Ste závislí na jedle? Zobuďte sa skôr, ako sa prejete k obezite!

jedlo

sxc

Neviete si výdatný obed predstaviť bez dezertu na vyrovnanie chute? Zaháňate celodenný stres kalorickými maškrtami od výmyslu sveta? Trávite väčšinu dňa premýšľaním nad tým, čo „dobré“ by ste si dali po ceste z práce? Ak ste sa v uvedených situáciách našli, patríte k novodobým ,,závislákom“. Zatiahnite ručnú brzdu skôr, ako sa celý váš život bude točiť len okolo jedla!

Začarovaný kruh

Vlčí hlad, megaporcie jedla najrôznejších chutí, najedenie sa do prasknutia, výčitky svedomia, sklamanie z vlastnej slabosti a následná depresia. Bohužiaľ, podobný scenár v súčasnosti trápi čoraz viac vystresovaných ľudí bez rozdielu pohlavia a veku. Nech už je príčina akákoľvek, stále väčšia časť populácie zvykne svoje problémy zajedať potravinami s vysokým kalorickým obsahom. Optimista by sa možno pousmial a poukázal na to, že je to stále pozitívnejšie, než hľadať východisko v alkohole či drogách. Skeptik by však dvíhol varovný prst. Prejedaním si totiž človek privodí zdravotné komplikácie rýchlejšie, než by možno sám očakával.

Nie je závislosť ako závislosť

Kto otvorene povie, že nemá rád čokoládu, buď klame, alebo patrí k hŕstke výnimiek. Je úplne bežné, že každý z nás má svoje obľúbené potraviny či jedlá, za ktorými by sa, ľudovo povedané, „išiel aj pozabíjať“. Hranica medzi občasným maškrtením a závislosťou v pravom zmysle slova častokrát býva priam desivo tenká. Odborníci sa totiž zhodujú v tom, že človek sa môže stať závislým prakticky na čomkoľvek, jedlo nevynímajúc. Aj tu však existujú viaceré stupne. Niektorí ľudia si deň nevedia predstaviť bez konkrétnej potraviny, iní do seba nahádžu, čo im príde pod ruky a napchávajú sa takmer nonstop. Fatálnym je práve druhý prípad, kedy je závislosť na jedle kombinovaná s kompulzivným (záchvatovitým) prejedaním. Zbaviť sa takejto poruchy príjmu potravy totiž nebýva vôbec jednoduché.

V čom spočíva nebezpečenstvo

Aj keď jedlo ako také na prvý pohľad pôsobí neškodne, v skutočne predstavuje jedného z najväčších strašiakov civilizačných chorôb. Za porciami s vysokým obsahom tukov a cukru sa totiž skrýva obezita, ktorá vedie k celému radu zdravotných problémov. Na začiatok je to zvýšený krvný tlak a kôrnatenie tepien (ateroskleróza), v horšom prípade srdcový infarkt či cievna príhoda. Obrovskú škodu však závislosť na jedle dokáže narobiť najmä na psychickej rovnováhe a vnútornej vyrovnanosti. Človek, ktorý pociťuje nutkavú potrebu jesť, často podlieha depresiám a od vonkajšieho sveta sa izoluje. Stráca záujem o spoločenský život, potešenie nachádza iba v jedle. A vymotať sa z tohto bludiska chce, bohužiaľ, veľmi veľa sebazaprenia.

Ako so závislosťou zatočiť

Zdôverte sa: Aj keď nájsť silu a priznať problém s príjmom potravy býva extrémne náročné, inú možnosť nemáte. Vyberte si niekoho blízkeho, komu najviac dôverujete. Nájdete v ňom nielen pochopenie, ale predovšetkým podporu.

Vyhľadajte pomoc: Ak cítite, že zvládať jedlo v malých a pravidelných porciách pre vás predstavuje sizyfovskú úlohu, nechajte sa viesť. Vyhľadajte psychológa a riaďte sa jeho odporúčaniami.

Stráňte sa nástrah: Na nákupy si neberte príliš veľa peňazí, obchádzajte regály s maškrtami a predovšetkým – nerobte si doma žiadne zásoby lákavých dobrôt!

Dokumentujte: Zapisujte si všetko, čo si nájde cestu do vášho žalúdka. Pravidelne sa vážte, sledujte pokroky. Získate tak veľmi účinnú motiváciu.

Naštartujte sa mimo domu: Vyrazte do prírody, za kultúrou alebo len tak medzi ľudí. Dôležité je socializovať sa a neostávať uzamknutý vo svojom vnútornom svete. Zamestnáte si tak myseľ a keď budete na očiach blízkych, ľahšie si ustrážite maškrtný jazyk.

Zdroj: sxc, SXC, Emma
Odporúčame