Mať pestovanú bradu je dnes trendy: Pozrite, čo všetko sa v nej ukrýva

Brada

gettyimages

Pre mnohé ženy je brada sexi. Krátka či dlhá, v posledných rokoch sa stala dokonca trendom a to nielen u vážených starších pánov, ale tiež u mladších mužov. Je jej nosenie ale hygienické? Dlhé roky sa hovorilo, že príliš nie. Špeciálne pri predstave zvyškov jedla, ktoré si v nej páni občas zabudnú. No budete prekvapení, čo tvrdia odborníci.

Nie je to len ozdoba

Podľa najnovších výskumov brada nie je len obyčajná ozdoba chlapov. V jej húštine sa vraj nachádzajú látky, ktoré likvidujú baktérie. S takýmto tvrdením prišiel magazín Journal of Hospital Infection, ktorý publikoval zaujímavú štúdiu.

V rámci nej boli skúmané vzorky 400 zdravotníkov – mužov s bradou aj bez brady, pričom vedci hľadali odpoveď na otázku, ktorá tvár je z hľadiska prenosu baktérií bezpečnejšia. Výsledky boli prekvapivé: oholení chlapi disponujú trikrát vyšším rizikom, že sa na ich lícach vyskytuje baktériu rezistentného zlatého stafylokoka, ktorý prenáša ťažko liečiteľné infekcie. Počas holenia totiž vznikajú na pokožke drobné mikroskopické ranky, v ktorých sa stafylokok môže udomácniť a postupne množiť.


Mohlo by vás zaujímať: Mužským trendom vládne brada: Prospieva nielen imidžu, ale aj zdraviu


Zabijak baktérií  

Vedci však išli ešte ďalej. Zistili, že porast na tvári môže skrývať viac než stovku rôznych baktérií – väčšinou ide o typy, ktoré sa bežne vyskytujú na koži. Špecifické miesto medzi nimi má baktéria druhu Staphylococcus epidermidis, ktorá sa v konkurenčnom prostredí strniska stáva nemilosrdným zabijakom „zlých“ baktérií. K nim popri zlatom stafylokokovi patrí napríklad aj E.coli, ktorá sa bežne nachádza v tenkom čreve, no mimo neho však môže spôsobiť rôzne závažné zdravotné problémy.

Kto má pravdu?

Štúdia publikovaná v Journal of Hospital Infection dokazuje, že pestovaná a udržiavaná mužská brada pre svojho nositeľa nepredstavuje žiadne riziko. Zdá sa, že sa tak vyvrátili tvrdenia mikrobiológov z Nového Mexika v Spojených štátoch, ktorí fúzy a brady nekompromisne pranierovali.

Tento symbol mužnosti dokonca prirovnávali k „semenišťu zvieratiek a látok, ktoré sa dajú nájsť aj v exkrementoch“. Zrejme mali na mysli práve výskyt mimoriadne rezistentnej baktérie E.coli v brade. Prirovnanie brady k záchodovej mise však bolo prisilné – odborníci si jednoducho neuvedomili, že okrem zlých baktérií sa v poraste nachádzajú aj tie dobré.

Neznamená to ale, že ak nosíte bradu, môžete kašľať na hygienu. Práve naopak, pravidelné česanie a umývanie porastu by malo byť samozrejmosťou, ani tie najlepšie baktérie totiž nevyriešia všetko za vás…


Mohlo by vás zaujímať: 8 vedecky potvrdených faktov, prečo je brada zdraviu prospešná


Ako sa starať o bradu?

Po umytí je najlepšie bradu osušiť len uterákom a nepoužívať fén, pretože ten ju zbytočne vysušuje. Keď je brada suchá, treba ju rozčesať. Posledným krokom je používanie olejčekov alebo balzamov na bradu.

Tak, ako pri šampónoch, treba si nájsť značku, ktorá vyhovuje vám a vašej brade a pokožke. V prípade, že si pestujete dlhú bradu, odporúča sa dať si približne raz do mesiaca pristrihnúť končeky, ktoré sa rovnako ako pri vlasoch zvyknú štiepiť. Ak máte bradu kratšiu, strihať ju treba častejšie.    


Nosíte bradu? A ako sa o ňu staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame