Jeseň vo vašom príbytku: Ako zútulniť interiér počas farebnejších dní?

interiér

sxc.hu

Hoci sa ešte stále tešíme z pomerne vysokých letných teplôt, tie už čochvíľa vystriedajú chladnejšie a sychravejšie dni, ktoré sa postupne skracujú. Keďže večery onedlho nebudeme tráviť na terasách, ale skôr pri dobrej knihe pod dekou, mali by sme sa doma cítiť čo najpríjemnejšie. K zútulneniu interiéru jesennými dekoráciami pritom až tak veľa netreba. Ponúkame vám zopár tipov, ako si predĺžené večery vychutnávať v tej správnej atmosfére.

Nebráňte sa farbám

Ak si chcete kúsok jesene vniesť aj do svojho príbytku, mali by ste sa sústrediť na farby, ktoré v tomto období dominujú v prírode. Ide o zemité odtiene hnedej, červenej, oranžovej, žltej, zlatej a purpurovej – presne tie, ktoré nájdeme na opadaných listoch stromov. Neznamená to však, že by ste mali premaľovať celý interiér. Zmena sa dá vkusne previesť aj výmenou niektorých doplnkov či dekorácií.


Mohlo by vás zaujímať: Svetlá v interiéri: Pre dobrý zrak aj skvelú atmosféru!


Ktoré doplnky vymeníte najrýchlejšie?

Medzi typické sezónne kúsky patria závesy. V dobe žalúzií sa síce z moderných priestorov vytrácajú, pomôžu vám však navodiť teplejší dojem. Vzhľadom k tomu, že po pár mesiacoch ich treba oprať, na jeseň môžete zvoliť presne taký odtieň, aký sa vám najviac hodí. Veľkú službu urobí tiež prichystaná károvaná deka prehodená cez (hojdacie) kreslo. Doplnky môžete oživiť, napríklad, výmenou vázy. Zatiaľ čo doteraz v nej dominovali čerstvo odrezané kvety, na jeseň sú vhodnejšie sušené. Ich odporcovia ale tvrdia, že „mŕtve“ rastlinky sú zdrojom negatívnej energie a navyše sú veľmi nepraktické – sadá na ne prach, drobia sa a opadávajú. Zabúdať by ste nemali ani na sezónne ovocie ako jablká či hrušky v prútennom košíku alebo miske. Sklo a iné na pohľad „sterilné“ materiály radšej odložte na budúce leto.

Za dekoráciou vyrazte do prírody

Babie leto a začínajúca jeseň je ako stvorená na prechádzky do parku alebo neďalekého lesa. Zoberte so sebou aj najmladších členov rodiny a nazbierajte spolu gaštany, orechy, šípky, prípadne aj veľké farebné listy stromov. Doma potom modelujte zvieratká a vymýšľajte originálne ozdoby. Nielenže tak strávite čas so svojimi najmilšími, no niektoré výsledky vašej tvorivej dielne možno použijete ako dekorácie v detskej izbe.


Mohlo by vás zaujímať: Okná a dvere vo vašom príbytku: Čo o nich prezrádza feng shui?


Nechajte sa unášať vôňou

Jesennú atmosféru vám veľmi rýchlo navodia nielen vizuálne podnety, ale predovšetkým tie čuchové. Vonné tyčinky, čajové sviečky, aromatické oleje a osviežovače vzduchu by mali niesť najmä stopy jablka so škoricou. Vyberte si však len jeden spôsob šírenia tejto vône Vašim cieľom by mal byť jemný závan, nie ťažký a nedýchateľný vzduch.


Mohlo by vás zaujímať: Viac o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Odvážlivci menia nábytok

S jeseňou sa viaže predovšetkým rustikálny štýl, ktorý najoriginálnejšie pôsobí na nábytku zo starožitníctva. Kvôli takémuto výstrelku by ste však museli siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Ak na dekorovanie interiéru nechcete míňať priveľa peňazí, navštívte špecializované predajne s doplnkami, kde nájdete celé farebné kolekcie pohromade a jednoduchšie si z nich vyberiete. Ak natrafíte na ochotný personál, podeľte sa o svoje nápady a inšpirácie. Možno odídete s dobrou radou aj s novým štýlovým doplnkom.


Máte nejaký tip na jesenné skrášlenie príbytku? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame