Jednoduché triky na zhadzovanie kíl: Inšpirujte sa u zvierat a schudnete!

opica

thinkstockphotos.com

Aby sme my, ľudia, zhodili zopár prebytočných kíl, zvyčajne sa spoliehame na bleskové diéty alebo striktné stravovacie plány. Naproti tomu, vtáky a cicavce v bdelom stave venujú až tri štvrtiny času lovu a konzumácii potravy, no nikdy nepriberú. Aj preto tajomstvo vyváženého stravovania možno tkvie práve v kráľovstve zvierat. Inšpirujte sa niektorými návykmi a možno sa vám podarí vylepšiť si postavu aj bez počítania kalórií.

Dožičte tráveniu pauzu ako tučniaky

Tieto dokonalé vodné vtáky síce hladujú až mesiac, prípadne aj dlhšie, no vášmu tráviacemu systému postačí aj 12-hodinová pauza počas noci. Je totiž dokázané, že ľudia, ktorí skonzumujú večeru o niečo skôr (do 19. hodiny), celodenný príjem kalórií priškrtia v priemere o 250 kalórií. V čase takéhoto pôstu telo siaha na tukové zásoby a čerpá z nich potrebnú energiu. Navyše, oveľa viac sa tešíte na raňajky, ktoré sú podľa väčšiny výživových poradcov tým najdôležitejším jedlom dňa a mali by byť dostatočne výživné.


Mohlo by vás zaujímať: Účinné chudnutie bez veľkej driny: Stačí si osvojiť týchto 10 pravidiel


Doprajte si tuky ako veľryby

Označenie „veľryba“ v súvislosti s typom postavy v ľudskej reči vonkoncom nepatrí medzi lichôtky. Spomínané obrie cicavce pritom ako mláďatá konzumujú mlieko, ktoré obsahuje až desaťnásobne viac tuku než to, ktoré kupujeme v papierových škatuliach. Viaceré štúdie už potvrdili, že ženy preferujúce tučné mliečne výrobky majú o 8% nižší sklon k nadváhe či obezite ako tie dámy, ktoré zostávajú verné nízkotučným variantom. Ak totiž výrazne obmedzíme tuky, zvyčajne tento deficit dobehneme cukrom a karbohydrátmi. Tie nás však zasýtia na oveľa kratší čas ako spomínané zdravé lipidy.

Dôkladne prežúvajte ako ovce

Ak každé jedno sústo pred prehltnutím poriadne spracujeme zubami, s vysokou pravdepodobnosťou sa nám podarí znížiť hladinu hormónu grelínu. V dôsledku tohto mechanizmu sa pocit sýtosti dostaví skôr a vyhneme sa tomu, aby sme sa prejedli do prasknutia. A v čom spočíva tajomstvo? Pri dlhšom prežúvaní máme možnosť lepšie precítiť vôňu, štruktúru a ďalšie vnemy vychádzajúce z jedla, vďaka čomu dokážeme svoj celodenný príjem kalórií ukrátiť až o 300 kalórií. Vedci odporúčajú každý hlt požuť aspoň 40-krát.


Mohlo by vás zaujímať: Zatočte s kilami ešte pred Vianocami: Týchto 7 potravín vám v tom pomôže!


Dbajte na hydratáciu ako kravy

Vedeli ste, že dobytok dokáže v priebehu dňa prijať až takmer 60 litrov vody? Dodržiavať optimálny pitný režim sa oplatí hneď z niekoľkých dôvodov. Ten prvý je, že sa nenecháme pomýliť a v duchu hesla: „Hlad je len prezlečený smäd“ dokážeme oveľa lepšie usúdiť, kedy náš organizmus naozaj potrebuje doplniť energiu. Druhý dôvod je, že voda objemovo vyplní veľkú časť žalúdka. Vďaka tomu sa počas dňa budeme cítiť o niečo plnší a vyhneme sa zbytočným kalóriám navyše. Istá štúdia preukázala, že ak človek vypije pol hodinu pred každým jedlom 500 ml čistej vody, v priebehu 12 týždňov môže byť ľahší v priemere o 4,5 kg.


Mohlo by vás zaujímať: Potrebujete zhodiť zopár kíl? S týmito trikmi bude chudnutie hračka!


Zamilujte sa do surovej stravy ako opice

Ak niekto bazíruje na lokálnom zdroji vitamínov a minerálov v čerstvom stave, sú to práve nám najviac podobné primáty. Vedci z Cornellovej univerzity preukázali, že ženy, ktoré do svojho jedálneho lístka zaradili pravidelnú porciu ovocia a zeleniny, dokázali schudnúť až viac než 6 kilogramov. V prípade, že máte v práci k dispozícii chladničku, neváhajte a zoberte si so sebou misky s očistenou a pokrájanou zeleninou spolu s ovocím. Majte tieto nádoby počas dňa vždy poruke a uprednostnite ich pred sladkosťami. Najväčší úspech sa dostaví, ak surovú stravu vhodne skombinujete s kvalitnými tukmi, bielkovinami a vlákninou.


Snažíte sa aj vy aspoň párkrát do mesiaca držať viachodinový pôst? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame