Je vaše dieťa nonstop na internete? Pomôžte mu zbaviť sa závislosti

Počítač

thinkstockphotos.com

V dnešnej dobe existuje len veľmi malá skupinka ľudí, ktorí nepoužívajú internet. Dôvod je jednoduchý: internet nám uľahčuje každodenný život. Informácie získavame v priebehu pár sekúnd, spájame sa s rodinou, ktorá žije na opačnej strane zemegule a tým sa stáva náš život menej komplikovaný.

Naše deti tieto výhody naplno vnímajú a využívajú. Nie sú výnimkou a internet patrí k ich životu. Od malička sa učia pracovať s touto novodobou vymoženosťou a neraz si vypestujú závislosť, ktorá môže negatívne ovplyvňovať ich život a zdravie. Začína sa to už v predškolskom veku. Vidia svojich rovesníkov, rodinu či známych používať sociálne siete, fotiť sa, aby mohli pridať novú fotku alebo zmeniť si tú profilovú. Pokračuje to v škole, keď sa od detí vyžaduje, aby si informácie do referátov a projektov hľadali z overených zdrojov na internete. Ak trochu popremýšľame, určite by sme našli vo svojom okolí dieťa, ktoré možno ešte nevie poriadne písať či čítať, ale rozumie ako funguje mobilný telefón, sociálna sieť a vie si pustiť rozprávku na internete. Takto sa postupne vyvíja spomínaná závislosť.

Ako sa závislosť na internete prejavuje?

Mnohých rodičov veľmi zaujíma ako rozoznajú ak je ich dieťa na internete skutočne závislé. V dnešnej dobe totiž existuje len veľmi tenká hranica medzi závislosťou a bežným používaním internetu. A preto: všímajte si, koľko hodín denne vaše dieťa strávi v priemere na internete. Novodobé výskumy ukazujú, že sa závislosť na internete prejavuje najmä u mladých ľudí a špeciálne u tých, ktorí vyrastali ako jedináčikovia, alebo majú sklon k úzkosti či depresiám.

Signály, ktoré vám napovedajú, že vaše dieťa je skutočne závislé na internete sú napríklad:

  • nedodržiavanie termínov úloh do školy, nezodpovednosť
  • izolácia
  • depresia, úzkosť
  • euforické pocity len za počítačom
  • celý deň strávený na internete

Mohlo by vás zaujímať: Ste závislí na jedle? Zobuďte sa skôr, ako sa prejete k obezite!


Ako zbaviť dieťa závislosti?

Na riešenie závislosti u detí nie je nikdy neskoro. V nevyhnutných prípadoch treba vyhľadať odborníka avšak aj rodičia dokážu neraz situáciu zvládnuť.

1. Staňte sa súčasťou ich online sveta

Ak sa vám zdá, že vaše dieťa trávi príliš veľa času na sociálnej sieti, založte si účet. Budete mať možnosť vidieť príspevky, ktoré pridáva. Je to nenápadná a neškodná forma, ktorou si vytvoríte prehľad o jeho aktivitách. Vy nadobudnete pocit prehľadu, no zároveň sa vaše dieťa nebude cítiť kontrolované. Je možné, že si vás aspoň čiastočne zablokuje a neuvidíte všetko. Spoliehať sa na to úplne nemožno, ale za pokus to stojí.

2. Buďte k dispozícii

Vaše dieťa musí mať pocit, že ste tu vždy preňho a že sa na vás môže kedykoľvek obrátiť. Existujú mnohé prípady, kedy sa deti stali obeťami cyberšikany. Váš potomok musí vedieť, že sa na vás v takejto situácií môže obrátiť a pomôžete mu bez výčitiek.


Mohlo by vás zaujímať: 9 znakov, ktoré vám potvrdia, že ste závislý na sociálnych sieťach


3. Stanovte si pravidlá

V dnešnej dobe, keď existuje mobilný internet, mobily, tablety a notebooky, je naozaj veľmi ťažké odkontrolovať, koľko času strávi na internete. Nie je to však nemožné. Vytvorte si otvorený vzťah a stanovte si pravidlá. Ako rodič pochopte, že hodina internetu denne v dnešnej dobe vyvolá v dieťati len hnev a dieťa zase musí pochopiť, že desať hodín je príliš veľa. Porozprávajte sa preto o zlatej strednej ceste.

4. Zamestnajte ich

Ak má vaše dieťa záľubu v nejakom športe alebo hrá v kapele, existuje tu menšie riziko vytvorenia závislosti na internete. Nájdite vhodný koníček, ktorý mu pomôže odreagovať sa a zabudnúť na vysedávanie pri počítači.

5. Zaveďte čas bez internetu

Zaveďte si rituály, počas ktorých nebudete vy ani váš potomok dvíhať telefóny či sledovať dianie na internete. Ideálna je napríklad spoločná večera. Počas nej máte priestor porozprávať sa a zistiť, čo je v živote vášho dieťaťa nové. Ono bude tiež od malička chápať, že používanie elektroniky má (aspoň nejaké) hranice.


Máte vlastné skúsenosti s dieťaťom závislým na internete? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame