, neposypaná vozovka a cestári nikde. Zdá sa vám tento scenár povedomý? Zimné mesiace každoročne predstavujú zaťažkávajúcu skúšku nielen pre auto, ktoré šoférujeme, ale aj naše zručnosti za volantom. Nepredvídateľných situácií v bežnej premávke totiž na nás striehne viac než dosť. Poradíme vám, s ktorými z nich by ste mali rátať a ako sa v nich zachovať.

Pomaly hneď od začiatku

Možno sa vám to bude zdať smiešne, no za zmienku v zime stojí už samotné rozbiehanie sa. Snehová pokrývka totiž od základu mení jazdné vlastnosti auta, pneumatiky nevynímajúc. Ak vám teda kolesá začnú prešmykovať na mieste, túrovaním motora a stláčaním plynového pedálu sa nikam nedostanete. Aj tu totiž platí pravidlo „Pomaly ďalej zájdeš“. Najúčinnejším spôsobom, ako sa pohnúť z miesta, je pridávanie plynu s veľkým citom – snažte sa docieliť jemný preklz na šmykľavej ploche. Pri rozbiehaní v kopci to platí dvojnásobne!


Tiež by vás mohlo zaujať: Platíte veľa za benzín? Takto ušetríte!


Strašiak menom šmyk

Pri pohľade na vozidlo prevrátené na strechu prebehne mráz po chrbte nejednému z nás. Bohužiaľ, ešte stále sa na ceste stretávame s vodičmi, ktorí svoje šoférske skúsenosti nevedia odhadnúť. V horšom prípade o nich vedia, no bezohľadne odmietajú prispôsobiť jazdu zmeneným podmienkam. Aby ste sa medzi nich nezaradili, zvýšte opatrnosť a snažte sa predvídať. Ak sa však za volantom dostanete do šmyku, skúste si zachovať chladnú hlavu a nepodliehať panike. V prvom rade sa vyhnite prehnanému krúteniu volantom. V okamihu šmyku sa totiž váš automobil rúti dopredu, hoci ste kolesá zatočili do niektorej strany. V momente, keď vozidlo spomalí, však opäť nadobudne manévrovaciu schopnosť a prudko zabočí, čo vás môže stáť ďalšie krušné chvíle v hodinách. Nie je to síce príjemné, no snažte sa v šmyku nešklbať volantom a nevyrovnávať jazdnú dráhu. Tak či tak ju ovplyvniť nedokážete, spôsobíte si len nečakané prekvapenie a veľkú škodu na aute (v lepšom prípade).


Tiež by vás mohlo zaujať: Škola šmyku: Urobí z vás lepšieho šoféra?


Pozor, zákruta!

Pokiaľ je to čo i len trochu možné, serpentínam sa v zime oblúkom vyhnite. Ak vás však čaká prejazd, napríklad, cez Šturec, manévrovanie v zákrutách vám môže dať poriadne zabrať. Chce to síce cvik a trochu zručnosti, no základom je správny odhad. Tajomstvo úspechu totiž spočíva v dostatočnom časovom pribrzdení ešte pred samotnou zákrutou a pokojné nasmerovanie kolies do vláčneho prejazdu. Na prvé prečítanie to môže znieť jednoducho, v praxi však na vás striehne pretáčavý (zadná časť auta smeruje von zo zákruty) a nedotáčavý šmyk (auto vybočuje zo zákruty prednou časťou). A v tejto situácii by sa s určitosťou dobrovoľne nechcel ocitnúť žiaden vodič.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zvažujete kúpu nového auta? A čo tak hybrid?!


Ako sa vyhnúť nebezpečným situáciám

  • pripraviť vozidlo ešte pred prvým snehom – zimné pneumatiky, gumičky na stieračoch…
  • svietiť počas celého dňa
  • zbytočne sa neponáhľať
  • dodržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami
  • s volantom, brzdami a plynovým pedálom narábať ako v rukavičkách
  • jazdiť ohľaduplne voči ostatným účastníkom premávky
  • držať sa vo svojom jazdnom pruhu
  • neobiehať iné vozidlá za každú cenu
  • predvídať, predvídať, predvídať
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame