Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?

Muž

profimedia.sk

Nielen syntetickými liekmi sa môže človek liečiť. Príroda nám poskytuje široké spektrum prírodných prostriedkov, ktoré dokážu liečiť mnohokrát aj účinnejšie, ako chemické preparáty, resp. sú z nich zložené. Tak je tomu aj v prípade podpornej liečby ciev. Ktoré si teda vybrať na liečbu tohto problému?

Možno si niektorí z vás povedia – čo tam po cievach, v tele sú aj dôležitejšie orgány. To však nie je pravda. Cievny systém je jedným z najdôležitejších systémov, pretože privádza kyslík a živiny do každej jednej bunky v našom tele. Spoločne so srdcom tvorí srdcovo-cievny systém, ktorý je životne dôležitý. S adekvátnou vážnosťou treba preto pristupovať aj k jeho problémom a nezanedbávať dostatočnú podporu ciev a prevenciu pred život ohrozujúcimi cievnymi chorobami. Infarkt, porážka, trombóza, to všetko sú fatálne dôsledky spájajúce sa práve s nezdravým cievnym systémom. Srdcovo-cievne ochorenia sú dokonca na prvom mieste v príčinách úmrtnosti a veková hranica ľudí, ktorých tieto smrteľné choroby postihujú, sa neustále znižuje.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás neustále studené ruky aj nohy? Takto rozprúdite krv v žilách


Môže za to stres a nevhodná strava

Ochorenia ciev sa v súčasnosti zaraďujú medzi tzv. civilizačné ochorenia. Sú teda spôsobené najmä dobou v ktorej žijeme. Útočí na nás stres, nervozita, nedostatok oddychu, no zároveň aj aktívneho pohybu, fajčenie, alkohol, znečistené ovzdušie, ako aj nevhodná strava. Položme si otázku – čo z toho môžeme zmeniť? Určite aspoň polovicu, stačí len chcieť. Vynechať alkohol a prestať fajčiť môžete hneď, no nemenej dôležitá je aj úprava stravy a pravidelný pohyb. Ktoré druhy potravín by ste mali zaradiť do vášho denného jedálnička, aby boli vaše cievy na tom lepšie?

Pohánka – pre cievy číslo 1!

Už ste ju niekedy jedli? A počuli ste už vôbec o nej? Ak sa ešte neocitla vo vašej kuchyni, mali by ste to rýchlo napraviť. A prečo? Pohánka obsahuje rutín, pre cievy veľmi dôležitú živinu. Rutín totiž dokáže spevňovať cievnu stenu, zastavuje krvácanie a je dokonca aj prevenciou pred modrinami, kŕčovými žilami a hemoroidmi. Okrem toho zvyšuje imunitu, znižuje cholesterol, upravuje zrážanlivosť ciev a chráni pred rakovinou čriev.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Avokádo – spevní cievy a zníži cholesterol

Avokádo je prírodná pomôcka v boji proti poškodeniu ciev. Vedci zo Strednej Ameriky dokonca zistili, že pri jeho pravidelnej konzumácii sa cholesterol môže za týždeň znížiť až o 17%. Podľa možností ho jedzte každý deň, obsahuje nesmierne zdravé nenasýtené mastné kyseliny, aj vitamín E či antioxidanty, ktoré výrazne prospievajú cievam. Lekári ho odporúčajú aj pri hroziacej trombóze. Pripraviť si z neho môžete veľmi chutnú nátierku:

 • olúpte, zbavte kôstky a vidličkou pretlačte avokádo. Zmiešajte ho s nastrúhaným tvrdým syrom, alebo polovicou bieleho tofu, posypte štipkou morskej soli, zmiešajte a natrite na celozrnný chlieb. Garantujeme vám, že väčšiu pochúťku ste už dávno nejedli.

Zlepšite stav svojich ciev

Pomôže vám v tom:

 • ľanový olej – znižuje hladinu cholesterolu a bráni zhlukovaniu krvných doštičiek, čo znamená, že zabraňuje aj trombóze. Udržiava taktiež optimálnu krvnú cirkuláciu
 • hroznový olej – resp. olej z hroznových semienok, obsahuje proanthocyanidy, ktoré pomáhajú pri chronickej žilovej nedostatočnosti. Účinné sú aj pri lámaní kapilár, praskaní cievok a pri kŕčových žilách
 • kajenské korenie – redukuje nadmernú krvnú zrážanlivosť a bolo dokázané, že reguluje aj tok krvi a posilňuje tepny a kapiláry
 • koenzým Q10 – je prevenciou cievnej aterosklerózy
 • vitamín E – znižuje hladinu zlého cholesterolu, zabraňuje zrážaniu krvných doštičiek a pôsobí tak preventívne pred trombózou. Zároveň zlepšuje cirkuláciu krvi
 • vitamín C – zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a je nesmierne dôležitý pre tvorbu cievneho kolagénu a regeneráciu cievnych stien

Tiež by vás mohlo zaujať: Takmer zabudnutá pohánka: Je pre vaše telo bombou plnou zdravia


Na pomoc sú prichystané aj bylinky

 • pagaštan konský – zlepšuje kvalitu ciev, je vhodný aj pri hemoroidoch. Mal by sa užívať vo forme tinktúry z púčikov rastliny (gemmoterapia)
 • ginkobiloba – rozširuje cievy, čím zlepšuje ich prekrvenie
 • hloh obyčajný – vhodný pri ateroskleróze, vysokom krvnom tlaku, aj pri srdcovej nedostatočnosti, či arytmii
 • muškát ružový – tinktúra z neho pomáha čistiť cievy od usadenín a je tiež dôležitý pre zdravé fungovanie celého cievneho systému. Okrem toho posilňuje srdce.

Máte problémy s cievnym systémom? Ktorý z prírodných liekov vám najúčinnejšie pomohol? Napíšte v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Oliver

Odporúčame